Jak opravit a seřídit dveře

Opravy dveří vlastními silami

I u dveří se čas od času stane, že vypovědí svou službu, anebo jsou jejich služby provázeny nežádoucími zvukovými projevy. Není třeba ale vždycky volat na jejich opravu odborníky. I když dveře vržou, skřípají nebo drhnou o podlahu, ve většině případů si s těmito problémy dokážeme poradit sami.

Obvyklé příčiny problémů s dveřmi

Příčin špatného fungování dveří může být hned několik. Nejčastěji jsou to záležitosti spojené s jejich špatnou instalací anebo se jedná o důsledky bytových rekonstrukcí. Problémy mohou způsobovat také nové podlahové krytiny případně podklady pod nimi. Obvykle stačí jen nepatrná investice a pár šikovných rukou a je po starostech.

Vrzající a skřípající dveře

Jsou různé situace, při kterých si přejeme nejméně to, aby náš pohyb prozradily vrzající dveře.

Jistě se shodneme všichni na tom, že se jedná o velmi nepříjemný zvuk, který se snažíme vždy co nejrychleji eliminovat. Jednoduchá rada zní: namazat dveře v prostoru dolního nebo horního závěsu technickou vazelínou. Tu pořídíte ve všech železářstvích.

Pokud se vám nechce dveře z pantů vysazovat, můžete nejprve zkusit nastříkat na panty univerzální přípravek ve spreji WD 40.

 

interierove-dvere-magnolie-1
interierove-dvere-magnolie-1

Interiérové dveře GRAF
Interiérové dveře GRAF

 

Dveřní křídlo drhne o podlahu

Tento problém často vyřeší sundání dveří z pantů a navlečení distančních kroužků, případně podložek, které jsou korunovou investicí. Obvykle postačí 2 podložky a je po starostech.

Jestliže jste ale zjistili, že dveře nedrhnou po podlaze celou svou dolní plochou, příčinou jejich špatné funkce je jejich svěšení. V tom případě bude zapotřebí dveře vyrovnat. Nastavitelné dveřní kování mají dveře v obložkových zárubních. U těch nebude jejich vyrovnání žádný problém. V takovém případě postačí dotáhnout panty imbusem. Ani u panelákových dveří by to neměl být problém.

Dveře v panelácích mají jednoduché šroubovací panty s jemným stoupáním závitu. Pokud chcete hnout dveřmi oproti jejich zkřížení, musíte vyšroubovat mírně ven horní pant a dolní zase naopak dovnitř. V případě drhnutí při dovírání na straně kliky se doporučuje přitáhnout je ke stěně s panty.

Pokud nemůžete uplatnit ani jednu z výše uvedených metod, je další možností nápravy zkusit přiklepnout pant přes špalík měkkého dřeva kladivem směrem k zárubni.

Víte co je to HDF

Zkratka HDF pochází z prvních písmen anglického názvu HDF (High Density Fiberboard), což v překladu znamená středně-tvrdá dřevovláknitá deska. Spojovacím materiálem je lignin, látka, která se uvolňuje při ohřevu dřeva. Přirozený přírodní spojovací materiál umožnil vyrobit ekologicky šetrné výrobky bez fenolu a epoxidových pryskyřic.

HDF je novým oblíbeným ekologicky šetrným materiálem, který dovoluje realizovat i ty nejsmělejší myšlenky designéra. Interiérové dveře jsou lehké, krásné a elegantní.

Když se dveře samy otevírají

Otevírají se vaše dveře, aniž by se jich kdokoli dotknut? A každým dnem se to zhoršuje? Pak byste měli zkontrolovat nejprve zárubně, jestli jsou rovné. Je-li zárubeň jen mírně vychýlená, obvykle stačí pomoc v podobě dvoumilimetrových podložek. Stačí podložky vložit mezi dolní a horní díl závěsu. Jestliže jsou zárubně rovné a žádný jiný problém na nich nepozorujete, může být problém v pantech.

Budete je muset seřídit, čímž se upraví přítlak u zárubně. To zvládnete jednoduše pomocí imbusového klíče. Seřízení proveďte v místě pantů. Tam jemně odsuňte těsnění a závěsy seřiďte přes malý otvor.

 

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print