Jak vyčistit trávník od plevele

Krásný trávník bez plevele …

Jak vyčistit trávník od plevele? Zde naleznete přehled přípravků a zajímavé tipy. Nechte se inspirovat!

Trápí Vás plevele v trávníku? Chtěli by jste trávník bez květů pampelišky, sedmikrásky a dalších plevelů? Zde naleznete rady, tipy, jak se plevelů v trávníku zbavit, včetně přehledu přípravků, které lze bezpečně do trávníku použít.

Co vše se v článku dozvíte?

  • Rozdělení plevelů
  • Jaké postřiky použít
  • Představení jednotlivých přípravků
  • Správný postup aplikace

“Pod pojmem plevel rozumíme všechny rostliny, které jsou v daném trávníkovém společenstvu nežádoucí.”( Trávy a trávníky – Fr.Hrabě, 2003 )

Mám v trávníku plevel a co mám aplikovat, aby se trávník vyčistil? Jedna z častých otázek, které dostávám. A moje proti otázka je: Co je to za plevel?

V trávníku se mohou růst dva druhy plevelů: Jednoděložné a dvouděložené. Pokud nebudeme zabíhat hlouběji do botaniky. Tak stručně – jednoděložné jsou trávovité plevele, tedy jiné druhy trav, které do trávníku nepatří. Dvouděložné plevele jsou ty širokolisté kvetoucí, z nichž nejznámější jsou pampeliška a sedmikráska.

S jednoděložnými je problém, chceme hubit trávu v trávě. Více rozebereme níže na této stránce. Proti dvouděložným se používají přípravky na ochranu rostlin ze skupiny: herbicidy selektivní.

Herbicidy – přípravky likvidující nežádoucí plevele

Herbicidy, je to skupina přípravků, které se používají pro likvidaci nežádoucích plevelů. Dělíme je na selektivní a neselektivní.

  • Selektivní – likvidují plevele, ale kulturní plodinu ( v našem případě trávník ) nepoškodí. A tuto skupinu selektivní herbicidů, které jsou určeny na likvidaci plevelů v trávníku si  blíže představíme.
  • Neselektivní – tzv. totální herbicidy. Přípravky pro totální likvidaci všeho zeleného. Ideální pro přípravu půdy před výsevem nového trávníku. Více info na konci článku.

Ještě než se blíže podíváme na postřiky, představíme si ve stručnosti 4 nejčastější plevele v trávníku.

4 nejznámější plevele v trávníku

Toto jsou čtyři základní a nejčastější plevele v okrasném trávníku. Pampeliška a sedmikráska – dva plevele z řad dvouděložných. A Ježatka kuří noha a Lipnice roční dva nejznámější plevele z řady jednoděložných.

 Smetánka lekařská ( Pampeliška )

 

Sedmikráska

Ježatka kuří noha

Lipnice roční

 

Dvouděložné plevele můžeme hubit přímo v trávníku, a to selektivními herbicidy. Jednoděložné plevele ( ježatka, lipnice roční ) jsou trávy stejně jako ostatní část trávníku. Pro nim není selektivní herbicid. Jak si poradit s ježatkou a lipnicí roční v trávníku si přečtěte v samostatném článku: Ježatka a lipnice – nebezpečné trávy v trávníku.

Přehled přípravků pro likvidaci dvouděložných plevelů v trávníku

V posledních dvou letech dochází k velkým změnám v sortimentu přípravků na ochranu rostlin, zasáhlo to i oblast likvidace plevelů, tedy herbicidů. Řada přípravků je nyní k dispozici pouze ve velkém balení pro profesionálním použití. Prodej a nákup možný pouze mezi způsobilými osobami ( podnikatelé a firmy co mají školení a certifikaci … ). U některých přípravků skončila jejich registrace. Sortiment se tedy výrazně zmenšil.

