Zahradní postřikovače

Zahradní postřikovače slouží pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin ( postřiků ). Aplikací pomocí postřikovače zajistíme přesné dávkování a rovnoměrnou aplikaci.

Zahradní postřikovače jsou osazeny tryskou, která proud postřikové kapaliny, rozprostře po povrchu rostliny a jejích listech ve formě malých kapiček. Postřik na listech lépe ulpí a může začít působit. Pokud bychom aplikovali konví, postřik z listů hned steče.

Rozdělení postřikovačů

Základní rozdělení postřikovačů je na:

 • ruční
 • zádové

Ruční postřikovače nosíme při aplikaci v ruce nebo na popruhu, ale pokud chceme postřikovač dotlakovat musíme zastavit,  postavit postřikovač na zem nebo na nějakou podložku či stůl a provést dotlakování. Tyto postřikovače jsou vhodné pro menší zahrady, do skleníků, do domácnosti. Objem malých ručních postřikovačů je nejčastěji 1, 1,5 a 2 litry, větší ruční postřikovače s popruhem na rameno mají objem nádrže 5,7, 8, u některých výrobků až 11 litrů.

Zádové postřikovače neseme při postřiku na zádech pomocí popruhů přes obě ramena. Jsou opatřeny pákou, pomocí které můžeme tlakovat v průběhu aplikace. Tlak tak udržuje téměř konstantní. Aplikace je rychlá, zvládne větší plochy. Tyto postřikovače jsou vhodné pro větší zahrady, pro firmy v údržbě zahrad, menší sady …

Objem nádrží zádových postřikovačů je nejčastěji 12, 15 nebo 20l.

Píst nebo membrána

Tlaku v postřikovači docílíme pomocí pístu nebo membrány. Pístové čerpadlo je více využívané, mají ho všechny ruční postřikovače a část zádových. Membránové čerpadlo se používá u zádových postřikovačů.

Pístové čerpadlo

Píst se ve válci pohybuje dolu a nahoru. Při pohybu pístu ve válci dolů se nasaje kapalina do prostoru válce čerpadla přes sací otvor, umístěný na vzdušníku u dna nádrže. Pří pohybu pístu nahoru se vytlačí nasátá kapalina z válce čerpadla do vzdušníku, který slouží jako zásobník stlačené kapaliny.

Membránové čerpadlo

Místo pístu obsahuje postřikovač membránu. K nasátí a vytlačení kapaliny dochází průhybem membrány. Jinak je vše obdobné jako u pístového čerpadla.

Co vybrat?

Membránové čerpadlo je vhodné při postřiku hustějších kapalin nebo při postřiku špatně rozpustných látek, kde hrozí že budou nerozpustné částice nebo pokud nemůžeme zajisti čistou vodu – například bereme vodu z potoku a může zde být jemný písek.

Nečistoty ( písek ) by píst poškodily, válec by se poškrábal, snížila by se jeho účinnost. Hustý postřik není tlačený pístem po stěnách válce čerpadla a nedochází tudíž k otěru materiálu válce. Nedochází ani ke tření a natlakování husté kapaliny je proto snazší.

Při použití čisté vody při přípravě postřiku je použití postřikovače s pístem bezproblémové.

Zahradní postřikovače Solo

Zahradní postřikovače Solo patří ke špičce v kategorii zahradních postřikovačů. Kompletní sortiment postřikovačů zahrnuje ruční univerzální postřikovače, zádové tlakové postřikovače, akumulátorový postřikovač a motorový postřikovač.

Ruční univerzální postřikovače Solo

typ 401, 402 – profesionálně vybavené malé ruční postřikovače s objemem nádrží 1 a 2 litry, těsněním s Vitonu a s aretací spouštěče. Robustní čerpadlo dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích. Nastavitelná tryska umožňuje postřikování na obtížně přístupných místech, například na spodní straně listů. Kvalitní tryska je nastavitelná od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu.

Malé ruční postřikovače Solo
Malé ruční postřikovače Solo

typ 461, 462, 463 – ruční postřikovače se skvělým poměrem cena/kvalita. Nádrže jsou 5, 7,5 a 11 litrů a pracovní tlak 3 bary. Výhodou těchto postřikovačů je i široký plnící otvor.

typ 456 a 457 – špičkové ruční postřikovače s objemem nádrží 5a 7,5 litru. Čerpadlo s objemem 480 cm3 vytvoří tlak 3 bary během několika málo zdvihů. Velké otvory pro snadné čištění, nerozbitné 50 cm dlouhé postřikovací trubky a s tryskou, robustní rukověti s možností připojení manometru a výběr  postřikovacích trysek dodávaných jako součást standardní dodávky podporují celosvětový úspěch těchto postřikovačů.

Zádové tlakové postřikovače Solo

Výkonné kompaktní tlakové zádové postřikovače s různými objemy nádrží a druhy čerpadel splňují předpoklady pro přesné dávkované použití prostředků na ochranu rostlin.

 

Zádový postřikovač Solo
Zádový postřikovač Solo

 

Použitá čerpadla

 • Píst
 • Membrána

Objem nádrží: 12, 15 a 20 l

Jejich předností jsou:

 • minimální údržba
 • vysoký stříkací výkon
 • rovnoměrný rozstřik
 • nízká hmotnost
 • použití vysoce kvalitních plastů s UV stabilizací
 • rozmanitý program příslušenství
 • nádrže tlakových postřikovačů odolávají UV záření a jsou ergonomicky tvarovány

Tlakový postřikovač s akumulátorem

Postřikovač je osazen tichým čerpadlem, které je poháněno elektromotorem motorem napájeným energií z akumulátoru. Poskytuje tlak buď 2,5 nebo 4,3 baru. Je ideální pro použití nejen v exteriéru, ale i v uzavřených prostorách. Objem nádrže je 20 l.

Motorový postřikovač nesený na zádech

Postřikovač SOLO 433 je unikátní svou možností regulace tlaku postřiku od 1 baru až do 30 barů. Vysoké natlakování kapaliny umožňuje vytvoření velmi jemné kapičky postřiku, kterou je možné aplikovat i na velké vzdálenosti. Postřiková kapalina je natlakována pomocí dvojitého pístového čerpadla poháněného výkonným motorem.  Nádrž na postřik má objem 20 l a je vybavená vypouštěcím hrdlem.

Příslušenství

Příslušenství k postřikovačům Solo
Příslušenství k postřikovačům Solo

Velkým benefitem postřikovačů Solo je jejich bohaté příslušenství. Různé druhy nástavců, prodlužovací a teleskopický trubek pomáhají při postřiku v nepřístupných nebo vyšších místech.

Kryty postřiku zase zabraňují nežádoucímu úletu postřikové kapaliny na okolní rostliny.

Různé druhy trysek, manometr, náhradní těsnění a další příslušenství spolu s kvalitou provedené dělají z postřikovačů Solo skutečně profesionální pomocníky při údržbě trávníku a zahrady.

foto: Solo

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář