Tipy pro výběr trávníkového hnojiva
Chcete svěží, vitální, hustý a krásně zelený trávník? Bez pravidelné péče, vody a hnojiva to nepůjde. Potřebujete vybrat hnojivo pro trávník? Zdá se Vám oblast výživy nepřehledná? Zde je pro Vás připraven jednoduchý návod, jak se v této problematice zorientovat.
Podíváme se na to, jaké živiny okrasný trávník potřebuje, jak jsou hnojiva pro trávník rozdělena a na co se zaměřit při jejich výběru.
O potřebě hnojiv všeobecně
Půda poskytuje rostlinám to základní pro růst a jejich vývoj, poskytuje jim živiny a vodu. O živinách bychom měli mít při pěstování přehled, aby nám v půdě nechyběly nebo naopak, aby zbytečně nepřebývaly. Nedostatek i přebytek škodí.
Základ získáme z rozborů půdy. Pokud to myslíte s jakýmkoliv pěstování vážně, nechte si udělat rozbor půdy na začátku pěstování a následně vždy po 5-6 letech využívání půdy. O této problematice si přečtěte článek v magazínu Rosmarinus.cz: Přístupné živiny v půdě a Liebigův zákon
Proč trávník hnojit?
Možná jste to slyšeli od souseda nebo od kolegy v práci: ” Já to nehnojím, stejně to roste, akorát se musí sekat”. A viděli jste ten trávník? Ano, tráva poroste i bez hnojiva, ale je tady to velké ALE.
Okrasný trávník bez pravidelné péče a výživy se začne měnit, a to k horšímu. Bude měnit svou barvu, ze sytě zelené na nažloutlou. A bude měnit své botanické složené. Traviny začnou oslabovat a ustupovat plevelným rostlinám a trávník za chvíli bude připomínat prořídlou louku nebo nehezký plácek uprostřed sídliště.
Líbil by se Vám takový trávník?
Ano, samozřejmě platí, že trávník, který dostane výživu ( hnojivo ) roste a musí se sekat. A kombinace hnojení a pravidelné péče dělá dobře. Houstne a jeho kvalita se zlepšuje.
Trávník k tomu, aby byl hustý, měkký a sytě zelený potřebuje dobře odnožovat, a my s tím musíme pomoc. Hnojiva trávníku dodají živiny, které potřebuje.
Jaké živiny trávník potřebuje
Na začátku si je potřeba říci jaké živiny trávník potřebuje. Živiny v půdě nejsou nekonečné a trávník jich spotřebuje za rok docela dost. Pokud chcete mít krásný hustý a sytě zelený trávník je nutné mu dopřát správnou výživu a to několikrát za rok. Jinak trávník při nedostatku výživy začne žloutnout, listy budou slabší, v trávníku se rozšíří plevele a mech.
Potřeba živin u okrasného trávníku je docela vysoká. Podle místních podmínek, frekvence sečení a míry zatížení trávníku potřebuje trávník ročně 15-20 g čistého N ( dusík ) /m2.
U ostatních živin je to následující množství živin za rok:
- fosfor: 3,4 – 8 g P2O5/m2
- draslík: 9,6 – 19,3 K2O/m2
plus nějaký hořčík a další stopové prvky.
Z hlediska času lze zjednodušeně říci, že na jaře je nejvíce potřeba dusík, v létě se poměr dusíku a draslíku vyrovnává a na podzim převládá draslík. Fosfor je ve větší míře potřeba při novém výsevu.
Jak jednotlivé živiny pomáhají
- Dusík – podporuje celkový růst a vitalitu. Pomáhá při odnožování a ovlivňuje barvu listů travin
- Fosfor – podporuje růst kořenů a vyzrání rostlin
- Draslík – posiluje “vnitřní sílu” rostlin, zvyšuje mrazivzdornost, odolnost proti chorobám
Z těchto vlastností se také vychází při složení jednotlivých hnojiv. Jarní hnojiva mají více dusíku. Podzimní hnojiva naopak více draslíku. Pro nový trávník se hodí hnojiva s vyšším podílem fosforu.
Nesmíme zapomenout na další prvky:
- Hořčík (Mg) – důležitý pro tvorbu chlorofylu (zeleného barviva), potřebného k optimálnímu průběhu fotosyntézy.
- Stopové prvky (Fe, Cu, Mn, S) – železo (Fe), měď (Cu), mangan (Mn) . Stopové prvky pomáhají při procesech látkové výměny a tím pomáhají udržet trávník v dobré kondici. Nedostatek stopových prvků se projevuje různými chlorózami , které se projevují například jako světlé skvrny různých velikostí a tvarů.
