Uklízíme. Jak na správné mytí oken

Nejen s příchodem jara nás čeká obvyklý úklid domácnosti. Mezi nejméně oblíbené činnosti patří mytí oken, a to jistě neprávem. Správný postup a prostředky mohou ušetřit spoustu času a námahy.

Nezáleží na typu oken

Typ oken není až tak podstatný. Samozřejmě pokud máte dvoukřídlá okna, strávíte jejich mytím delší čas, ale to je tak všechno.

Už nebuďme otroky

Dříve se mylo pouze tak, že se okno vytřelo hadrem namočeným v ‚jarové‘ vodě a okno se doleštilo papírem na okna nebo novinami. Hojně se využívala také tzv. okena. Tento způsob je samozřejmě stále velmi účinný, ale také velmi pracný, dolešťování oken není odpočinková věc.

Jar se již nedoporučuje

Každý odborník vám potvrdí, že jar skvěle odstraňuje mastnotu, je tedy zdánlivě na okna ideální. Ale po zaschnutí nechává na oknech tenký film, na který se nečistoty opět lepí. Lepším řešením je využívání prostředků s obsahem alkoholu, jehož zbytky po umytí oken vyprchají a na okně nenechávají žádné stopy.

E-cloth Leštící hadřík na sklo
E-cloth Leštící hadřík na sklo

Klasické mytí

Základem je začít umytím rámu. Rám myjeme ze všech stran i zespodu a z vrchu, kde bývá hodně zaprášený a při otevírání okna tak může špinit záclony. Poté se můžeme pustit do oken.

Okno umyjeme a stáhneme stěrkou, zbytky vlhkosti pak rozleštíme právě zmiňovaným papírem, nebo lépe speciálními hadříky s mikrovláknem, jako je např. švédská utěrka, která bez větší námahy vyleští okno do perfektního stavu. Na trhu je takových speciálních prostředků celá řada, stačí si jen vybrat. Většinou se cena pohybuje v řádu desetikorun.

Umýváme i příslušenství okna

Nezapomeňme na umytí všech dalších součástí okna, jako jsou sítě proti hmyzu, také venkovní a vnitřní parapet. Pokud máme klasickou garnyž a před mytím oken jsme si dali prát záclony, vlhkým hadříkem omyjeme také ji a rovněž topení pod oknem, které bývá také velmi zaprášené.

Bio-D Čistič na sklo a zrcadla (500 ml)
Bio-D Čistič na sklo a zrcadla (500 ml)

Jak na žaluzie

V současné době postupuje trend zapuštěných žaluzií do oken, čímž odpadá jejich složité čištění. Pokud však máte žaluzie připevněné klasicky, jejich mytí se nevyhnete.

Žaluzie je možné mýt složitě a zdlouhavě jednu pod druhé, pracným vytíráním. Nebo využít některý z prostředků moderní doby, jako jsou speciální rukavice, kterými se žaluzie stírají, nebo prachové smetáčky apod. Nesmíme však zapomínat, že žaluzie myjeme ještě před tím, než se dáme do skel a je nutno pamatovat na to, že si naši péči zaslouží z obou stran.

Buďte moderní

Největší zjednodušení této činnosti však v současné době přináší celá řada čističů, stěračů, vysavačů a mopů speciálně konstruovaných pro okna.  Jsou založeny na parní bázi nebo elektronickém odsávání vody. Jejich princip je obvykle jednoduchý, pracují bez kabelu, jednoduše se dobíjejí. Odstraňují nečistoty působením páry nebo myjí okna a ihned odstraňují vlhkost. S troškou praxe a zručnosti tak odbouráte i konečné dolešťování oken.

Nespornou výhodou je vysoká rychlost úklidu.

Robotický čistič oken Hobot 288
Robotický čistič oken Hobot 288

Nechte to automatu

Nejnovějším trendem se stává automatický čistič oken, který funguje tak, že se po zapnutí do sítě přisaje na okenní tabuli a jeho pohyb je ovládán pomocí ovladače. Po okně se pohybuje díky silikonovým páskům. Je možné jej použít i na jiné povrchy. Je vhodný především v místech s velkou plochou zasklení.

Výhodou je, že se po naprogramovaní přístroje můžeme věnovat jiné činnosti.

Nezapomeňte ovšem, že rámy si budete muset umýt sami.

Praktické tipy:

  • umývejte okna jen, když je venku nad nulou – doporučuje se min. 5°C
  • záclony sundejte před mytím, zbytečně si tak nenaprášíte na okna
  • dejte je prát během mytí okna, potom ještě mokré ihned pověste, pokoj krásně provoní
  • před mytím oken odstraňte pavučiny a prach z okolí okna i ze stropu po celé místnosti
  • mějte připravené schůdky nebo stoličku