Jak třídit: Jaký odpad nepatří do papíru

Tříděním dáváme papíru nový život a navíc šetříme naše lesy, jelikož z recyklovaného papíru se následně vyrobí stejné výrobky, jako ze stromů. Jaké chyby však lidé v třídění dělají a jaký papír se netřídí?

Mastnota do modrého kontejneru nepatří

Mezi nejčastější chyby v třídění papíru bývá házení použitých krabic od pizzy do modrých kontejnerů. Mastnota znehodnotí vlastnosti papíru a ten tak není dále recyklovatelný. Krabice od pizzy, hamburgerů, masa a jiných mastných výrobků, patří do klasického směsného odpadu.

Fotografie nový život nedostanou

Veškerý papír s povrchovou úpravou, tzn. papír s nejrůznějšími povrchovými fóliemi nebo postřiky, rovněž netřídíme a rovnou házíme do směsného odpadu. Stejně jako mastnota i povrchová úprava zásadně mění vlastnosti papíru, tudíž fotografie, pohlednice, účtenky a podobné předměty házíme rovnou mezi ostatní odpad.

Znečištěné kapesníky? V žádném případě

Další standardní chybou bývá třídění použitých kapesníků, ubrousků a jiných hygienických potřeb. V tomto případě se jedná především o hygienické hledisko, kdy předměty jsou znečištěny biologickými látkami. Tak jako v předchozích případech nelze použité hygienické potřeby třídit.

Krabice od džusů a mléka do oranžového

Posledním nejčastějším přešlapem v třídění papíru bývá házení krabic od džusů a mléka k novinám do modrého kontejneru. Pro krabice od nápojů byly zřízeny poměrně nedávno kontejnery oranžové. Pokud však Vaše obec dosud nevede oranžové kontejnery, doporučíme hodit nápojové kartony do plastů, jelikož si je dále zaměstnanci určení na recyklaci plastů rozeberou a pošlou správným směrem.

Obaly od vajíček a obálky s okénkem zlem nejsou

Co mnoho osob neví, že technologie umožňují recyklovat i několikrát recyklované věci, jako např. obaly od vajíček, které tudíž třídíme s novinami. Díky technologiím je rovněž možno do modrého kontejneru třídit obálky s okénky z folie.

Jak to máte s recyklací u Vás doma, třídíte papír správně?