Jak vybrat nejlepší granule pro vašeho psa

Výživa psa se až ze 70% podílí na vnějších vlivech, které se odráží na zdraví zvířete, proto je nutné dobře zvážit, čím budeme svého mazlíčka krmit. U granulí musíme zvážit několik faktorů. Nejdůležitějším z nich je

  • kvalita granulí
  • vhodnost pro našeho psa
  • cena
  • dostupnost.

Na českém trhu najdeme nepřeberné množství značek od těch více komerčních, které se prodávají ve zverimexech pro méně známé, které seženeme pouze na internetu.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Výběr granulí pro psy dle jejich kvality

Při výběru granulí pro psy dle jejich kvality se zaměřujeme výhradně na složení, které musí být dle zákona na každém balení. Jednotlivé položky ve složení jsou vždy seřazeny podle toho, kolik jich krmivo obsahuje. Pes, jakožto masožravec, který nejlépe získává energii z tuku a bílkovin, by měl mít v granulích na prvním místě maso. Bohužel u některých granulí a nejsou to vždy ty nejlevnější, najdeme na prvním místě obiloviny, nejčastěji pšenici a ta není pro psa dobře stravitelná.

V dnešní době už je na tom pes schopen prospívat, protože se procesem domestikace jeho trávicí trakt více přizpůsobil, ale ideální to rozhodně není. Příchuť granulí v jejich kvalitě nehraje takovou roli a je důležité, co vyhovuje a chutná vašemu pejskovi, případně je možno ji přizpůsobit potravinovým alergiím, pokud pejsek nějaké má.

Má-li pes citlivé zažívání a sedí mu určité granule, pak není vhodné je měnit. Pokud je však pejsek v pořádku, tak můžete příchutě střídat, nedoporučuje se však střídat moc značky, raději jednotlivé druhy v rámci jedné značky. Přechod na jiné granule vždy provádíme postupně, do současných granulí postupně přisypáváme nové, až přejdeme úplně.

„Kow grain“ nebo „grain free“ granule pro psy

Na trhu už najdeme velký výběr tzv. „low grain“ nebo „grain free“ granulí, které obsahují pouze minimální množství obilovin nebo vůbec žádné. Grain free granule jsou nezbytné pro psy s alergií na obiloviny. Mezi takové patří vysoce kvalitní granule značky N&D. Tato firma nabízí granule pro všechny kategorie psů, malé, střední, velké, seniory i štěňata. Značka nabízí několik řad – grain free, pumpkin grain free a low ancestral grain, a příchutí – kuře s granátovým jablkem, jehněčí s borůvkami, treska s pomerančem a další.

N&D Grain Free DOG Adult Boar & Apple 2,5kg
N&D Grain Free DOG Adult Boar & Apple 2,5kg

N&D Grain Free DOG Adult Fish & Orange 2,5kg
N&D Grain Free DOG Adult Fish & Orange 2,5kg

Firma Farmina, která vyrábí značku N&D nabízí také Cibau a Vet Life, což jsou veterinární diety a ty doporučuji podávat pouze po konzultaci s veterinářem. Cibau jsou cenově podobné N&D, ale nejsou tak kvalitní, protože obsahují mnohem více rýže a kukuřice.

Taste of the Wild

V dnešní době je velice oblíbenou značkou Taste of the Wild. Jedná se o krmivo vyráběné v USA a importované do Evropy. Jedná se o bezobilnou značku se spoustou příchutí, které se u českých firem nevyskytují, jako je bizon, divočák či kachna.

V granulích pro psy je přidáno množství doplňků, například lososový olej, který je výborný na kvalitu srsti, různé druhy ryb, kořen z čekanky, který slouží jako přírodní prebiotikum pro správnou funkci probiotických bakterií ve střevě, různé druhy přírodních antioxidantů – rajčata, borůvky či maliny. Dále je v nich obsažena bramborová vláknina či batáty, které dobře čistí střeva a podporují trávení.

Taste of the Wild High Prairie 13 kg
Taste of the Wild High Prairie 13 kg

Taste of the Wild Pacific Stream 13kg
Taste of the Wild Pacific Stream 13kg

ACANA

Za vysoce kvalitní granule je považována Acana. Krmivo je vyráběno v USA z ověřených zdrojů, všechny suroviny mají známý původ a vysokou kvalitu. Na prvních místech ve složení se vždy objevuje maso. Bohužel často je psáno jako čerstvé maso, což sice zní skvěle, ale v procesu výroby granulí se dehydratuje a ve finálních granulích pro psy je ho méně, proto je lepší, když je ve složení dehydratované maso, tedy to, zbavené vody.

V Acaně je, stejně jako v Taste of the Wild, přidáno množství doplňků, ale také ovoce či zelenina. Jako hlavní nemasovou složkou jsou zde místo obilovin luštěniny, které jsou pro vyšší obsah proteinu vhodnější a nejsou na ně tak časté alergie. Navíc Acana přidává celá vejce, která obsahují vysoký obsah velmi prospěšného biotinu.

Royal Canin

Veterináři často doporučovanou značkou je Royal Canin. Podíváme-li se však na složení, není tak skvělé. Na předních místech se objevují kukuřice, pšenice a rostlinné proteiny, často všechny tři dohromady. Proto z mého pohledu nejsou nejvhodnější, ale samozřejmě se najdou psi, kterým sedí, navíc Royal Canin vyrábí i veterinární diety.

