Čím krmit psa vegetariána

Poslední dobou neustále narůstá počet osob, které svůj jídelníček přizpůsobují svému životnímu stylu a mnozí z nich se rozhodli nezařazovat do své stravy maso. Ať už jsou vegani z přesvědčení nebo etičtí vegani odmítající podporovat smrt a trápení zvířat, rozhodli se pro stravu bez živočišných složek. A protože je to vždy člověk, který rozhoduje o potravě psa, často se rozhodne tak, že chce mít i psa vegetariána/vegana. Takový člověk bere vážně svou odpovědnost vůči všemu živému.

Psi nejsou praví masožravci

Vzhledem k tomu, že psi nejsou praví masožravci, a navíc v průběhu jejich domestikace u nich došlo k prodloužení trávicí trubice, jsou proti pravým masožravcům lépe připraveni trávit i rostlinnou potravu. Maso je důležitým zdrojem bílkovin. Ovšem bílkoviny nejsou zdaleka obsaženy pouze v mase. A tak je můžeme svým psům dodávat ve formě těstovin, tvarohu, ovesných vloček, rýže nebo bílého jogurtu.

Dostupné vegetariánské/veganské krmivo pro psy na našem trhu

  • AMI DOG – vyvážená rostlinná strava pro psy všech plemen, hypoalergenní složení
  • YARRAH BIO – holandské vegetariánské/veganské krmivo vhodné i pro psy s nadváhou
  • TRAINER fitness vegetal – monoproteinové krmivo bez masa a ryb
  • PITTI BORIS – vegetariánské krmivo s dobrou snášenlivostí a stravitelností
  • BENEVO Dog BIO kompletní veganské krmivo pro dospělé psy
  • GREEN Petfood VeggieDog – bez živočišných složek i bez obilovin

 

 

Které složky potravy jsou pro psa nepostradatelné

K nepostradatelným složkám výživy všech psů řadíme vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor železo a selen. O fosforu je známé, že se ve své přirozené formě vyskytuje nejvíce právě v mase a vnitřnostech. Býložravci mohou proto trpět jeho nedostatkem. Fosfor funguje v těle psů neoddělitelně s vápníkem. Mají společný úkol ovlivňovat vývoj kosterních struktur. V případě nedostatku těchto prvků v psím organismu je třeba jim je uměle doplňovat.

Někdo krmí své psy granulemi s obsahem masa z volných chovů nebo z lovu

Uvědomělí chovatelé psů, i když se sami řadí mezi vegetariány/vegany, krmí své psy granulemi s obsahem masa. Ovšem vybírají takové značky krmiv, o nichž je známo, že připravují granule z masa zvěře z volných chovů, případně z lovené zvěře. K těmto značkám se řadí Orijen, Acana, Taste of the Wild a Arden Grange. Věhlas těchto značek stojí jistě nejen na kvalitě vyráběné stravy pro psy, ale i na důvěře jejich zákazníků.

Obavy stranou, i zde funguje kontrola

Veganská krmiva rovněž procházejí mnoha různými testy, stejně jako krmiva klasická, takže musí splňovat určité složení a veškeré důležité látky, které psi potřebují. Navíc pro každého majitele psa funguje jako přirozená kontrola zdravotního stavu jeho psa pohled na jeho srst, sledování vitality psa, jeho chuti hrát si a běhat, stav jeho chrupu a dechu a v neposlední řadě jako ukazatel zdraví funguje i kontrola psích exkrementů.

 

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print