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

Zde jsou přípravky, které jsou aktuálně k dispozici a běžně dostupné i malospotřebitelském balení:

Banvel 480 S

  • Účinná látka: Dicamba 480 g/l

    Balení: 7,5 ml, 15 ml

    Dávkování: 3,75 ml/4 l vody/100 m2

Banvel je selektivní postřikový herbicid ve formě kapalného koncentrátu pro ředění vodou určený k postemergentnímu ničení dvouděložných plevelů v obilninách, kukuřici a v trávnících. Trávníky okrasné, užitkové i sportovní. Neaplikovat v prvním roce po zasetí. Ošetření trávníků se provádí postemergentně v době intenzivního růstu plevelů.

Bofix

přípravek Bofix
přípravek Bofix
  • Účinná látka: Clopyralid 20 g/l, Fluroxypyr 40 g/l, MCPA 200 g/l
  • Balení: 50 ml, 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1 l
  • Dávkování: 40–60 ml/4 l vody/100 m2

Bofix – Postřikový herbicid ve formě mikronizované suspoemulze k hubení odolných dvouděložných plevelů v okrasných a účelových trávnicích a travách na semeno.

Přípravek Bofix patří společně s dále uvedeným přípravkem Dicotex k nejpoužívanějším postřiků pro likvidaci plevelů v okrasném trávníku.

Dicotex

  • Účinná látka: 2,4-D – 70 g,  MCPA – 70 g,  mefenpyr-diethyl – 42 g,  dicamba – 20 g
  • Balení: 100 ml, 500 ml, 1 l
  •  Dávkování: 75ml/100 m2 (10 l vody/100 m2)

 

přípravek Dicotex
přípravek Dicotex

 

Dicotex – selektivní herbicid proti dvouděložným plevelům v okrasných, sportovních a účelových trávnících. Dicotex je kombinace čtyř účinných látek se vhodně doplňuje a zajišťuje účinnost proti širokému spektru jednoletých i vytrvalých dvouděložných plevelů.

Ranger Progazon

  •  Účinná látka: 2,4-D – 70 g,  MCPA – 70 g,  mefenpyr-diethyl – 42 g,  dicamba – 20 g
  •  Balení: 50 ml, 100 ml, 250 ml, 500 ml
  •  Dávkování: 100 ml / 100 m2 , dávka vody: 10 l / 100 m2

Ranger – Selektivní herbicid proti dvouděložným plevelům v trávnících. Obsahuje čtyři účinné látky, které se vhodně doplňují a zajišťují účinnost na široké spektrum dvouděložných plevelů. Přípravek Ranger je shodný s přípravkem Dicotex.

Travin

 Travin je nejoblíbenější hnojivo pro trávník, které zároveň umí potlačit plevele v okrasném trávníku.

  • Účinná látka: fluroxypyr: 1,3 – 2,0 g / kg , clopyralid: 0,2- 0,5 g / kg + minerální složka poměr živin N–P–K (13–5–5) + 2% MgO + 0,5% Fe
  • Balení: 0,8 kg, 4 kg, 8 kg, 20 kg
  • Dávkování:30 g /  m2, Dvaceti kilové balení tak vystačí na ďábelských 666 m2.

Travin – speciální a nejoblíbenější hnojivo na trávníky s účinkem proti plevelům představuje moderní způsob likvidace plevelů. Přípravek ( hnojivo ) Travin se jednoduše rozhozem aplikuje přímo do trávníku, kde likviduje dvouděložné plevele a současně významně vyživuje trávník.

Travin
Travin – balení 8 kg

Přípravky pro likvidaci plevelů v okrasném trávníku si objednejte v našem shopu www.svet-travniku.cz. Zde naleznete celý sortiment přípravků a k nim si vyberete trávníkové hnojivo, osivo nebo aplikační techniku.

Aplikace přípravků proti plevelům

Jak, kdy a čím aplikovat přípravky proti plevelů

Návod, etiketa

U každého přípravku na ochranu rostlin ( pesticidu), který je běžně prodávám musí být přiložen návod na jeho použití – etiketa. Kde je popsáno vše o jeho bezpečném a účinné použití. Jako je dávkování, doba použití, ochranné pomůcky a další.

Vždy si před aplikací přečtěte etiketu přípravku a postupujte podle tam popsaného návodu!
Na etiketě je také popsáno skladování a likvidace nevyužitého zbytku. Dále jsou v ní popsány podmínky, kdy a kde se nesmí aplikovat.

Aplikační technika

Pro aplikaci postřiků se používají postřikovače ( ruční nebo zádové ). Přípravky se neaplikují konví. Z postřikovače jdou pouze malé kapičky, které ulpějí na listech plevele. Z konve jsou kapky velké a z listu ihned ztečou. Většina přípravků působí přes list.

Vyjímkou je Travin. Toto hnojivo – přípravek je granulovaný a nerozpouští se ve vodě. Granule se aplikují rovnoměrně rozhozem na trávník. Na menší ploše rukou, pro větší plochu je vhodné použít rozmetadlo. Vše je přesně popsáno na etiketě.

O postřikovačích a aplikační technice si přečtěte zde:

Termín aplikace

Nejúčinnější jsou přípravky na dvouděložné plevele, když plevele jsou v nejcitlivější fázi svého vývoje 2 – 4 listů. Pcháč oset by měl v době aplikace vytvářet přízemní listové růžice, případně může být ve fázi prodlužovacího růstu lodyhy.

Většinou jde o konec dubna a květen a červen. Ale k likvidaci plevelů lze přistoupit po celou pěstební sezonu. Důležité je počasí. Mělo by být mezi 12-25 stupni a nemělo by cca 4-6 hodin po postřiku pršet. Neaplikujte za přímého slunečního záření. Příliš nízké a nebo vysoké teploty výrazně snižují účinek a také může dojít k popálení trávníku. Každý přípravek má správný termín popsán v etiketě.

Vyčištění plochy pro trávník před výsevem. Pomohou Vám totální herbicidy

Pro vyčištění plochy od plevelů před výsevem trávníku se používají neselektivní herbicidy, často také nazývané totální. Tyto přípravky hubí vše co je v době postřiku vzrostlé a má listovou plochu.Nejznámější přípravek z této skupiny je Roundup.
Stejnou účinnou látku ( glyphosat ) a použití mají také Dominátor, Glyfoklasik, Katup nebo Touchdown.Přípravky se aplikují postřikovačem na list plevelů. Účinkují přes list, ne přes půdu. Hubí pouze vzrostlé plevele, nehubí semena plevelů.Tyto přípravky jsou také vhodné pro vyčištění cestiček a chodníků od plevelů.
Při aplikaci věnujte velkou pozornost tomu, kam aplikujete, aby jste nezasáhli okolní rostliny, které by jste mohli poškodit nebo přímo zahubit. Před aplikací si pozorně přečtěte etiketu přípravku.
Pozor na poškození trávníku. Tyto neselektivní totální přípravky nikdy nestříkejte na trávník. Došlo by ke zničení trávníku. Vypláchněte postřikovač. Po aplikaci důkladně vypláchněte celý postřikovač, aby při následné aplikaci nedošlo k poškození trávníku nebo jiných zahradních rostlin a plodin. Vždy podle návodu. Aplikujte a postupujte vždy podle pokynů v přiložené etiketě.
Pozor na déšť! Po aplikaci by nemělo alespoň 4-6 hodin pršet. Déšť vše smyje a výrazně sníží účinnost.

Zpracováno za pomocí www.svet-travniku.cz

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

Kam dále?

Přečtěte si také:

Ruční postřikovač Solo 402 – recenze a představení

Proč provádět vertikutaci trávníku

Jak vybrat správné trávníkové hnojivo