Dřeviny s atraktivní barvou listů 2. část – se žlutým a stříbřitě bílým listem

Kromě červenolistých odrůd pomáhají oživovat barevnost zahrad také dřeviny s bělopestrými, nebo stříbřitými listy a pochopitelně také dřeviny se žlutými tóny listů.

Zástupci dřevin se žlutými listy

Zástupci dřevin se žlutými listy:

 • Javor jasanolistý (Acer negundo ´Aureo-variegatum)

Do šířky narůstá až 3 metry, na výšku 5 – 7 m. Listy jsou zelené, zlatě skvrnité. Prospívá na slunných místech v normální až vlhké půdě. Nápadná solitéra.

 • Svída bílá (Cornus alba ´Spaethii‘)

Má kompaktní růst. Při rašení jsou listy bronzově žluté, později zezelenají a jsou žlutě lemované. Snáší slunce i polostín. Dorůstá na výšku 2 až 3 metrů.

Svída bílá (Cornus alba ´Spaethii‘)
Svída bílá (Cornus alba ´Spaethii‘)

 

 • Jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia ´Wredei‘)

V dospělosti až 10 metrů vysoký strom. Je pomalého růstu. Úzce pyramidální tvar. Má až 6 cm široké, často zkadeřené intenzivně zlatožluté listy. V hlubším, zastínění ztrácí listy barvu.

 • Vajgélie (Weigela) odrůda ´Variegata‘

Keř dorůstající do 1,5 – 2 metrů. Má kompaktní vzrůst, žlutavě bílé listy a sytě růžové květy. Vynikající pestrolistá dřevina na půdu nenáročná.

Vajgélie (Weigela) odrůda ´Variegata‘
Vajgélie (Weigela) odrůda ´Variegata‘

 

 

Zástupci dřevin se stříbřitě bílými plstnatými listy

Zástupci dřevin se stříbřitě bílými plstnatými listy:

 • Hlošina – česká oliva (Eleagnus angustifolia)

Prospívá v každé suché běžné až humózní půdě. Má ráda plné slunce a dostatek volného prostoru.

Eleagnus angustifolia
Eleagnus angustifolia

 

 • Skalník (Cotoneaster wardii)
 • Mochna křovitá (Potentilla fruticosa var. Mendshurica)
 • Rakytník (Hippophae rhamnoides)

Víte, že rakytník má 10x více vitamínu C než pomeranč a mnoho dalších léčivých látek?

Rakytník (Hippophae rhamnoides)
Rakytník (Hippophae rhamnoides)
 • Lípa stříbřitá (Tilia tomentosa)
 • Jeřáb muk (Sorbus aria)
 • Vrba bílá (Salix alba ´Sericea´)

Proměnnost okrasných dřevin odjakživa fascinovala člověka, a tak se rozhodl tento prvek přenést i do svých zahrad. Daří se mu to nejen díky dřevinám se zářivě barevnými listy, ale i díky široké škále typů a barev jejich květů a v neposlední řadě i díky plodům, které dřeviny zdobí v podzimním a často ještě i v zimním období.

Zmiňujeme-li dřeviny s krásnou barvou listů, neměli bychom vynechat ani ty, jejichž listy se barevně proměňují a kromě zajímavých odstínů listů mají i poněkud bizarní vzrůst. Patří k nim například škumpa ocetná (Rhus typhina), 3 -5 metrů vysoký keř se zelenými lesklými listy, kterým se s přicházejícím podzimem vybarvují do nádherných šarlatově červených, oranžových až žlutavých odstínů.

Snad ještě zajímavěji střižené listy podobající se kapradinám má škumpa ´Dissecta‘ (Rhus Dissecta‘). Ty se na podzim zbarvují do žluta. Všechny škumpy mají v oblibě dobře propustnou, středně těžkou zem a milují slunce.

Fagus sylvatica Pendula
Fagus sylvatica Pendula

Další zajímavou dřevinou z této skupiny dřevin s malebným vzrůstem je buk lesní (Fagus sylvatica) ´Purpurea Pendula‘. Než doroste do své konečné výšky okolo 10 metrů, začne vytvářet krásnou doslova hřibovitou korunu s větvemi, jež splývají až k zemi. Stejně krásné, jako je jeho koruna, jsou i jeho listy. Při rašení mají tmavě červenou barvu. Ta se později zbarví zeleným nádechem. Má rád lehčí hlinité půdy s obsahem vápníku, přiměřeně vlhké. Stanoviště pro něj volte spíše na plném slunci a vysazujte jej jako solitéru do trávníků. Hodí se pro výsadbu v sadech nebo velkých zahradách.

autor: Zuzana Bohdalová

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print