Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny

Balkonové rostliny jsou přes léto okrasou našich balkónů a oken. Nejčastěji se pěstují v truhlících nebo jiných nádobách. Tím se zmenšuje rostlině životní prostor. Rostliny jsou tedy velmi závislé na naší péči a podmínkách, které jim vytvoříme. Jak balkónovky pěstujete Vy? Jaké máte nejraději?

Projděme si společně několik praktických tipů pro správné pěstování balkonových rostlin a představme si pomocníky, které nám výrazně pomohou.

Balkonové rostliny a květiny

Pelargonium grandiflorum
Pelargonium grandiflorum ( foto: Dorota (Dorothy) flickr.com )

Každého určitě vždy uchvátí fotky alpských hotýlků, které mají na dřevěných balkónech vodopády převislých muškátů. Chcete také mít krásu na balkoně? Pak musíte vybrat správné rostliny a vyřešit

  • závlahu
  • výživu

K nejčastěji pěstovaným balkonovkám patří pelargonie ( muškáty ), petunie a surfinie. Jsou nabízeny v různých odrůdách a barevných variantách. Před výběrem rostlin u zahradníka si vždy pečlivě rozmyslete:

  • co chcete za rostliny do truhlíku
  • jaký má být konečný vzhled
  • jakou chcete barevnou kombinaci.

Výše uvedené druhy jsou často doplňovány dalšími rostlinami, jako jsou:

fuchsie, pantoflíček, begónie, lobelky, vrbina, bidens, povíjnice, popenec a další.

Při výběru balkonových rostliny myslete také na umístění balkonu nebo okna, kde bude truhlík s rostlinami. Některé rostliny mají rády více slunce, některé si i s trochou stínu.

  • Balkónové květiny pro slunná místa (balkony, okna otočené na východ nebo jih):
    pelargonie, muškáty, petunie, surfinie, gazánie, sporýš.
  • Balkónové květiny pro stinná místa (balkony otočené na sever nebo západ):
    hlíznaté begonie, fuchsie, balzamína.

Před nákupem si pečlivě zkontrolujte stav rostlin. Kupujte jen silné a zdravé rostliny s bohatým kořenovým systémem. Rostliny si prohlédněte, nesmí obsahovat žádné škůdce nebo choroby na listech.

Kolik koupit rostlin? Na příklad při výsadbě muškátů platí pravidlo, že do truhlíku o délce 60 cm sázíme 5 až 7 silných, dobře rostlých rostlin.

Surfinie

Výživa balkonových rostlin

Balkonové rostliny vyžadují větší množství živin a kvalitní substrát, protože jejich kořenový systém žije ve stísněném prostoru. Proto na substrátu a hnojivech nešetřete. Rostliny se Vám za odvděčí svým bujným růstem a bohatým květenstvím.

Kdy a jak hnojit?

Pokud jste koupili kvalitní substrát nebo přidali granulované hnojivo, případně tabletové hnojivo přímo do substrát, nemusíte hnojit i hned po výsadbě. Nechte muškáty a jiné balkonové rostliny tak dva týdny kořenit. Po dvou týdnech začněte přidávat do zálivky hnojivo. Pročtěte si návod na hnojivu a postupujete podle návodu na obalu. Pravidelně přihnojujte po celou sezónu až do podzimu.

Projděme si blíže substráty a hnojiva pro balkonové rostliny.

Substráty pro balkonové rostliny

Se správnou výživou balkónovek přímo souvisí výběr správného substrátu pro pěstování balkonových rostlin.

Vždy volíme substrát speciální pro balkonové rostliny. Tyto substráty již jsou namíchány, vždy se jedná o směs rašeliny,kompostu a ostatních látek, přímo pro balkonovky.

Ty ostatní látky, to jsou hnojiva, podpůrné a doplňkové látky.

Proto je třeba se zajímat o složení substrátu. Některé substráty obsahují základní dávku hnojiva pro počáteční růst, některé obsahují granulované hnojivo s postupným dlouhodobým uvolňováním živin.