Granule Royal Canin Canin Labrador Retriever 12 kg
Granule Royal Canin Canin Labrador Retriever 12 kg

Brit Care Dog Show Champion 12kg
Brit Care Dog Show Champion 12 kg

Brit Care

Krmivo Brit Care má vynikající poměr kvalita/cena a mezi pejskaři je velmi oblíbené pro dobrou stravitelnost a minimum zažívacích problémů. Ve složení je na prvním místě masový produkt, většinou kolem 35-40%. Za další plus považuji přidávaný ostropestřec mariánský, což je bylinka, která má velice pozitivní účinky na činnost jater. V této řadě najdeme i granule „grain free“ granule s lososem a brambory. Další příchutě jsou jehněčí s rýží či zvěřina s bramborem pro senzitivní pejsky.

Platinum

Jedním z nejnovějších krmiv na trhu je Platinum. Na prvním místě je vždy maso a to v hodnotě 70%. Jako druhá je příloha, ale na dalších místech se zase objevují živočišné produkty. I do tohoto krmiva jsou přidávány různé důležité doplňky například pivovarské kvasnice, jako zdroj vitaminu B, za studena lisované oleje nebo sušená zelenina a ovoce. Platinum se od ostatních granulí liší hlavně vysokým obsahem vlhkosti, která v nich zůstává po šetrnějším zpracování masa. Šťáva z masa dodává granulím lepší chuť a pro psy jsou lépe stravitelné než sušší granule, které pes déle zpracovává.

Granule Marp

Krmivo Marp Holistic je kompletní krmivo s velmi vysokým obsahem masa, přidanými bylinkami a nižším množstvím příloh. Jsou to bezobilná jednoproteinová krmiva, proto jsou vhodná pro pejsky s alergiemi na maso.

V každé příchuti je pouze jeden druh masa a tedy máme-li například pejska s alergií na kuřecí maso, můžeme mu koupit tyto jednoproteinové granule s jiným masem a nemusíme se ničeho bát. Toto je rozdíl oproti jiným druhům granulí. Ve většině granulí, i když je na obalu napsáno například jehněčí, je většinou přidán jiný druh masa či tuku. Velmi častý je přidaný kuřecí tuk, bohužel na kuře jsou nejčastější potravinové alergie. U Marpu se však tohoto bát nemusíte. Jeho kvalitě odpovídá vyšší cena.

Marp Holistic - Lamb ALS Grain Free 18 kg
Marp Holistic – Lamb ALS Grain Free 18 kg

Marp Holistic Turkey Light Senior 12 kg
Marp Holistic Turkey Light Senior 12 kg

Orijen, Essential, Fitmin a další granule pro psy

Dalším vysoce kvalitním krmivem je Orijen, které bylo prestižním českým časopisem dTest označeno za nejlepší z testovaných krmiv hlavně pro vyvážený obsah bílkovin a jejich kvalitu. Orijen jsou granule vyráběné kanadskou firmou a obsahují jedno z nejvyšších množství masa ze všech granulí na českém trhu. Kanaďané odebírají suroviny pouze z místních farem a do granulí dávají nejčastěji celá zvířata, tedy ne pouze maso, ale i vnitřnosti, které jsou velmi vhodné pro správnou výživu psa. Firma vyrábí pouze několik druhů granulí a v každé receptuře je mnoho druhů masa, to je rozdíl oproti jiným granulím, které mívají pouze jeden či dva druhy masa v jedné příchuti.

Krmivo Essential z Britských ostrovů je, stejně jako Orijen, z více druhů masa a neodlišuje příchuti, rozlišuje především typ psa s ohledem na věk, výkonnost, velikost, alergie či nadváhu psa. Kvalitativně patří mezi špičku na evropském trhu. Do granulí přidávají různé ovoce a bylinky, které fungují jako antioxidanty a zeleninu jako zdroj vlákniny.

Essential foods Contour 12,5kg
Essential foods Contour 12,5 kg

Fitmin For Life Adult 15 kg
Fitmin For Life Adult 15 kg

Dalšími kvalitními krmivy jsou Barking Heads, které nabízí jak obilnou, tak grain free řadu. V Česku jsou bohužel hůře k sehnání, ale dají se najít. Applaws, jako ostatní vysoce kvalitní krmiva, jsou bezobilné a obsahuje aktivní probiotika pro zdravé trávení. Nativia je česká firma, jejichž výrobky nejsou tak kvalitní, jako od zahraničních firem, protože používají více masové a masokostní moučky, přesto se řadí mezi velice dobrá krmiva. Z příloh obsahuje pouze brambory a rýži, vyhýbá se tedy alergenům ve formě pšenice či sóji.

Fitmin je také česká firma, ale jejich granule pro psy obsahují obiloviny, tedy nejsou vhodné pro alergiky, přesto jsou velice dobře stravitelné a pejsci na nich výborně prospívají.

Toto je výčet pouze těch nejkvalitnějších suchých krmiv pro psy, které se vyskytují na českém trhu. Kterékoli z nich budou jistě vhodné pro vašeho mazlíčka. Pokud teprve vybíráte, nechte si poslat vzorky krmiv nebo kupte malé balení a vyzkoušejte, co vašemu pejskovi sedí, především pokud má citlivé zažívání, je nutno pečlivě vybírat.

autor: MaceckovaK

 

Kam dále?

Přečtěte si také:

Nový trend grain-free v krmivech pro psy

Jak číst etiketu krmiv v případě psích granulí

Kde se bere v psím krmivu popel a co znamená

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found