Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Letošní pěkné slunečné dny s minimem srážek představují podle odborníků ideální podmínky pro množení hmyzu, včetně mravenců.  Pokud mravenci zamíří ze svého přirozeného prostředí, do našich domovů, kde si začnou stavět svá mraveniště, je třeba co možná nejdříve jejich nežádoucí aktivitu omezit.

Ideální je k tomu použít ekologicky šetrné prostředky, které obsahují účinné látky na přírodní bázi, např. Loxiran s výtažkem z kopretin.

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

Zahradní terasa nebo kuchyně – zde mravence nechceme

Mravenci si s oblibou budují mraveniště v domech za obložením stěn či v různých škvírách. Venku je můžeme najít pod dlaždicemi na terasách nebo pod vydlážděnými cestičkami na zahradě. Kolonii si mravenci prvních pár let budují nepozorovaně, a když si všimneme „mravenčí dálnice“ na terase či v kuchyni, bývá obtížné se jich zbavit.

„V domech, bytech, ale také na balkonech a terasách, kde pobývají i děti a domácí mazlíčci, je vhodné použít návnadu, s účinnou látkou spinosad. Mravenci k dózám s návnadou běhají opravdu jak do bufetu a roztok nanosí do mraveniště. Pro okamžitou likvidaci mravenců je vhodné použít kontaktní přípravek v podobě poprachu s účinnou látkou pyrethrin, která se vyrábí z květů kopretin,“ říká Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff, která vyrábí vysoce kvalitní ekologicky šetrné přípravky proti mravencům, slimákům a dalším škůdcům.

Účinné látky v boji proti mravencům najdeme v přírodě

Látka spinosad je produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Spinosad v podobě návnadového roztoku mravenci přijímají velmi dychtivě a odnášejí ho do mraveniště, kde jím krmí dělnice, larvy a královnu. Tím postupně dochází k likvidaci celého mraveniště.

loxiran mravenčí bufet

Přípravek využívající tuto látku, Loxiran Mravenčí bufet od společnosti Neudorff, obsahuje dvě návnadové dózy z umělé hmoty, které se naplní roztokem a umístí v blízkosti mraveniště nebo většího výskytu mravenců. Dózy by měly zůstat na místě asi 3 – 4 týdny, nebo tak dlouho, dokud mravenci návnadu přijímají. Průhledné víčko umožňuje pravidelnou kontrolu množství účinné látky. Dózy je třeba kontrolovat a po spotřebování obsahu doplnit.

Pro intenzivní likvidaci mravenců na větší ploše je vhodný Loxiran – S – Přípravek proti mravencům, jehož účinnou látkou je pyrethrin. Účinná látka pyrethrin je rostlinného původu – extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium). Používá se zejména na terasách a jiných zpevněných plochách v okolí domu.

Přípravek se aplikuje především na mravenčí stezky, působí okamžitě. Loxiran – S – je červený prášek, který je možné použít ve formě posypu nebo postřiku, protože se velmi dobře rozpouští ve vodě. Připraveným roztokem je dobré postříkat nejen mravenčí stezky, ale i různé štěrbiny mezi dlaždicemi, kam se roztok velmi snadno dostane.

Zajímavosti z mravenčí říše

  • Na celém světě je možné najít téměř 12,5 tisíce druhů mravenců, jen na našem území jich žije něco málo přes sto druhů.

  • V jednom mraveništi může žít i více než 1 milion jedinců, v mravenčí kolonii pak mnoho milionů.

  • Mravenčí královna se dožívá stáří až 25 let.

  • Důležitou součástí potravy mravenců je medovice, kterou vylučují mšice, jedná se až o 50 % jejich denního příjmu. Mravenci se o mšice starají, chrání je před predátory a přenáší k potravě.

 

 

Loxiran® Mravenčí bufet

  • účinnou látkou je spinosad, což je produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě
  • k odstranění mravenců na terasách, balkónech a v obytných prostorech
  • dózy umístit do blízkosti mravenišť nebo na mravenčí stezky, nedávat na přímé slunce

 

Loxiran S

Loxiran® -S- Přípravek proti mravencům

  • účinná látka – pyrethrin je rostlinného původu – extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium)
  • neobsahuje syntetické látky
  • k odstranění mravenců na cestách, zpevněných nebo vydlážděných plochách
  • ve formě posypu: 2 – 4 zarovnané lžičky na 1 m² prostoru, nebo přímo do mraveniště
  • ve formě postřiku: rozpustit 2 zarovnané lžičky v 0,5 litru vody a nastříkat na stezky nebo do mraveniště
  • náš tip: nejprve povrch posypat přípravkem proti mravencům a pak lehce pokropit vodo

Škody způsobené mravenci

V lese jsou mravenci nepostradatelnou součástí fungujícího ekologického systému. Mravenec lesní
je přirozeným predátorem řady rostlinných škůdců a pro přírodní rovnováhu má velký význam.

V domech, na balkonech a na terasách se ale vyskytují jiné druhy mravenců, které pouze škodí
různými způsoby:

• štěrbinami ve zdivu pronikají mravenci do domu a znehodnocují potraviny

• pod dlažbou nebo pod cestami si mravenci často budují svá hnízda, protože jsou zde chráněni a rádi
osidlují písčitou půdu – výsledkem je pak narušená pevnost dlažby

mravenci „chovají“ mšice, protože vylučují medovici, která mravencům chutná – svými tykadly dráždí zadeček mšic, na to mšice reagují silnějším sáním, což rostliny oslabuje • aby měly mšice optimální podmínky, mravenci je přenášejí na další rostliny a zajišťují tak jejich rozšíření

• aby mšice ochránili před jejich přirozenými nepřáteli, mravenci vyhánějí užitečný hmyz a někdy ho dokonce zabíjejí

zdroj: neudorff.cz

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found