Nejenom designové náměty na zútulnění vaší zahrady

Na zahrady jsme se v poslední době přestali dívat jako na umělecké skvosty. Vyzdvihujeme jejich praktičnost, funkčnost a variabilitu. Ano, ovšem, tyto vlastnosti k zahradám patří, ale přesto – vytvořit kousek nádherného prostoru, který dodá naší zahradě kouzlo, smyslnost a vášeň je tak snadné…

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 Designové nápady architektů, které vídáme v odborných časopisech, jsou sice nádherné, avšak mnohdy nepraktické a běžnému člověku nedostupné. Přesto není třeba zoufat. Tyto obrázky nám mohou být inspirací či motivací, jak si zahradu dotvořit podle vlastních představ.

Dřevo

 Jedním ze stále používaných doplňků je dřevo. Rodinnou zahradu v selském stylu vhodně doplní například dřevěná studna. Rozloženou konstrukci zvládne sestavit téměř každý. Velkou výhodou je její oblíbenost, proto naleznete mnoho druhů studen i na prodejních veletrzích a výstavách. Studna může poté plnit jak dekorativní funkci, tak funkci čistě praktickou. Dřevěné treláže vaši zahradu jemně doladí, vyzdvihnou její jednotlivé části a zútulní ji. Navíc je můžete postavit samostatně, nebo lehce připevnit ke zdi. Nejrůznější dekorace a ornamenty, vyskytující se uvnitř treláží, mohou evokovat představu vysněných francouzských zahrad a romantických zákoutí.

Osvětlení zahrady

 Estetickou stránku vaší zahrady zvýšíte vhodným osvětlením. Tím nejbezpečnějším je osvětlení solární. Ty tam jsou nevzhledné umělé lampy, které se zapichovaly do země. Solární osvětlení lze zabudovat jakou součást terénu. Vedle kamenných chodníků tak bude ze země vyzařovat energické světlo, jehož kužel osvětlí nejenom přilehlou cestu. Takovéto světlo můžete umístit i doprostřed fontány. Dalším detailem vaší zahrady mohou být designové svítící kameny.

Kámen

 Na zahradě by neměl chybět kámen. A to jak v podobě skalky, tak například jako kamenná dekorace nebo jen kamenný chodník. Z kamenů vybíráme takové, které nejvíce zapadají do okolního rázu krajiny. Zelený trávník vhodně doplní žlutý pískovec nebo lehce okrový kámen. Efektně vypadají též drobné chodníčky vyrobené z kamení malého průměru a vrstvy písku. Takovéto průchody připomínají svým vzhledem potok nebo dravou řeku.

 Ani betonových prvků se nemusíme bát, ovšem měli bychom si dát pozor na jejich kombinování. Stylově vypadá kupříkladu kombinace přírodního kamene a betonu, konkrétně tedy jednoduché betonové lavičky a kamenného zátiší s jezírkem či okrasnou trávou. V některých případech dokáže beton imitovat kámen, proto si můžeme vybrat i z nabídky betonových květináčů, misek, dekoračních předmětů, napajedel či slunečních hodin.

 Právě takové sluneční hodiny představují netradiční, avšak zcela funkční prvek vaší zahrady. V nabídce zahradních designových doplňků najdeme hned několik slunečních hodin. A to v podobě sloupových plastik, ale i plochých kamenných desek.

foto: Karen Roe

Napsat komentář