Substrát pro pelargonie ( foto: Agro CS )

Kvalitnější substráty obsahují, jak jsem již zmínil, některé pomocné látky, které zlepšují celkovou kvalitu substrátu a pomáhají mu lépe zadržet vodu a rostlině lépe čerpat živiny ze substrátu. Jsou to například:

  • hydrogel – udržuje vodu v substrátu
  • bentonit – zajišťuje dlouhodobý a vyrovaný příděl živin
  • perlit – pro vylehčení substrátu
  • kokosová vlákna

podrobněji jsou představena na konci článku.

Výrobci substrátů

Nejčastěji se v obchodech setkáme se substráty od našich výrobců

  • Agro CS Česká Skalice – řady Agro, Primaflora a prémiová řada Floria
  • Forestina Střelské Hoštice
  • Rašelina Soběslav
  • BB Com Letohrad – Florcom
  • Compo

Dle nabídky substrátů v hobby marketech, zahradních centrech a specializovaných prodejnách se substráty těchto výrobců vyskytují nejčastěji.

Samozřejmě, že na trhu je výrobců více, ale ty se spíše specializují na velké profesionální balení v bigbalech nebo volně ložené substráty pro velkopěstitele a zahradníky.

Do této skupiny například patří:

  • Agro CS – řada Profi
  • BB Com – řada Profi
  • Gramoflor
  • Klasmann
  • Stender

Velko balení jsou většinou 70 l nebo 250 l pytle nebo také, jako bigbaly o objemu 3 m3. Pro hobby balení se používají výrazné barevné pytle o objemu 10l, 20 l, 40 l a 50 l.

Některá velká zahradnictví nebo zahradní centra také prodávají velké profesionální balení. Kolik máte truhlíků? Je jich větší množství? Vyzkoušejte nějaký profi substrát.

Samozavlažovací truhlík Mareta
Samozavlažovací truhlík Mareta

Hnojiva pro výživu balkonových rostlin

Na trhu je velký výběr hnojiv speciálně pro balkonové rostliny

  • krystalické – vodorozpustné
  • kapalné
  • granulované – dlouhodobé

Krystalická a kapalná hnojiva se ředí ve vodě a vzniklý roztok se používá pro zálivku. Granulovaná hnojiva se nejčastěji používají hned při výsadbě, kdy se jimi obohacuje substrát.

Na začátku sezony pěstební sezony se nejčastěji používají granulovaná hnojiva s postupným uvolňováním živin, kterým se říká dlouhodobá hnojiva. Tyto hnojiva přimícháme přímo do substrátu při výsadbě rostlin do truhlíků.

V průběhu pěstební sezony doplňujeme živiny nejčastěji zálivkou, kdy zaléváme roztokem, který připravíme z kapalných nebo krystalických vodorozpustných hnojiv.

Nejznámější krystalická hnojiva je pravděpodobně Kristalon. Kapalných hnojiv je na trhu nepřeberné množství. Vždy sledujeme jaké má složení živin.

V počátku potřebuje rostlina dusík ( N ) na podporu růstu, dále pak pro podporu tvorby květů fosfor ( P2O5 ) a v průběhu sezony zejména větší množství draslíku ( K2O ). U fosforu je vhodné, aby byl co nejvíce ve formě polyfosfátů, který je rostlinami nejlépe přijatelný. Ukážeme si to například na  složení známého Kristalonu.

Hnojiva Kristalon

  • Kristalon Start – na počátku, při výsadbě  – složení NPK 19-6-20
  • Kristalon Plod a Květ – v období největšího růstu, tvorby plodů a květů – složení 15-5-30
  • Kristalon muškát – v průběhu celé sezóny – složení NPK 17-6-25

Hnojiva řady Kristalon patří u zahrádkářů k nejoblíbenějším, dají se skvěle využít nejen pro pěstování okrasných a balkonových květin, ale také při pěstování zeleniny a jahod. Jiné druhy Kristalonů využije pro trávníky nebo pro okrasné rostliny.

Malospotřebitelské balení je 500 g, které vystačí na 250 – 500 l zálivky. U vybraných druhů je možné zakoupit ekonomicky výhodné tříkilové balení. Všechny druhy Kristalonů pak jsou dostupné v profi balení 25 kg.

Velké, 25 kg balení, Kristalonů je značeno dle barev. Kristalonu plod a květ v balení 500 g odpovídá Kristalon bílý v balení 25 kg. Kristalonu start odpovídá Kristalon modrý.

