Lýkovec obecný – krásný květem, ale silně jedovatý

Lýkovec obecný ( lat.: Daphne mezereum ) patří k jedněm z nejkrásnějších kvetoucích keřů. Kdo spatří jeho větvičky obalené květy, navždy je jím uchvácen. A právě jeho květy jsou tím, co nás láká k jeho pěstování, přesto, že se jedná o silně jedovatou rostlinu, nejvíce její plody.

Různé druhy – různé požadavky

Abychom keře druhu Daphne mohli s úspěchem pěstovat, předpokládá to seznámit se s požadavky jednotlivých druhů. Vhodným výběrem odpovídajících druhů jsme pak schopni docílit toho, že nám v období od března až do října vždy některý z druhů pokvete. Keře mají specifické požadavky podle původu jednotlivých druhů. Je třeba se tedy seznámit s vhodným stanovištěm toho kterého druhu a pak splnit i jejich nároky na polohu, půdu a zavlažování.

Zakrslé druhy

Daphne cneorum, Daphne alpina a Daphne blagayana patří k zakrslým druhům, které můžeme zakoupit v rašelinových květináčích anebo v kontejnerech. Ty urostlejší jsou pak prodávány se zemním balem. Zakrsle rostoucí jsou ideální pro výsadbu do skalek.

Lýkovec obecný ( lat.: Daphne mezereum )
Lýkovec obecný ( lat.: Daphne mezereum )

Vzrůstnější druhy

Typy vzrůstnější, jako jsou Daphne mezereum a další vysazujeme obvykle jako solitérní rostliny. Dobře působí i v menších spíše volných skupinách. Pro účel výsadby je dobré rozlišovat, lýkovce opadavé a stálezelené. Květy lýkovců jsou nejčastěji růžové, ale mohou být i bílé, žluté anebo fialové. Navíc mají i různou intenzitu vůně. Barva jejich plodů je od růžové a červené přes modrou až po černou.

Výsadba a ochrana

Pro výsadbu lýkovců je nejvhodnějším obdobím jaro. Půdní reakce jim vyhovuje spíše neutrální a ideální je umístění mezi brzy na jaře kvetoucími rostlinami, jako jsou sasanka hajní, prvosenky nebo krokusy. Proti mrazům i zimnímu slunci bychom měli stálezelené lýkovce chránit chvojím a jejich kořeny vyšší vrstvou spadaného listí zase proti promrznutí.

Řez není nutný

Z u nás pěstovaných lýkovců žádný druh řez nevyžaduje. Ani udržovací řez obvykle není nutný. Maximálně můžeme vystříhávat nevhodně rostoucí větve anebo větve poškozené. Odumírá-li celá větev, je potřeba ji seříznout až do zdravé části. Zbývající větve pak přizpůsobíme do celkového tvaru keře. Pozor však na řez prováděný přímo u druhu Daphne mezereum, ten veškeré typy řezů nesnáší, nekvete po nich. Ani zmlazovací řez neprovádíme, neboť rostliny po něm již neobnovují růst.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print