Technika pro tvarování rostlin a údržbu živých plotů

Pravidelné sečení trávníku je samozřejmost, ale i živé ploty a okrasné dřeviny potřebují údržbu a sestřih. Jaké jsou možnosti při údržbě živých plotů a jakou techniku a nástroje použít.

Údržba živých plotů a tvarovaných rostlin

Aby se staly živé ploty ozdobou zahrady potřebují přesný střih, pravidelné zastřihávání a prořezávání. Samozřejmě mám na mysli formální živý plot, který je stříhaný do tvaru. Můžeme mít živý plot neformální, kde jsou smíchány například tři druhy keřů nebo z růží, u tohoto typu si většinou vystačíme se zahradnickými nůžkami a ruční pilkou a jejich rozložitý růst je naopak jejich předností.

Formální živé ploty udržujeme do daného tvaru. Nejčastěji se živé ploty stříhají dvakrát ročně  ( květen – červen, srpen ), rychle rostoucí i 3 x během sezóny. Tvarované rostliny pro dosažení perfektního vzhledu je potřeba udržovat častěji 3-5x.

U vyšší živých plotů vždy stříhejte  se sklonem – do kónusu, nahoře mírně užší, aby se světlo dostalo až ke spodním části a listy neopadávali nebo jehlice neusychali.

Technika a nářadí pro střihání živých plotů

Pro střih živých plotů můžete využít

  • ruční nůžky na živé ploty
  • plotostřihy – akumulátorové, elektrické nebo benzínové

Nástroje volíme vždy podle velikosti plotu. Ruční nůžky nám budou stačit pro krátkou nízkou stěnu, ale pro delší a vyšší ploty vždy používáme plotostřihy a ruční nůžky použijeme pouze na dostřižení.

Použitím plotostřihu se ušetří hodně času a námahy při údržbě živých plotů. Nejčastěji se využívají elektrické plotostřihy, které jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje.

V posledních letech se stále více prosazují akumulátorové plotostřihy, jejich velkou výhodou je, že se nemusíme starat o elektrický kabel. Motor je je poháněn energií z výměnného akumulátoru.

Motorové benzínové plotostřihy využijeme při údržbě velkých živých plotů, jsou vhodné i pro firmy zabývající se údržbou zahrad. Jejich výhodou je velký výkon a mobilita, nejste závislý na elektřině.

Akumulátorový plotostřih Wolf-Garten HSA 45 V
Akumulátorový plotostřih Wolf-Garten HSA 45 V

Pro údržbu vysokých živých plotů je možné využít křovinořez s nástavcem pro úpravu živých plotů. Řezací hlava je otočná a díky dlouhému nástavci dosáhneme do větší výšky.

U plotostřihů při jejich výběru sledujeme

  • výkon motoru
  • délku pracovní části

Délka procovní části je většinou v rozmezí 40 -60 cm.

Velkou výhodou při práci je možnost nastavení a otočení střihací pracovní části. Otočný nůž výrazně usnadňuje manipulaci a střihání.

U zahradní techniky na střihání živých plotů je velký výběr, ve své nabídce mají plotostřihy všechny významné firmy. Sledujeme také celkové provedení nástroje a použité materiály.

Nástroje pro tvarování rostlin

Pro tvarování rostlin využijeme

  • zahradní nůžky
  • nůžky na živé ploty
  • menší plotostřihy
  • akumulátorové nůžky

Nářadí vybíráme vždy s ohledem na velikost a tvar udržovaných rostlin. Nejvíce se zde prosazují akumulátorové nůžky. Můžeme mít jednorázové nebo s výměnnými nástavci a pak se dají využít i například pro stříhání okrajů trávníků. Velkou výhodou je nízká hmotnost, jednoduchá manipulace a nemusíme se starat o elektrický kabel.

Akumulátorové nůžky pro tvarování dřevin Wolf-Garten Finesse 30E
Akumulátorové nůžky pro tvarování dřevin Wolf-Garten Finesse 30E

foto: Wolf-Garten

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli. Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print

Napsat komentář