Hnojiva by samozřejmě měla obsahovat další prvky, zejména hořčík ( Mg ) a další stopové prvky jako je  B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn.

Dávkování a četnost  je uvedeno na balení hnojiva. Četnost je většinou jednou týdně až jednou za čtrnáct dní.

Například muškáty snesou častější výživu a tak je možné, na příklad při pěstování v samozavlažovacím truhlíku, přidávat menší dávku hnojiva do každé náplně vody do zásobníku v truhlíku.

Samozřejmě i průběhu sezony je možné přihnojovat balkonové květiny granulovanými hnojivy. Aplikace se provede na povrch substrátu a následně hnojivo lehce zapravíme do substrátu. Pro tento způsob lze také využít

  • organo – minerální hnojiva
  • organická hnojiva
Organo - minerální hnojivo pro muškáty
Floria Organo – minerální hnojivo pro muškáty 2,5 kg

Zálivka

Správná zálivka je klíčem k úspěchu pro úspěšné pěstování balkonových rostlin. Udržet vláhu v substrátu, kterého je v truhlíku jen omezené množství, je velmi náročné. A tak rostlina často trpí nedostatkem nebo naopak velkým nadbytkem vody. Oba extrémy jsou pro rostliny pěstované v truhlících velmi nežádoucí a nebezpečné.

Jsou dva způsoby jak tomuto předejít a jak si pomoci.

  • výběr správného truhlíku
  • použít půdní kondicionér

Nádoby na pěstování balkonových květin

Nebudeme se zaměřovat ani tak na velikost pěstební nádoby, jako na způsob udržení vláhy v substrátu. Ano platí, čím větší nádoba, tím lépe pro rostliny. Lze použít více substrátu, kořeny rostlin mají větší životní prostor. Ale velikost okenních parapetů a balkónů je omezená. A proto se zaměříme na samozavlažovací truhlíky, které nám velmi účinně pomáhají řešit problém se závlahou při pěstování balkonových rostlin.

Samozavlažovací truhlík

Samozavlažovací truhlík je pěstební nádoba ve stejném délce jako obyčejný truhlík, ale většinou má větší výšku a šířku a nebo se skládá ze dvou částí. Proč? Ukrývá v sobě nádrž na vodu.

Samozavlažovací květináče jsou vlastně dvě vzájemně propojené nádoby. Ano, skutečně je možné říct, že jde o systém dvou nádob, které do sebe nasedají a obsahují speciální knoty či vzlínací šachty. Právě díky nim se zásobní voda ze spodní nádoby dostane do nádoby horní, kde se nachází zemina s rostlinami. Kořeny rostlin v samozavlažovací nádobě si tak berou právě tolik vláhy, kolik potřebují. Čerstvě vysázené rostliny zaléváme shora jen prvních pár týdnů, než prokoření. Poté už stačí doplňovat vodu jen do zásobníku.

Systém samozavlažovacího truhlíku
Systém samozavlažovacího truhlíku Plastia Bergamot ( foto – Plastia )

Nejznámější na trhu jsou samozavlažovací truhlíky od firem

  • Plastia – truhlíky a květináče Siesta, Berberis a další
  • Flora od firmy URBÁNEK- PLASTY s.r.o.
  • Lebiš

Výhoda samozavlažovacích truhlíků

Hlavní výhoda používání těchto nádob pro pěstování je v jejich distribuci vody do substrátu. Z nádrže je pomocí knotů, které se nasáknou vody z nádrže, přenášena závlaha do substrátu.

Přísun vody je velmi postupný, ale pravidelný.

A tak nedochází k vysychání substrátu. Díky nádrži nemusíme zalévat každý den, tedy kromě horkých letních dní, kdy jedna nádrž je většinou spotřebována za jeden den.

Ale nedochází k přemokření nebo k vyschnutí substrátu. A tento systém také napomáhá k rozrůstání a zesílení kořenového systému rostliny, protože rostliny “cítí” vodu na dně truhlíku a kořeny se na ni snaží dosáhnout. Tím rostou a posilují. Proto je na konci pěstebního období, na podzim, kdy rostliny z truhlíku vyndáváme, většina místa v truhlíku zaplněna hustým systémem kořenů rostlin.

