Jak vyzrát na závlahu a výživu balkonových rostlin – 1. část

Balkonové rostliny se nejčastěji pěstují v truhlících nebo jiných nádobách. Tím se zmenšuje rostlině životní prostor. A tím zároveň sami pěstitelé zvyšují náročnost pěstování okrasných balkonových rostlin.

Rostliny jsou tak závislé na naší péči.

Je potřeba hlavně vyřešit dva základní problémy při pěstování.

 • závlahu
 • výživu

Dnes se podíváme na výživu z pohledu hnojiv a substrátů.

Výživa balkonových rostlin

Na trhu je velký výběr hnojiv speciálně pro balkonové rostliny

 • krystalické – vodorozpustné
 • kapalné
 • granulované – dlouhodobé

Krystalická a kapalná hnojiva se ředí ve vodě a vzniklý roztok se používá pro zálivku. Granulovaná hnojiva se nejčastěji používají hned při výsadbě, kdy se jimi obohacuje substrát. Ano substrát, i hlína patří do výživy, je třeba řešit problematiku výživy komplexně.

Substráty pro balkonové rostliny

S výživou souvisí výběr správného substrátu pro pěstování balkonových rostlin.

Vždy volíme substrát speciální pro balkonové rostliny. Tyto substráty již jsou namíchány, vždy se jedná o směs rašeliny,kompostu a ostatních látek, přímo pro balkonovky.

Ty ostatní látky to jsou hnojiva a doplňkové látky jako například Hydrogel apod.

Proto je třeba se zajímat o složení substrátu. Některé substráty obsahují základní dávku hnojiva pro počáteční růst, některé obsahují granulované hnojivo s postupným dlouhobobým uvolňováním živin.

Lepší substráty obsahují, jak jsem již zmínil, některé pomocné látky, které zlepšují dále kvalitu substrátu a pomáhají mu lépe zadržet vodu a rostlině lépe čerpat živiny ze substrátu.

Výrobci substrátů

Nejčastěji se v obchodech setkáme se substráty od našich výrobců

 • Agro CS Česká Skalice – řady Agro, Primaflora, Floria
 • Forestina Střelské Hoštice
 • Rašelina Soběslav
 • BB Com Letohrad – Florcom

Dle nabídky substrátů v hobby marketech, zahradních centrech a specializovaných prodejnách se substráty těchto výrobců vyskytují nejčastěji. Samozřejmě je na trhu výrobců více, ale ty se spíše specializují na velké balení v bigbalech nebo volně ložené substráty pro velkopěstitele a zahradníky.

Do této skupiny například patří:

 • Agro CS – řada Profi
 • BB Com – řada Profi
 • Gramoflor
 • Klasmann
 • Stender

 

Ukázka balení substrátů, rozdíl mezi balením pro velkoodběratele a hobby zákazníky. Velko balení jsou většinou 70 l nebo 250 l pytle nebo také, jako na obrázku bigbaly o objemu 3 m3. Pro hobby balení se používají výrazné barevné pytle o objemu 10l, 20 l, 40 l a 50 l. Na obrázcích je bigbal od Agra CS a hobby balení substrátu od Forestiny.

Hnojiva pro výživu balkonových rostlin

Na začátku sezony pěstební sezony se nejčastěji používají granulovaná hnojiva s postupným uvolňováním živin, kterým se říká dlouhodobá hnojiva. Tyto hnojiva přimícháme přímo do substrátu při výsadbě rostlin do truhlíků.

V průběhu pěstební sezony doplňujeme živiny nejčastěji zálivkou, kdy zaléváme roztokem, který připravíme z kapalných nebo krystalických vodorozpustných hnojiv.

Nejznámější krystalická hnojiva je pravděpodobně Kristalon. Kapalných hnojiv je na trhu nepřeberné množství. Vždy sledujeme jaké má složení živin.

V počátku potřebuje rostlina dusík ( N ) na podporu růstu, dále pak pro podporu tvorby květů fosfor ( P2O5 ) a v průběhu sezony zejména větší množství draslíku ( K2O ). U fosforu je vhodné, aby byl co nejvíce ve formě polyfosfátů, který je rostlinami nejlépe přijatelný. Ukážeme si to například na  složení známého Kristalonu.

 • Kristalon Start – na počátku, pri výsadbě  – složení NPK 19-6-20
 • Kristalon Plod a Květ – v období největšího růstu, tvorby plodů a květů – složení 15-5-30
 • Kristalon muškát – v průběhu celé sezóny – složení NPK 17-6-25

Hnojiva by samozřejmě měla obsahovat další prvky, zejména hořčík ( Mg ) a další stopové prvky jako je  B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn.

Dávkování a četnost  je uvedeno na balení hnojiva. Četnost je většinou jednou týdně až jednou za čtrnáct dní.

Například muškáty snesou častější výživu a tak je možné, na příklad při pěstování v samozavlažovacím truhlíku, přidávat menší dávku hnojiva do každé náplně vody do zásobníku v truhlíku.

Samozřejmě i průběhu sezony je možné přihnojovat balkonové květiny granulovanými hnojivy. Aplikace se provede na povrch substrátu a následně hnojivo lehce zapravíme do substrátu. Pro tento způsob lze také využít

 • organo – minerální hnojiva
 • organická hnojiva

V dalších navazujících článcích si rozebereme pomocné látky, které lze přidat do substrátu a samostatný článek bude o samozavlažovacích truhlících.

titulní foto: freedigitalphotos.net

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print

Napsat komentář