Jak správně sekat okrasný trávník

Sečení trávníku je jeden ze základních postupů v péči o trávník. Nevhodně posečená plocha zanechá nejen nekvalitní estetický dojem, avšak může dojít i k poškození trávních jedinců a tím i k nenávratným změnám v trávním porostu.

Sečením udržujeme potřebnou výšku trávníku, která se odvíjí dle jednotlivých typů trávníku. Pravidelným sečením pak podporujeme odnožování travních jedinců a tím dosahujeme i dostatečné hustoty a kvalitního vzhledu travnaté plochy. Jednotlivé travní druhy reagují rozdílně na intenzitu a výšku sekání. Tím je četnost sekání odvislá od druhového složení, funkce trávníku a vlivu počasí a podnebí.

Výška sečení

Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku a to tak, že bychom měli při každém sekání snižovat výšku trávníku o maximálně 1/3 výšky.

To v praxi znamená, že po návratu z dlouhé dovolené bychom trávník měli sekat nikoliv najednou ale vždy o 1/3 výšky třeba v odstupu několika dní, než se poseče na původní výšku. S tím souvisí objektivní skutečnost, že čím relativně výše trávník sekáme, tím méně je stresován horkem a suchem v letním období. Při vyšší výšce trávníku a dobrém zapojení si optimálně drží vlhkost a celkově lépe řídí svůj vodní režim a tím nedochází k jeho žloutnutí, často viditelném na mnohých tuzemských zahradách. Trávník na zahradě není golfové hřiště!!!

Optimální výška: 3,5 – 5,0 cm, v zastíněných místech ne níže než 5,0 cm.

Sečení nového trávníku

První sečení po výsevu by mělo proběhnout při výšce trávníku 8-10 cm, kdy by mělo dojít ke snížení na 6 – 8 cm. Postupným sečením v pravidelných rytmech se přibližujeme na danou výšku trávníku

 Nikdy nový trávník nesečeme hned na cílovou výšku. Musíme trávníku nechat dostatečnou asimilační plochu pro další rozvoj a růst.

Po první seči je vhodné nový trávník přejet lehkým válcem. Přitiskneme povytažené rostlinky a srovnáme drobné nerovnosti.

Čím trávník sečeme

Nejkvalitnější a nejšetrnější seč trávníku je vřetenovou sekačkou. Její systém sečení je podobný principu střihu nůžek. Listy trav nejsou po sečení roztřepené, jsou odolnější vůči chorobám a špičky listů nezasychají.

Nejběžněji se používají rotační sekačky s benzínovým nebo elektrickým motorem. U rotačních sekaček je důležité sledovat naostření nože. Čím více je nůž tupý, tím více se roztřepí konce listů a trávník trpí, oslabuje a zasychá.

Vyžínač a křovinořez pro sečení okrasného trávníku nepoužíváme. Vyžínače můžeme použít pouze pro stříhání okrajů trávníku. Při stříhání okrajů trávníku je ale lepší a šetrnější použití trávníkových nůžek, které jsou buď ruční nebo na akumulátorový pohon.

Kompletní přehled a návod jak vybrat správnou sekačku si přečtěte na webu:

Jak-Vybrat-Sekacku.cz

Při pěstování okrasného trávníku řada “pěstitelů” trávník nepřihnojuje nebo nezavlažuje, aby trávník nerostl a nemuseli každý týden sekat. Bohužel tento postup není správný. Trávník strácí vitalitu, žloutne a řídne. A postupně zarůstá plevelem a mechem. Pokud chceme pěkný okrasný trávník musíme mu dopřát pravidelnou péči a k tomu sečení patří.

foto: Wolf-Garten

Napsat komentář