Proč provádět vertikutaci trávníku

Proč provádět vertikutaci? Kdy a jak často? Zde jsou odpovědi!

Nechat trávník nadýchnout, to je základní cíl vertikutace. Vertikutací zbavíte trávník mechu, plsti a ostatní vegetačních zbytků a trávník bude lépe přijímat světlo, vláhu a živiny. Proto se vertikutace často nazývá provzdušnění trávníku.

Cíl vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku má za účel snížit množství stařiny a mechu v nadzemní vrstvě a tím zvýšení cirkulace vzduchu, rychlosti průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a zároveň zvýšení přívodu světla.

Vertikutace

  • podporuje růst kořenového systému trávníku
  • působí preventivně proti houbovým chorobám trávníku.

Proč provádět vertikutaci trávníku

V průběhu vegetace a v zimním období se ze zbytků pokosené trávy, plevele a mechu vytvoří ve vašem trávníku nepropustná vrstva. Tato vrstva nazývaná travní plsť, může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů.

Vašemu trávníku hrozí udušení.

Tato silná a nepropustná vrstva travní plsti má negativní vliv na zakořenění trávníku –  kořenový systém nezakoření do hloubky ale rozrůstá se do plochy. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá.

 

Žlutý a vyschlý trávník je v létě možné spatřit na nejedné zahradě, tvoří se místa s řídkým zárůstem, kde se může jednoduše usazovat plevel. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění.

Proti mechu, proti houbovým chorobám lze bojovat pomocí přípravků, růst můžeme povzbudit hnojením trávníkovými hnojivy , ale tak jako při péči o zdraví lidí je důležitá prevence, tak je tomu i u trávníku. Vertikutace je skvělá prevence proti houbovým chorbám a mechu v trávníků.

Termín vertikutace trávníku

U užitkových trávníků se doporučují ročně dvě aplikace:

  • jarní termín duben-polovina května ( při brzkém jaru již konec března )
  • podzimní termín konec srpna – září

Termín vertikutace

U sportovních a extrémě zatěžovaných trávníků se provádí i vícekrát do roka, vždy s ohledem na aktuální stav drnu.

Princip vertikutace trávníků

vertikutator-po praci

Nože vertikutátoru se zařezávají do trávníků a odstraňují z něj plsť a prořezávají vrchní vrchní vegetační vrstvičku.

Slovo vertikutace je z anglického vertical cut = svislý řez.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Postup při vertikutaci

Maximální hloubka je 3 mm. Vertikutace se provádí za sucha. Trávník před vertikutací posekáme na výšku 3-4 cm.

Po vertikutaci, kdy trávník vypadá jako poničený, je vhodné trávník přihnojit trávníkovými hnojivy, po podzimní vertikutaci jsou vhodná speciální podzimní trávníková hnojiva. A dosít holé plochy trávníku. Společně s osivem je možné i aplikovat slaboučkou vrstvu – ” pocukrovat trávník “- trávníkovým substrátem nebo křemičitým pískem pro zlepšení vrchní vegetační vrstvy. A nakonec by měla následovat závlaha.

  1. posekat trávník
  2. provést vertikutaci
  3. trávník přihnojit a dosét – možno také provést pískování
  4. zavlažit

Průběh vertikutace – video

Video – průběh vertikutace naleznete na tomto videu o firmy Wolf-Garten:

Stroje pro vertikutaci

Vertikutace se provádí elektrickým vertikutátorem nebo motorovým vertikutátorem, na velmi malých plochách lze použít vertikutační hrábě. Vertikutátory jsou vybaveny otrými noži, mají nastavitelnou hloubku záběru. K většině vertikutátorů lze jako příslušenství dokoupit  sběrný koš, kdy pohodlně seberete vyhrabanou plsť.

Některé menší elektrické vertikutátory mají místo nožů pouze drábky. Tyto stroje mají menší účinnost, stroje s noži mají větší účinnost a životnost a zároveň i výkon.

Zde jsou dva zástupci vertikutátorů, elektrický od značky Hecht a s benzínovým motorem od Club Cadet:

Elektrický vertikutátor Hecht 1538
Elektrický vertikutátor Hecht 1538

 

 

Vertikutátor Cub Cadet XC1 B35
Vertikutátor Cub Cadet XC1 B35

 

Elektrické vertikutátory se hodí pro menší a střední trávníkové plochy, vertikutátory v benzínovým motorem volíme pro údržbu středních a větší trávníkových ploch. Pro větší trávníkové plochy je vhodné využít příslušenství za zahradní traktor – tažený vertikutátor.

Více podrobnějších informací o vertikutaci, strojích a ostatních možnostech provzušnění trávníku si přečtěte na specializované webu vertikutaci:  www.travnik-vertikutace.cz

Přečtěte si také

Tipy pro výběr trávníkového hnojiva

Pískování trávníku

Nejlepší grilování? S grily Weber

Vlastní zelenina z vlastního skleníku

Kompostéry