Pnoucí růže patří k nejkrásnějších dřevinám v našich zahradách

O růžích se právem říká, že jsou královnami květin. Mají sice trny, které by je měly chránit, ale naštěstí mají i nás, zahrádkáře a zahradníky, kteří jim pomáháme v době, kdy je příroda skoupá na srážky anebo když je potřeba vzít do rukou zahradnické nůžky a keře omladit či prosvětlit.

Řez uzpůsobte původu růží

U pnoucích růží je zvykem odstraňovat příliš zahuštěné výhony. Při řezu je dobré řídit se původem těchto růží. Kvetoucím pnoucím růžím pocházejícím z rodu Rosa multiflora a Rosa wichuraiana na jaře zkracujeme tenké konečky výhonů.

Hlavní řez provádíme až po odkvětu. Až u země odstraňujeme přestárlé výhony starší 4 – 5 let. Protože starší častěji kvetoucí růže bývají u země holé, snažíme se odstranit tento nedostatek odříznutím jednoho nebo dvou starších výhonů nad zdravým očkem nad povrchem půdy. Růže rodu Rosa kordesii přimějeme k bohatému kvetení i větvení vodorovným vedením. U popínavých (climbing Rosa) odstraňujeme starší dřevo a tenké vrcholky výhonů zkracujeme. I postranní výhony by se měly mírně zkrátit.

 

Ochrana půdy před vysycháním

Po celou dobu vegetace udržujeme půdu pod růžemi mělce nakypřenou a vypletou. Jestliže se po silném dešti anebo po zavlažování vytvoří na půdě škraloup, je nutné jej rozrušit. Kypřením totiž půdu chráním před vysycháním. Neprovádíme však příliš hluboké kypření, které porušuje kořeny a tím i rostlinu.

Další možnou ochranou půdy před vysycháním je její nastýlání. To znamená, že záhony s růžemi pokrýváme posekanou trávou, rozleženým chlévským hnojem, drcenou kůrou, nebo rašelinou. Tím zároveň snižujeme pod růžemi i rozvoj plevelů. Aby nastýlka nepůsobila na záhonech pod růžemi rušivě, je třeba vždy vybrat vhodný materiál.

Co s planými výhony, takzvanými vlky

Vlky, čili plané výhony poznáme podle počtu lístků, barvy a ostnů. Jejich odstranění provedeme pouze zakrácením, planý odnož vyroste o to víc. Musíme tedy odhrnout půdu až k podnoži růžového keře a odstranit vlky celé. Pozdě odstraňované plané výhony mohou růži zcela oslabit.

Organo - minerální hnojivo pro růže
Organo – minerální hnojivo pro růže

 

Důležité je odstraňovat odkvetlé květy

U růží je důležité odstraňovat odkvetlé květy správným způsobem. Nestačí odštípnout květ třeba jako u pivoněk. Odkvetlý květ je nutno odstranit ještě dříve, než opadají okvětní plátky. U odrůd se zvláště velkými květy odstraňujeme květ až za druhým pravým listem.

Nejoblíbenější druhy pnoucích růží

  • Amadeus – trsy zářivě rudých květů s lehkou kořeněnou vůní.
  • Compassion – opakovaně kvetoucí růže s květem podobajícím se čajohybridům.
  • Harlekin – krémové květy směrem k okrajům tmavnou a jsou spíše tmavě růžové. Plné květy tvořící malé trsy. Vůně je intenzivní a příjemná.
  • Jasmina – plnokvětá růže podobající se anglickým růžím, s příjemnou vůní.
  • Moonlight – moderní odrůda, zdravá, s poloplnými květy v měděně žlutých tónech s nádechem do růžova.
  • Sympathie – má sametově červené květy a nasládlou vůni, dorůstá až 5 m výšky.

 

 

Přečtete si také:

Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny

Mýty a fakta o samozavlažovacích květináčích

 

 

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print