Jak na správnou údržbu terasy

1. Zkontrolujte a připravte terasu

V rámci údržby terasy byste ji měli alespoň jednou ročně nebo jednou za dva roky zkontrolovat. Ověřte zejména volná prkna nebo vyčnívající hřebíky, které je třeba opravit. Vykliďte veškerý zahradní nábytek a ostatní věci. Dále terasu zameťte, odstraňte tak větší nepořádek. Před zahájením čištění se ujistěte, že do oblasti nemají přístup žádné děti, pro jejich bezpečnost.2. Vyčistěte terasu

Před použitím tmelu musíte důkladně vyčistit terasu od všech nahromaděných nečistot. Nečistoty ucpávající prostory mezi prkny terasy by měly být nejprve odstraněny tlakovým mytím. Voda může také pomoci jako ředidlo jakékoli chemikálie, která neúmyslně přišla do kontaktu s rostlinami a trávou v oblasti terasy.

Produkty s obsahem bělidla bez chloru nebo kyseliny šťavelové se používají k odstranění zabarvení a skvrn na terase. Výrobky na bázi bělidla eliminují plíseň, zatímco kyselé materiály šedivění a skvrny. Uvědomte si ale, že takové bělidlo používané k odstranění plísní může také zanechat povrch terasy vybledlý a flekatý. Pro tyto problémy by měl být následně použit produkt pro obnovu paluby na bázi kyseliny.

Nezapomeňte si důkladně přečíst pokyny a varování čisticího roztoku. Roztoky mohou být obvykle kartáčovány na terase pomocí koštěte nebo mohou být nastříkány tlakovým čističem.

Obecně platí, že čím silnější je chemická látka, tím méně drhnutí bude nutné. Drhnutí lze provést ručně pomocí kartáče nebo koštěte. Po čekání až chemikálie udělají svou práci, důkladně opláchněte terasu. Vysoce výkonné trysky mohou být při takovém mytí užitečné, ale příliš velký tlak může způsobit poškození dřeva.

3. Natřete terasu barvou

Ačkoli se někteří lidé rozhodnou malovat svou terasu barvou určenou pro terasu, většina z nich využívá přírodní krásy drahých a speciálních laků. Pokud se rozhodnete malovat, použijte nejprve olej blokující skvrny nebo alkydový primer. Obecně platí, že nejlepší povrchové úpravy jsou ty, které se vsáknou do dřeva, nikoli ty, které poskytují pouze povrchovou fólii. Silně pigmentovaná látka se pro natírání teras výrazně nedoporučuje, protože vykazuje vzory opotřebení a může se loupat.

Existují tři důležitá kritéria pro povrchové úpravy teras:

  1. Povrchová úprava by měla být vodotěsná, nejen “voděodolná“
  2. Povrchová úprava by měla nabízet UV ochranu
  3. Pokud je plíseň potenciálním problémem vaší terasy, povrchová úprava by měla obsahovat její protilátky

4. Použijte tmel

Jakmile je terasa suchá, musíte na ni použít tmel. Položte plachty na ochranu rostlin, klimatizací a dalších předmětů, které potřebují ochranu před aplikací tmelu. Potřebná úroveň ochrany závisí částečně na tom, jak budete tmel aplikovat. Tmel lze kartáčovat, narolovat válečkem barvy nebo nastříkat. Stříkání je zdaleka nejrychlejší, ale je to také nejtěžší ke kontrole. Některé tmely mají barvu, která zbarvuje povrchy, na které jsou aplikovány.

Tmely jsou také velice drsné k rostlinám. Přímé zásahy na rostliny mohou způsobit skutečné škody. Tmely se dodávají buďto ve vodních, nebo olejových vzorcích. Profesionální tmely, které jsou obvykle lepší, jsou na bázi oleje. Některé obsahují látku, která zbarvuje barvu terasy. Takové tmely dřevu dodávají jednotnou barvu, takže si nejprve vyzkoušejte tón barvy na menším úseku terasy, abyste se ujistili, že výsledky odpovídají vašim očekáváním. Kvalitní tmel musí obsahovat ultrafialovou ochranu slunečního světla, aby se snížily škodlivé účinky slunce.