Jak trávník přijímá živiny
Všeobecně u rostlin jsou dva základní způsoby příjmu rostlinných živin: Kořenový a Foliární
- Kořenový – základní a dominantní (příjem zásadního množství živin a možnost použití kteréhokoliv hnojiva včetně organických). Zde najdou využítí granulovaná hnojiva.
- Foliární ( přes list ) – doplňkový . Zařazuje je do plánu výživy v případě akutního nedostatku konkrétní živiny zpravidla mikroelementů ale i pro makroživiny. Nebo pro aktuální povzbuzení trávníku. Pro výživu přes list použijeme kapalná nebo 100% vodorozpustná hnojiva, která se aplikují postřikem, nápříklad kapalná hnojiva od Wolf-Garten nebo oblíbený Kristalon.
Plán hnojení a rozdělení trávníkových hnojiv
Rozdělit trávníková hnojiva můžeme podle mnoha kritérií, například:
Toto rozdělení vychází ze základního minimalistického plánu hnojení okrasného trávníku a jeho potřeb na živiny v průběhu roku. Základní plán výživy trávníku má tři hlavní části:
- Jaro ( březen – duben )
- Počátek léta ( červen – červenec )
- Podzim ( září – říjen )
Do tohoto základního plánu můžeme vložit aplikaci dalších speciálních hnojiv, jako jsou hnojiva proti plevelům v trávníku – Travin a hnojiva proti mechu, ty se nejčastěji aplikují v období konec dubna – červen.
Časové rozdělení je pouze orientační, vždy záleží na aktuální vývoji počasí, například letošní jaro ( 2017 ) má velmi pozvolný nástup, je stále docela chladno, nyní v druhé půlce dubna i sněží. Kdo neudělal ještě vertikutaci nemusí mít strach, že něco prošvihl. Může být v klidu. Ideální čas na vertikutaci je až v době, kdy trávní přirozeně sám od sebe roste. A po vertikutaci můžeme udělat přihnojení.
Při chladnějším jaru se ukáží dobré vlastnosti “dlouhodobých hnojiv”. živiny se uvolňují postupně na základě teplot a množství vláhy.
Travin je kapitola sama pro sebe :-), proto je uveden osamocen. Jde o hnojivo, které má v sobě také dvě účinné látky, které hubí nežádoucí plevele v trávníku. Jak správně aplikovat hnojivo Travin si přečtěte v článku: Jak aplikovat hnojivo Travin
Kompletní a přehledné představení všech kladů a mínusů hnojiva Travin naleznete v článku: Travin-nejoblíbenější trávníkové hnojivo.
Startovací hnojiva využíváme při výsevu nového trávníku. Aplikují se před výsevem a pomáhají trávníku při jeho vzcházení.
Některá hnojiva mají univerzálnější charakter využití a složení živin. Ty můžeme využít k několika aplikacím v průběhu celé sezony, jen na podzim aplikuje speciální podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku. V této kategorii je velmi oblíbené hnojivo LX-MU 800 od Wolf-Garten, patří k nejprodávanějšímu hnojivu v shopu.
Hnojiva můžeme také rozdělit podle jejich formy
- granulované
- kapalné
Granulovaná hnojiva se stále častěji doplňují o aplikaci kapalných a tekutých hnojiv. U nich je výhoda rychlého přijmu živin. Aplikaci kapalných hnojiv vkládáme mezi aplikace granulovaných hnojiv.
Granulovaná hnojiva se aplikují rozhozem. Granulky se postupně ( rychle nebo pomaleji podle druhu hnojiva ) a uvolňují živiny. Kapalná hnojiva aplikujte pomocí postřikovače. jsou také vhodná pro dávkovací čerpadla, která se dají připojit k systému automatické závlahy.
A samozřejmě můžeme hnojiva rozdělit podle živin:
- dusíkatá ( Ledek, síran amonný )
- fosforečná ( superfosfát )
- draselná ( draselná sůl, síran draselný )
- hořečnantá ( hořká sůl, Kieserit )
- apod.
K výživě trávníku se ale v současnosti nejčastěji využívají kombinovaná hnojiva, tedy hnojiva kde je více jednotlivých prvků. Například obsahují dusík, fosfor a draslík, velmi často je přidáván hořčík ( Mg ) nebo železo ( Fe ) a jiné stopové prvky. Poměr živin je u jednotlivých hnojiv různý. Můžete si tak vybrat hnojivo se složení, které právě Váš trávník potřebuje nebo podle složení můžeme určit dobu, kdy je aplikujeme.