Samozavlažovací truhlíky a květníky se dají velmi dobře využít k pěstování bylinek nebo zeleniny. Vhodné je to zejména pokud nemáte zahradu. Takto si můžete vypěstovat čerstvé bylinky na balkoně svého bytu.

Proč pěstovat rostliny a zeleninu v samozavlažovacím truhlíku? Přečtěte si článek Mýty a fakta o samozavlažovacích truhlících, kde je vše přehledně vysvětleno.

Udržet vodu v substrátu při pěstování je velmi náročné a tomu nám pomáhají půdní kondicionéry, které vylepšují vlastnosti substrátu.

Na začátku článku jsme blíže rozebrali substráty a řekli jsme si, že v těch lepších bývají kondicionéry někdy obsaženy. Ale není to pravidlo. Pokud tomu tak je, bývá tato informace uvedena na obalu, protože je to velký benefit, který nám pomáhá při pěstování.

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

Co to jsou půdní kondicionéry?

Jsou to přípravky, či spíše pomocné látky, které vypadají jako prášek. Ale pokud se setkají s vodou, tak začínají bobtnat a vodu zadržují. Mění se na gel. A při suchu z takto zadržené vody si rostlina bere vláhu.

Půdní kondicionéry mají schopnost zadržovat vodu a následně ji uvolňovat rostlinám.

Dále pomáhají například při:

  • zabraňují vyplavování živin
  • snižují frekvenci zalévání
  • zpomalují proces vysychání
  • lépe rozvádí vodu po celém substrátu

Nejčastěji se používají přípravky HydrogelTerracotem nebo pomocná látka Aqua Cell.

Hydrogel nebo Terracotem je možné zakoupit v malospotřebitelském balení nebo ve větším balení pro profesionální pěstitele. Aqua Cell je přímo přimícháván výrobcem do substrátů.

Dávkování přípravků:

Hydrogel

Do obyčejných balkónových truhlíků se přidává 10 – 20 g / běžný metr. Pro samozavlažovací truhlíky stačí jen 5 g/ běžný metr. Do květináčů a nádob: 10 – 20 g / 10 l substrátu.

Terracotem

5 kg na m3 růstového média ( substrátu )  nebo 5 gramů na litr růstového média ( substrátu ).

Při použití smíchejte dané množství přípravku se substrátem. Do takto upraveného substrátu vysazujeme rostliny. Po vysazení zalijeme.

Dávkování by se mělo dodržovat, jedná se o vyzkoušené a schválené množství. Pamatujte, že nasáklý přípravek bobtná.

Další využití půdních kondicionérů

Využití půdních kondicionérů, které zadržují vláhu je dalo širší než je pro pěstování rostlin v truhlících. Velmi dobré uplatnění najdou při výsadbě dřevin, keřů a jiných okrasných rostlin do volné půdy. Ale také při výsadbě ovocných stromů nebo drobného ovoce.

Tyto přípravky lze také využít při výsevu trávníku, kdy kondicionér aplikujeme na pozemek v průběhu přípravy půdy pro výsev trávníku.

Do substrátů jsou také často přidávány tyto pomocné látky a přípravky:

  • Kokosová vlákna – Příznivě působí na nesléhavost substrátu a prodlužuje jeho životnost.
  • AQUA Cell – Drobné částice AQUA Cell pomáhají rozvádět vodu s živinami po celém objemu pěstební nádoby a postupně je vydávat tak, jak rostlina vyžaduje. Zpomaluje proces vysychání substrátu, snižuje se spotřeba vody i četnost zálivky.
  • Perlit – Používáme jej k provzdušňování většiny substrátů. Stabilizuje vlhkost v půdě, zlepšuje využívání hnojiv, odolává vlhku, mrazu, mikroorganismům a plísním. Má vynikající sorpční vlastnosti.
  • Bentonit – Jílovitá složka vyznačující se schopností pojmout do sebe živiny obsažené v půdě po zálivce a tyto živiny pak postupně vydávat podle požadavků rostlin. Poskytuje rostlinám dlouhodobě vyrovnaný příděl živin.

Nabídka balkonových rostlin se u nás každý rok rozšiřuje. Je možné si vyzdobit okna a balkony dle našich představ a fantazie. Využijme k tomu všechny pomocníky a pomůcky a radujte se ze svých pěstitelských úspěchů.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found