Kdy přejít ze štěněcích granulí na granule pro dospělé psy

Kdy je čas přejít ze štěněcích granulí na granule pro dospělé psy

Výživa je rozhodující faktor, který ovlivňuje celý život psa. Co se ve výživě štěněte zanedbá, často se už později v dospělém věku psa nedožene. Záleží-li vám tedy na zdraví vašeho psa, rozhodně byste neměli kupovat to nejlevnější supermarketové krmivo. A hlavně na stravě štěňat se nikdy nevyplatí šetřit!

Rozdíl mezi granulemi ze supermarketu, prémiovými krmivy a superprémiovými

Přečtěte si více >>

Jaké prvky ve stravě ovlivňují zdraví štěňat

Štěňata a mladí rostoucí psi mají být krmeni stravou s dostatkem minerálních látek, živin vitamínů a stopových prvků, a to vždy v tom správném poměru. Při narušení zdravého vývoje štěněte už nebývá náprava v dospělosti možná. Co ušetříte na granulích pro štěně, obvykle vydáte za veterinární ošetření ve středním a pozdním věku psa.

Za nerovnoměrným vývojem jednotlivých částí organismu psa stojí také velmi často nedostatek fosforu a vápníku. Často se stává, že kostra štěněte (hlavně u velkých a obřích plemen) nestíhá nárůst měkkých částí. Se všemi těmito potenciálními problémy počítá správně vyvážené krmivo pro štěňata s ohledem na hmotnost štěňat a jejich velikost v dospělosti.

Kdy se u štěňat začínají přidávat granule

Obvykle kolem 4. týdne se štěňata začínají přikrmovat. Snaží se totiž dostat ke granulím matky a ochutnávat je. Je-li vrh početnější, s přikrmováním se začíná už o týden dřív. Výrobci granulí obvykle rozlišují druhy granulí pro štěňata podle velikosti štěňat v dospělosti. Malým, středním, velkým a obřím plemenům štěňat je přizpůsobována i velikost granulí.

V nabídce všech výrobců psích granulí naleznete vždy i granule vhodné pro štěňata. Někdy se stává, že štěňata nechtějí přijímat suché granule, a tak jim je můžeme namáčet. Pro štěňata se stanou lépe rozkousatelnými až v momentě, kdy po několika minutách granule ve vodě nabobtnají. Pamatujte, že namočené krmivo může brzy zkvasit a stát se pro štěňata nebezpečným. Co psí mimina nepozřou do několika minut, dáme zkonzumovat jejich matce.

Dostupná kvalitní krmiva pro štěňata

Současný trh s chovatelskými potřebami a s krmivy pro psy je natolik pestrý, že si můžeme vybírat i z mnoha druhů a příchutí granulí pro štěňata. K těm nejkvalitnějším na našem současném trhu patří následující značky: Taste of the Wild, Royal Canin, Orijen, Carnilove for Puppies, Acana – Dog Puppy, Brit care Dog Puppy, Essential Foods, Aden Grange – Puppy nebo Junior.

Vhodné pro štěňata je i holistické krmivo Marp. Máte-li doma štěně velkého, nebo dokonce obřího plemene, spotřebitelé pro něj doporučují Fitmin Dog Maxi ve variantě Puppy anebo Junior.

Eukanuba Puppy & Junior Large Breed 15 kg
Eukanuba Puppy & Junior Large Breed 15 kg

Granule Brit Care Grain-free Junior Large Breed Salmon & Potato 12 kg
Granule Brit Care Grain-free Junior Large Breed Salmon & Potato 12 kg

Granule Brit Carnilove Salmon & Turkey for Large Breed Puppies 12 kg
Granule Brit Carnilove Salmon & Turkey for Large Breed Puppies 12 kg

Bosch Junior Lamb&Rice 15kg
Bosch Junior Lamb&Rice 15kg

Ukončení krmení granulemi pro štěňata

Jakmile dosáhnou štěňata velkých plemen věku 12 měsíců, jsou částečně považována za dospělá, a je tedy možné snížit jim frekvenci jednotlivých dávek krmiva až na jednu dávku denně. Ovšem ani ve věku 12 měsíců štěňata velkých plemen ještě zcela dospělá nejsou, neboť se dále vyvíjejí. Proto by se i nyní mělo pokračovat v krmení granulemi pro štěňata. Až kolem věku 18 měsíců je dobré vyměnit jejich stravu pro štěňata za krmivo pro dospělé psy.

Ovšem psi obřích plemen se stávají reálně dospělými až ve 24 měsících. Pro dávkování krmiva vždy pečlivě sledujte tabulku na obalu jednotlivých granulí a postupujte podle dávkování doporučeného výrobcem krmiva. V případě pochybností je vždy dobré konzultovat krmnou dávku s veterinářem.

autor: Zuzana Bohdalová

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

 

Kam pokračovat dále?

O krmivech pro psy a další chovatelské tipy si přečtěte zde:

Jak vybrat nejlepší granule pro psy

Nový trend grain-free v krmivech pro psy

Antiparazitní obojky a antiparazitika