Podívejme se na dva příklady plánu hnojiv a složení živin.
Plán výživy Garden Boom
Hnojiva řady Garden Boom mají již v názvu termín použití, jsou v 15 kg balení, které vystačí cca 400 m2 trávníku.
- Garden Boom Spring: 25% dusíku, 5 % fosforu, 9 % draslíku + 3 MgO
- Garden Boom Summer: 20% dusíku, 0 % fosforu, 20% draslíku + 2 MgO
- Garden Boom Autumn: 14% dusíku, 0 % fosforu, 28% draslíku + 3 MgO
Uvolňování živin je zajištěno pomocí technologie XCU. Živiny se uvolňují po dobu 2-3 měsíců.
Podobný plán výživy okrasného trávníku přestavuje řada hnojiv od firmy Eurogreen
- Eurogreen Spring P56: 25% dusíku, 5 % fosforu, 12 % draslíku + mikroprvky
- Eurogreen Greens P56: 20% dusíku, 5 % fosforu, 9 % draslíku + mikroprvky
- Eurogreen High K P56: 13% dusíku, 0 % fosforu, 24% draslíku + 2 MgO + mikroprvky
jsou v balení 25 kg. Cena těchto hnojiv je vyšší, jsou určeny pro špičkové okrasné trávníky. Velkým benefitem těchto hnojiv je přidaná složka P56. Jde o složku posilují rostliny prostředkem PlantaCur® P56, který zlepšuje vitalitu růstu a podporuje kořenový system. Se silným ochranným mechanismem (“indukovaná rezistence”) jsou rostliny velmi odolné stresovým situacím.
Tyto hnojiva můžete objednat v shopu www.svet-travniku.cz
Výše uvedená hnojiva patří do skupiny hnojiv s postupným uvolňováním živin, také se nazývají ! dlouhodobá hnojiva”. Co to vlastně je?
Rozdíl mezi dlouhodobým a “normálním” trávníkovým hnojivem
Stále častěji se prosazuje aplikace tzv. dlouhodobých hnojiv. Jde o hnojiva s postupným uvolňováním živin, až po dobu 2-3 měsíců.
Jde o hnojiva s technologií obalované granule. Tato technologie zajišťuje postupné uvolňování živin. Granule je složena například močoviny, polymerového obalu, voskové vrstvy a ze síry. Struktura granule je pevná, trvanlivá. Což je velká výhoda při výrobě a při samotné aplikaci. K aktivaci živin a jejich postupnému uvolňování dochází na základě vlhkosti a teploty.
Živiny se u těchto hnojiv uvolňují postupně, trávník si bere jen to co potřebuje, využití živin z těchto hnojiv je vyšší. Kdežto u “normálních” hnojiv dojde k okamžitému uvolnění živin, trávník nestihne všechny živiny využít, část ji uteče to půdního profilu, kde na ně trávník již ” nedosáhne”.
Jaký rozdíl v působení? Podívejte se na obrázek od Garden Boom, který vše názorně ukazuje:
Balení hnojiv
Na trhu je nyní velké množství hnojiv v různém balení. Vybere si tak každý. S malou předzahrádkou i s hektarovou zahradou. Dávka hnojiva se většinou pohybuje v rozmezí 25 -40 g/m2. Dávka je na návodu vždy uvedena.
U hnojiv platí, že jedno kg hnojiva ve větším balení je levnější než 1 kg stejného hnojiva v menším balení. Nákupem většího balení tak ušetříte finance. V celkovém rozpočtu na zahradu to pak bude vidět.
Zbytek hnojiva, které jste nespotřebovali uschovejte na suchem místě, ideálně v nějaké uzavřené nádobě nebo alespoň v zavázaném igelitovém pytli. poznámky ke správnému skladování také naleznete na etiketě hnojiva.
Další tipy na plán výživy trávníku
pro menší a střední trávníky mohu doporučit hnojiva na trávník od firmy Wolf-Garten, můžete hnojit dle následujícího schématu:
- Startovací hnojivo LY-N
- Hnojivo LX-MU
- Hnojivo LX-MU
- Podzimní hnojivo LK-B
V nabídce je také hnojivo s účinkem proti mechu LP-M. A celá řada kapalných hnojiv.
pro střední trávníkové plochy může být zajímavá varianta s hnojivem Lovogreen
- březen–duben LOVOGREEN NPK Mg 20-5-8-2 ( 40 g/m2 )
- květen–červen LOVOGREEN NPK Mg 20-5-8-2 ( 40 g/m2 )
- srpen-září LOVOGREEN NPK Mg 10-5-20-4 ( 50 g/m2 )
Velmi zajímavé řešení na profesionální úrovni také nabízí firma Everris ( dříve Scotts ). Vybrat můžete z několika řad trávníkových hnojiva ( ProTurf, Landscaper Pro nebo Sportsmaster CRF ). Jde také hnojiva s postupným uvolňováním živin a pro každé roční období mají řešení, vždy se složením živin, které je zrovna potřeba.
