Jak pěstovat levanduli?

Levandule je úzce spjatá především s jižní Francií. Do Provence každoročně míří tisíce turistů z celého světa jen pro to, aby se nechali okouzlit podmanivou vůní a nádhernými modrými květy tohoto léčivého keříků.

Za levandulí však nemusíte cestovat přes půlku Evropy, ale klidně se z ní můžete radovat i na vlastní zahrádce. Její pěstování není náročné a poradí si s ním i začínající zahrádkář.

Levandule miluje písčitou půdu a slunce

Od pradávna levandule rostla zejména v teplém Středomoří. V našich končinách se jí bude dařit zejména v písčité, dobře propustné půdě, která není přemokřená. Ideálním místem jsou svažité, sluncem zalité stráně, na nichž moc nefouká.

Mladé, právě nařízkované rostlinky však do doby než zakoření ponechte v polostínu. Mladé levanduli dopřejte pravidelnou zálivku, starší keříčky si na ni moc nepotrpí.

Pravidelné zastřihávání udrží levanduli v kondici

Má-li vám vaše levandule dělat radost, musíte ji pravidelně zastříhávat. Poprvé na jaře, druhý střih proveďte po odkvětu, tedy zhruba v srpnu. Levanduli stříhejte tak, aby na zaříznuté větvičce zůstaly lístky. Keřík nikdy nestříhejte až na dřevo.

Sazenice nebo semena?

Chcete-li na svou zahradu pořídit novou levanduli, je jen na vás jestli koupíte v zahradnictví sazenici nebo si vlastní rostlinku vypěstujete od píky, resp. ze semen. Pěstování levandule ze semen je trošku běh na dlouhou trať, ale museli byste být naprostý zahradnický antitalent, abyste neuspěli.

Levanduli vysévejte na záhonek v hloubce zhruba 1 cm koncem září nebo v říjnu. Jakmile rostlinka doroste délky kolem 20 cm, zařízněte ji asi na polovinu, aby se lépe rozvětvila.

Starší rostlinky může snadno nařízkovat. Z dospělé rostlinky na přelomu léta a podzimu nastříhejte zhruba dvaceticentimetrové větvičky. Stříhejte v místě, kde je rostlinka ještě ohebná, ale už natolik dřevnatá, aby se při přehnutí zlomila. Řízky zasaďte do květináčků. V ideálním případě použijte speciální substrát pro množení a výsev, který udržujte vlhký.

První dva roky roste levandule docela pomalu. Na skutečně krásné keříčky se můžete těšit asi za 4 až 5 let.

Co s levandulí v zimě?

Máte-li levanduli zasazenou v záhonku, nemusíte s obávat, že by v zimě zmrzla. Většina druhů je mrazuvzdorná, přesto se vyplatí ji na zimu přikrýt chvojím nebo listím.

Levanduli v květináči na zimu přeneste do domu a nechte ji přezimovat v chladnějším prostředí.

Jak využít levanduli

Vůni levandule miluje většina z nás. Proto se velmi využívá do různých kosmetických a hygienických pomůcek. Již naše babičky vkládaly do prádelníku svazek sušené levandule, aby provoněl prádlo a zároveň ochránil prádlo proti molům.

Levanduli můžeme využít i v kuchyni. Například na výtečnou a osvěžující domácí limonádu s levandulí. Jak na to? Je to velmi jednoduché, potřebujete:

  • 1,25 l vody
  • 200 g cukru
  • 200 ml šťávy z citronu
  • 1 lžíci levandulových květů
  1. Do hrnce na sporáku nalijte 1/4 l vody, přidejte cukr a levanduli. Míchejte a přiveďte do varu. Vařte dokud se cukr nerozpustí.
  2. Nechte vychladnout
  3. Přes sítko nalijte do připravené džbánu
  4. Dolijte citronovou šťávu a zbytek vody a pořádně promíchejte
  5. Podávejte s kousky ledu

 

Přečtěte si také

10 tipů jak se zbavit prachu v domácnosti

Proč provádět vertikutaci trávníku

Dětská hřiště a skluzavky

Vlastní zelenina z vlastního skleníku

Kompostéry

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found