6 tipů, jak připravit zahradu na jaro
Jaro je ideální čas začít znovu, zejména na zahradě. Použijte pozdní zimu, až časné jaro, jako čas k přípravě zahrady pro nové květiny a rostliny. Následující tipy vám pomohou skvěle připravit vaši zahradu na nastávající jaro.
Odstraňte plevel
Odstranění plevele a mrtvých listů či nečistot je jedním ze základních kroků k přípravě zahrady na jaro. Tímto krásně uklidíte prostor, ve kterém mají rostliny a květiny růst. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to udělat, je rukama. Je to nejúčinnější a zaručený způsob, zejména při trhání listnatého plevele. Nejlepší je vytrhávat plevel a trávu, když je ještě mladá, abyste zabránili jejich šíření a prosperitě na trávníku. Kromě toho je důležité zachytit trvalé rostliny, jako jsou pampelišky, které mohou mít příliš silný kořen a stávají se tak obtížné k vytažení z půdy.
Chcete-li je trvale odstranit, musíte vytrhnout celou rostlinu, aby se zabránilo tomu, že kořeny zůstanou pod zemí. V opačném případě vyrostou nové, které budete muset opětovně odstranit.
Regenerujte půdu pro rostliny
Regenerace půdy před jarem je dalším způsobem, jak se připravit na sezónu. Půda je zpracovatelná, jakmile se zvedne zimní mráz. V tu chvíli tedy nastal ideální čas na přípravu zahradních záhonů. Když je půda zhutněna, musíte ji znovu uvolnit otočením nebo obděláním. Použijte ostrý rýč nebo lopatu pro práci s půdou do hloubky až 35 centimetrů. Půdu lze regenerovat provedením úprav a přidáním kompostu. Nejprve můžete udělat půdní test, abyste zkontrolovali hladinu živin a pH. Když tyto věci znáte, budete moci přijít na to, co přidat nebo upravit. Pokud máte půdu na bázi jílu nebo půdu ve špatném stavu, přidejte kompost, abyste zlepšili její strukturu, zadržování vlhkosti a obsah živin. Před zaléváním půdu rovnoměrně vyhrabejte, aby se usadila. Pokud je půda velmi špatná, další možností je přidat vyvýšené zahradní lůžko.
Prořezejte staré rostliny
Staré keře a stromy potřebují v tomto období roku prořezávání, a to zejména ty, které pěstují nové dřevo. Prořezejte staré dřevo v pozdní zimě nebo brzy na jaře, abyste dobře viděli strukturu větve. Kromě toho můžete rostliny tvarovat i dříve, ještě, než se pupeny přesunou do fáze klidu a začnou vkládat svou energii do svých větví. Takže se připravte a posbírejte nářadí ze své zahradní kůlny. Mezi několik nástrojů k prořezání, které budete potřebovat, patří prořezávací pila, zahradní nůžky a nůžky s dlouhým dosahem.
Mezi některé z rostlin, které můžete prořezávat patří:
- dřín květnatý
- pukol
- komule
- zmarlika kanadská
- vistárie
- tavolník
- Zimolez
- Růže
Tip: Než se pustíte do řezání, sterilizujte své nástroje. To pomůže zabránit šíření chorob rostlin na zahradě.
Připravte si nové záhonky
Kromě předchozích tipů byste měli zařídit nové květináče a zahradní přístřešky již koncem zimy nebo začátkem jara. Co se týče místa pro rostliny tak nekupujte více rostlin, než pojme prostor dostupný ve vaší zahradě. Nejprve si vytvořte záhony a poté jim dodejte rostliny. Můžete také uklidit okolí květin a jejich záhony odstraněním různých zbytků a mrtvých listů. Kromě toho máte možnost snížit růst nežádoucích trvalek a plevele. Ještě více můžete pomoci novému záhonu tím, že půdu úplně vyčistíte. Pokud máte kompostovací koš nebo připravenou hromadu na kompost, vložte do ní organickou hmotu, kterou jste posbírali, aby se rozložila a následně ji použijte jako hnojivo pro půdu.
Odstraněné a posbírané lisy vyhoďte do popelnice nebo je spalte. Nikdy je nekompostujte, protože budou později klíčit a způsobí další problémy ve vaší půdě.
Aplikujte hnojivo
Před jarem, nebo brzy z jara, naneste hnojivo do půdy, abyste ji obohatili živinami. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, použijte hnojivo k hubení plevele, abyste zabránili jeho růstu. Po osmi týdnech je aplikujte znovu, abyste posílili vyhlazení těchto nežádoucích plevelů.
Aplikujte mulčování
Kdekoli můžete aplikujte mulčování, abyste zabránili růstu plevele. Posazením materiálu v okolí vašich rostlin, skrze který nemůže nežádoucí rostlina či tráva prorůst, udržíte svou zahradu ve skvělém stavu. Pro zdravější půdu kombinujte mulčování s kompostem.
To byly rady a tipy, jak připravit zahradu na jaro. A co vy? Už je vaše zahrada připravená?