Jako další zajímavou značku hnojiv je možné doporučit jsou hnojiva Compo.
Hnojiva od Garden Boom, Lovogreen, Eurogreen, Everris nebo Compo jsou používána i pro vysoce zatěžované trávníky fotbalových a golfových hřišť. Firmy tak zkušenosti z těchto oblastí přenášejí k vám na zahradu.
Hnojivo pro nový trávník
Zakládáte nový trávník? Dopřejte mu vitamíny hned od začátku. Pro nový trávník volíme hnojiva s vyšším obsahem fosforu, který, jak je již výše uvedeno, je skvělý pro rozvoj kořenové soustavy.
Fosfor má ale jednu špatnou vlastnost. Je pro rostliny velmi špatně dostupný, nepohybuje se v půdním profilu. Proto je vhodnější aplikovat hnojivo na nový trávník ještě před výsevem. Na urovnaný pozemek rozhodíme hnojivo a provedeme poslední finální srovnání povrchu. Tím se hnojivo dostane do substrátu ( do hloubky 1-3 cm ), kde se bude postupně rozkládat a začne na nové kořínky působit a dodávat jim potřebné živiny.
Pro nový trávník mohu například doporučit tyto hnojiva
- Garden Boom Pre Seed – složení: 15% dusíku, 20 % fosforu, 10 % draslíku + 3 MgO, balení: 15 kg
- Eurogreen Basic Start – složení: 18% dusíku, 20 % fosforu, 10 % draslíku + 2 MgO, balení: 25 kg
- Wolf-Garten Start LH MU – složení: 20% dusíku, 20 % fosforu, 8 % draslíku balení: 2,5 kg
- Landscaper Pro New Grass – složení: 20% dusíku, 20 % fosforu, 8 % draslíku balení: 15 kg
Tyto hnojiva mají pozvolné uvolňování živin, většinou 8-10 týdnů, postupně tak novému trávníku dodávají výživu na první dva měsíce a plně podporují jeho růst.
Aplikace trávníkových hnojiv
Výběrem správného trávníkového hnojiva to nekončí. Vše může pokazit špatná aplikace. Pozor na předávkování, může dojít k popálení trávníku. Důležitá je také rovnoměrná aplikace. Věřte, že po aplikaci hnojiva poznáte, kde jste trávník pohnojili a kde jste vynechali. A pak ty vlny jsou vidět…
Pro rozhoz trávníkového hnojiva používejte rozmetadla nebo aplikační vozíky. Tak zaručíte, že aplikace hnojiva bude pro trávník bezpečná a nedojde k jeho popálení.
Jak po trávníku s rozmetadlem jezdit? Zde je inspirace:
Při aplikaci hnojiv vždy postupujte dle návodu, který je součástí balení jednotlivých hnojiv a dodržujte dané dávkování. Aplikujte na suchý trávník. Aplikace by měla být přesná a rovnoměrná.
Čím aplikovat hnojiva
Profesionálové pro aplikaci hnojiv doporučují klasická rozmetadla, kde hnojivo padá z nádoby na roztočené kolečko, které rozmetá hnojivo po ploše, než malé posypové vozíky, ty jsou zase vhodnější pro výsev travního osivo, ale dají se použít i na hnojiva.
Závěrečné stručné shrnutí
Skvělý okrasný trávník vyžaduje pravidelnou péči – sečení, vertikutaci, výživu, závlahu… Na začátku všeho je kvalitní travní osivo. Dopřejte trávníku také kvalitní trávníková hnojiva a trávník se Vám odmění.
Při výběru trávníkového hnojiva zvažte následující:
- aktuální potřebu živin ( stav trávníku a roční období )
- balení hnojiva – vybírejte objem balení dle Vaší plochy trávníku
- cena hnojiva – u trávníkových hnojiv částečně platí ( podobně jako o travních směsí ) stejný poměr jako známe u vína nebo kávy. čím kvalitnější hnojivo, tím vyšší jeho cena.
- aplikujte rovnoměrně
- přečtěte si návod před použitím
Přečtěte si také
Proč provádět vertikutaci trávníku
Dětská hřiště a skluzavky
Vlastní zelenina z vlastního skleníku
Kompostéry