Mějte pitný režim svého psa pod kontrolou, zvláště v létě

Pitný režim je velmi důležitý nejen u nás u lidí, ale i u psů. Zvláště v létě, kdy panují často až úmorná vedra, musí mít psi k dispozici dostatek vody po celý den. Voda je pro psa nezbytností, proto co nejčastěji kontrolujte misky, zásobníky s vodou a kyblíky, ze kterých váš pes pije. Někteří psi pijí jen čerstvě nalitou vodu, dokud nezteplá, pozor tedy i na to.

Miska Rogz BOWLZ Bubble nerezová M Red Heart 350 ml
Miska Rogz BOWLZ Bubble nerezová M Red Heart 350 ml

Jak je to s běžnou spotřebou vody u psů

Vždy pamatujte, že po 48 hodinách bez vody mohou u psa nastat již nezvratné změny a poškození jeho organismu. Vzhledem k tomu, že tělo psa obsahuje až 70 % vody, je jasné, že množství potřebné vody se u psů odvíjí podle jejich velikosti. Čím větší pes, tím větší bude jeho spotřeba vody. Zdravý pes má denní spotřebu vody cca 60 ml/kg váhy.

Desetikilový pes tedy denně bude potřebovat vypít 0,6 litru vody, zatímco padesátikilový spotřebuje 3 litry vody denně při běžné zátěži. S nárůstem fyzických aktivit psa a se stoupající venkovní teplotou se pochopitelně spotřeba vody u psů zvyšuje.

Brit Premium Dog Lamb & Rice
Brit Premium Dog Lamb & Rice

Faktory ovlivňující množství potřebné vody

Kromě teploty ovzduší jsou tu ještě další faktory, které ovlivní množství vody vypité psem. V parných dnech potřebují psi vypít mnohem více vody, než je jejich běžná denní potřeba.

Stejně tak i při sportu a jiné tělesné námaze, například při dlouhých procházkách pes vypije víc.

Důležité jsou i životní fáze psů. Kojící feny potřebují pro tvorbu dostatečného množství mléka vypít až 3 x více vody. Psi krmení suchou stravou musí vypít více tekutin, než je tomu u psů krmených BARFem. Zatímco granule obsahují asi jen 10 % vody, čerstvé potraviny mají v sobě až 70 % vody. Starší psi mají naopak ve zvyku pít mnohem méně. Někdy je zapotřebí je do pití doslova nutit.

Antiparazitní obojek Bayer Kiltix Antiparazitní obojek 53 cm
Antiparazitní obojek Bayer Kiltix Antiparazitní obojek 53 cm

Kolik vody může pes vypít naráz

Chystáte-li se se psem sportovat, na kolo, běhat, nebo jen na pěknou lesní túru, podejte mu asi půl hodiny předem dostatečné množství tekutin, nejlépe ochucenou vodu. Zkuste mu vodou naředit jogurt, syrovátku anebo sušené maso. Důležité je aby při konzumaci pes přijal dostatek vody. Nic se ale nemá přehánět, a tak s ohledem na jeho hmotnost by měl přijmout od 50 do 500 ml vody naráz. Do půl hodiny pak musí mít možnost vyprázdnit se.

Před výjezdem na závody anebo na cvičiště postupujte v teplých letních dnech stejně. Stává se vám také, že pro samotné dění na cvičišti se váš pes ani nestačí napít? Pohlídejte si ho a mějte jeho pitný režim pod kontrolou.

Miska Nobby Nobly dvojmiska v pouzdře 2 x 350 ml krémová
Miska Nobby Nobly dvojmiska v pouzdře 2 x 350 ml krémová

Jak se projevuje u psů dehydratace

Hovoříme-li o dehydrataci, nemáme na mysli dehydrataci způsobenou chorobným stavem psa. Taková může nastat například při poruchách ledvin, kdy jsou psovi podávány odvodňovací léky. Může nastat ale i chronická dehydratace v důsledku srdečního onemocnění. My se však nyní zabýváme dehydratací u zdravých psů, která je způsobena nedostatkem zkonzumovaných tekutin.

Jak ale poznat dehydrataci u jinak zdravých psů? Mírná dehydratace je provázena apatií, odmítáním žrádla, případně i zvracením. Vždy musíte myslet na to, že čas v takových případech hraje významnou úlohu. Čím dříve se zavodněním psího těla vrátí jeho funkce k normálu, tím lépe.