Zahradní technika pro aplikaci hnojiv

Hnojiva se pro výživu zahradních rostlin používají velice často. Nejvíce se používají pro dodání živin okrasnému trávníku. Hnojiva podporují vitalitu rostlin, pomáhají překonat stresové podmínky, zvyšují odolnost proti chorobám. A speciální hnojiva řeší aktuální nedostatek v příjmu určité živiny nebo například podzimní hnojiva s upraveným složením pomáhají dobrému přezimování rostlin. Čím tyto vitamíny pro rostliny aplikovat?

Granulovaná hnojiva se aplikují rozhozem mezi rostliny nebo plošně na trávník, případně na připravenou půdu pro výsev.  Pro aplikaci granulovaných hnojiv se používají aplikační posypové vozíky a rozmetadla hnojiv.

Krystalická vodorozpustná hnojiva a kapalná hnojiva se aplikují postřikovači nebo je možné, pomocí speciálního dávkovacího čerpadla, aplikovat je spolu se závlahou.

Proč používat techniku pro aplikaci hnojiv

Granulovaná hnojiva se aplikují rozhozem, nabízelo by se je rozhodit rukou. A je hotovo. Ano tento způsob je velmi jednoduchý a je bez nákladů na pořízení techniky. Ale jediné pro co se hodí, je pro přihnojování keřů a stromů, kdy rukou rozhodíme hnojivo okolo rostliny. Samozřejmě používáme bezpečnostní ochranné pracovní pomůcky a postupujeme dle návodu u hnojiva.

Pro větší plochy a zejména pro aplikaci trávníkových hnojiv je tento způsob nežádoucí. Rozhoz rukou je nepřesný a nerovnoměrný. Hrozí nebezpečí předávkování a popálení trávníku. Nerovnoměrná aplikace také způsobuje na trávníku “vlny”, trávník roste pohledově ve vlnách.

Rozmetadlo Rotary
Rozmetadlo Rotary

Aplikace pomocí rozmetadel a posypových aplikačních vozíků je přesná a rovnoměrná. Významná je taká rychlost aplikace a jednoduchost použití techniky.

Kapalná a vodorozpustná hnojiva aplikujte pomocí postřikovačů  na plochu a přímo na rostliny nebo konví přímo k rostlině. Dodržujte předepsané dávkování. Aplikujte na suché rostliny. Neaplikujte za přímého intenzivního slunečního svitu- hrozí popálení rostlin. O výběru správné postřikovače si přečtěte v článku: Zahradní postřikovače

Typy rozmetadel a posypových vozíků

Zahradní technika pro aplikaci hnojiv se dělí podle způsobu rozhozu:

 • rozmetaní hnojiv
 • posyp hnojiv.

Rozmetání hnojiv – rotační rozmetadla

Tato rozmetadla fungují na následujícím principu: hnojivo se z nádoby pouští na rozmetací – rotační  vrtulku, pomocí které dochází k rozhozu hnojiva před nebo za rozmetadlo ( dle konstrukce ). Průměrná šířka záběru je 2 -2,5 m. Vhodné pro větší nebo nečlenité plochy.

Posyp hnojiv – posypové vozíky

Hnojiva se aplikují posypem. Z posypové nádrže se hnojiva sypou přímo přes otvor pod vozík na půdu. Šířka záběru se rovná šířce vozíku. Vhodné pro menší nebo členité plochy.

 Co sledovat při výběru rozmetadla hnojiv

Základem při výběru rozmetadla a posypového vozíku jsou následující tři parametry a funkce

 1. velikost plochy a další využití
 2. kvalita použitých materiálů
 3. možnost regulace

Velikost plochy a další využití rozmetadel

Kde všude budeme hnojivo aplikovat? Jak velkou máme plochu trávníku?  Zde je doporučení:

 • Menší, střední a členité plochyposypové aplikační vozíky, ruční nebo bateriové rozmetadlo
 • Rovné, méně členité, střední plochy do cca 600 m2 – ruční nebo bateriové rozmetadlo, větší posypové vozíky, menší tlačené rozmetadlo
 • Střední a větší plochy tlačené rozmetadlo
 • Větší plochy – větší tlačené rozmetadla, rozmetadlo za zahradní traktor
 • Pro aplikaci hnojiv po výsadeb okrasných rostlin, trvalek nebo na zeleninové záhony – ruční nebo bateriové rozmetadlo

Kvalita použitých materiálů

Zejména v hobby segmentu jsou si rozmetadla a vozíky velmi podobná. Nevybírejte ale jen pouze podle ceny. Vždy pečlivě zkontrolujte jak je  technika pro aplikaci vyrobena a jak pevný plast byl použit pro nádobu ne hnojivo. Jak je pevná rukojeť. Jak velká jsou kola.

Větší průměr kola ulehčuje pohyb z vozíkem a rozmetadlem a snižuje námahu při aplikaci. Bantamová nafukovací kola také velmi zpříjemňují obsluhu a jsou šetrnější k trávníku.

Možnost regulace

U rozmetadla hnojiv a u aplikačního vozíku je dobré mít možnost regulace posypové dávky. Hnojiva mají různé dávkování a pro přesnost dávky hnojiva je regulace nutná.

U lepší rozmetadel, kdy se aplikuje hnojivo rozhozem před nebo za rozmetadlem je vhodná regulace směru nebo regulace výseče, kam hnojivo dopadá. To oceníte, když aplikujete na krajích pozemku nebo kolem záhonu s jinou rostlinou, rozmetadlu upravíte výseč a hnojivo dopadá jen tak, kde je to žádoucí.

Ukázky různých typů rozmetadel a aplikačních vozíků

Ruční rozmetadlo
Ruční rozmetadlo
Bateriové rozmetadlo
Bateriové rozmetadlo

 

Různé posypové vozíky
Různé posypové vozíky

 

 

Menší rotační rozmetadlo
Menší rotační rozmetadlo
Vetší profesionální rotační rozmetadlo
Vetší profesionální rotační rozmetadlo

 

Rotační rozmetadlo - přípojné za zahradní traktor
Rotační rozmetadlo – přípojné za zahradní traktor

 

Využití rozmetadla

Rozmetadlo a posypový vozík využijete pro

 • aplikaci hnojiv
 • výsev travního osiva
 • aplikaci zimního posypu – posypová sůl, inertní materiál
 • pískování trávníku

Tato zahradní technika má tak širší využití a investice do ní se Vám vrátí na ušetřené námaze. A rostliny a trávník ocení přesnou a rovnoměrnou aplikaci hnojiv – vitamínů pro jejich zdravý růst.

foto: výrobce, úvodní foto: Wolf-Garten

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář