Mouchy – dotěrný hmyz

Mouchy a jiný dotěrný hmyz bohužel k létu patří. Nejednou se Vám v létě stane, že Vás probudí dotěrné bzučení u ucha. Mouchy jsou všude. Malé velké nebo zelené… Jak si s nimi poradit? Co proti nim vymyslet a použít?

Proti mouchám a jinému podobnému létajícímu hmyzu můžeme použít:

  • různé spreje a postřiky
  • sítě do oken
  • různé typy mucholapek
  • bylinky

Spreje a postřiky

Je k dispozici velký výběr sprejů proti létajícímu hmyzu. Můžeme je zakoupit v drogeriích nebo prodejnách zahradnických potřeb, jsou buď ve spreji typ “libarka” nebo v různých rozprašovačích. Účinek všech přípravků je velmi podobný, určitě znáte:

  • Biolit L
  • Rebel
  • Raid

Tip pro aplikaci: postřiky aplikujte na místa, kde se nejčastěji mouchy vyskytují a usedají – rámy dvěří a oken, parapety. Nikdy neplikujte na místo, kde pokládáte potraviny. Vhodné je také nastříkat na záclony, aby jste nezašpinili celé okno, shrňte záclonu ke straně, aplikujte postřik a zase rozhrňte.

Některé firmy také vyrábějí elektrické odpařovače, které se na noc zasouvají do zásuvek. A z nádobek nebo speciálních polštářků se odpařuje látka hubící hmyz.

Sítě do oken

V létě se bez větrání neobejdeme. Minimálně větračku má každý pootevřenou. Abychom zabránili hmyzu vniknutí do obytných prostor, použijeme sítě do oken.

Na trhu je poměrně velký výběr v typech sítí a jejich možnost upevnění. Od nejlacinější, které se nalepí oboustrannou pásko do okna, přes sítě v rámech až po sítě v roletách nebo, které jsou dodávány jako doplněk k oknům. Chcete-li kvalitní a dlouhodobější řešení určitě se obraťte na dodavatele oken nebo na montážní firmy žaluzií, nabídnou Vám řešení pro Váš typ oken a dveří.

Mucholapky

Mucholapka je klasické řešení. Ale je poměrně nevzhledné, když Vám v pokoji vysí ze stropu mucholapka s přilepenými mouchami. Tento typ mucholapky se nejlépe hodí do spíží nebo pracovních místností. Do obytných prostor je možné použít mucholapky ve tvaru pásků, které pokládáme na parapety u oken a můžeme je snadno měnit.

Do velkých hal nebo stájí se používají mucholapky v rolích, například v rozměrech 25 cm x 10 m ( Effekt mucholapka ).

Bylinky

Bylinky využijeme nejen v kuchyni, například Bazalka pěstovaná doma v květináči má pomáhá odpuzovat mouchy. Pokud máte rádi květy ve váze , použijte například Kopretinu vratič, ta také velmi pomáhá odpuzovat mouchy. Další možností jsou čerstvé snítky Levandule, dobře účinkují a zároveň krásně provoní byt.

Prevence

Samozřejmě na prevenci nelze zapomenout. Základem je úklid. Zakrýváme všechny potraviny, uklízíme všechny zbytky jídel.

úvodní foto: S. Rae (Flickr)

Napsat komentář