Péče o psa v letních měsících

Kdo by neměl rád léto? Horké dny zalité sluncem, dovolené u moře nebo při nejmenším výlety na koupaliště, opalování a spousta radosti. Péči o čtyřnohé mazlíčky je ale třeba v tomto období věnovat zvýšenou pozornost.

Kdy je vhodný čas na procházku se psem během letních měsíců?

Na to je snadná odpověď – ráno, během dopoledne, večer a v noci. Procházky během odpoledne jsou vysloveně nevhodné, zvlášť pokud jde o procházky městem. Je třeba mít neustále na vědomí, že slunce rozpaluje chodníky a silnici, po kterých psi chodí „bosí“, což může vyústit v nezanedbatelné následky na psích polštářcích, které se na takto rozpáleném chodníku snadno spálí až do masa. Zároveň je třeba si uvědomit, že psi jsou mnohem menší než my, lidé, a tedy dýchají o mnoho teplejší vzduch, který z rozpálených chodníků sálá – snadno se tedy může stát, že pes při odpolední procházce po chodníku zkolabuje – zvláště ohrožení jsou psi malí a psi s krátkými čenichy.

Pokud odpolední procházku absolvovat musíte, doporučuje se zkrátit ji na minimum, volit stinná místa a taková místa, kde pes nemusí jít po chodníku nebo silnici, ale má k dispozici travnatou plochu. Je dobré s sebou mít pro případ nouze i vodu. Zda je chodník příliš rozpálený pro psí tlapky poznáte snadno, a to tak, že na něj přiložíte svou dlaň po dobu alespoň 10 vteřin – pokud nepálí příliš, dá se procházka po takovém povrchu zvládnout i se psem.

Ideální místo? Les

Ideálním místem pro letní procházky je les – místo, kde není příliš chladno, slunce se přes stromy nedostane tak snadno, a navíc sebe i psa oprostíte od hluku a ruchu města.

Pozor na klíšťata!

Jedním z nejdůležitějších bodů péče o psa v létě je prevence proti klíšťatům a blechám v srsti vašeho mazlíčka. V dnešní době jsou možnosti rozmanité – svému pejskovi můžete pořídit antiparazitní obojek nebo také pipetu (kapka, která se kápne za krk), sprej, kapky do uší nebo i tabletku. Některé typy ochrany a značky výrobků jsou preferovanější před jinými, vybrat si ale musí na míru každý sám. Nebojte se toto téma otevřít se zvěrolékařem vašeho psa, dobře vám často poradí i ve zverimexu.

Antiparazitní obojek Bayer Kiltix
Antiparazitní obojek Bayer Kiltix

Pipeta Frontline Combo Spot - on Dog
Pipeta Frontline Combo Spot – on Dog

Nezapomínejte ale, že ať zvolíte kterýkoliv způsob antiparazitní péče, je nutné vždy po určité době (dle zvolené metody, často se jedná o měsíc – dva) znovu zakročit. Také je dobré i přes tato ošetření psa po každé procházce důkladně zkontrolovat, zda si domů nějakou blechu či klíště nepřinesl, jelikož žádný z přípravků bohužel nefunguje stoprocentně.

Krmivo pro psy

Obecně se doporučuje podávat psovi krmivo ( žrádlo ) 2x denně, v letních měsících je ale důležité dodržet především pravidlo „nažrat až po procházce“. Psí organismus je (stejně jako ten lidský) ve vysokých teplotách nadměrně zatížen, proto je naprosto nevhodné psa nakrmit před procházkou, kdy se velká část energie vytvářené tělem bude muset věnovat trávení jídla, a psovi pak nezbude dostatek energie na zpracování zvenku přicházejícího horka.

Jak vybrat granule pro psy

Přečtěte si článek se zaměřením na krmiva. Vše o krmivech, jejich výběru a složení granulí pro psy.

Přečíst článek >>

Velmi důležité je také zajistit neustálý přístup psa k čerstvé vodě a kontrolovat její množství. Myslete na to, že váš pes v tomto období, stejně jako vy, bude potřebovat více tekutin. Radost spoustě pejsků uděláte i „nanukem“ ve formě kostek ledu, které mohou olizovat, a tím do sebe dostanou ještě nějakou vodu navíc.

Hana Václavíková – autor článku

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

 

Kam dále?

Přečtěte si také:

Pitný režim u psů

Rozdíl mezi granulemi ze supermarketu a prémiovými krmivy 

Nový trend grain-free v krmivech pro psy