Jak vybrat štípač dřeva
Topíte dřevem? Máte již připravené dříví na zimu? Dřevo patří k nejlevnějšímu topivu pro zimní sezonu. Ale abyste se v zimě ohřáli, musíte na dřevo myslet s předstihem a palivo si včas zajistit.
Palivové dřevo si můžete koupit od specializovaných prodejců. Prodávají ho v „metru“ nebo rovnou v polenech různých rozměrů. Kupujte dřevo, které je vysušené. Doporučená vlhkost dřeva pro topení je pod 30%, ideální okolo 20%. Pokud máte dřevo nevysušené, je lepší ho na rok až dva uskladnit a dosušit.
Při topením vlhkým dřevem dochází k vytváření dehtu, k zanášení komínu a nižšímu výkonu kotle.
Při výběru dřeva se nezaměřujte jen na jeden druh. Měkčí dřevo je vhodné na třísky a na rozhoření, tvrdší dřevo pak na samotné topení.
Koupíte-li dřevo již naštípané na polena, zaplatíte vyšší cenu, ale máte vystaráno. Naštípané dřevo je cca dvojnásobně dražší něž metrová kulatina. Pokud chcete ušetřit kupte dřevo „v metru“ a pak je třeba mít správné nářadí a stroje, které pomohou a usnadní přípravu palivového dřeva. Do této skupiny nářadí zařazujeme motorové a elektrické pily, sekery, okružní kolébkové pily a štípače dříví.
Podívejme se nyní jak vybrat správný štípač dříví
Jak vybrat štípač na dřevo
Hlavní výhodou štípačky na dřevo je, že výrazně snižuje námahu při přípravě dřeva na topení. A aby nám štípačka sloužila správně a k plné spokojenosti, je třeba zvolit správný stroj, přesně pro naše potřeby.
Jako u všech zahradních strojů a techniky platí, že vybíráme takový stroj, který odpovídá naši potřebám. Při výběru štípačky je pro nás rozhodují velikost a tvrdost zpracovávaného dřeva.
Takže základní dvě otázky jsou:
- Jak velká ( délka a průměr ) polena budeme zpracovávat?
- Jaký druh dřeva štípeme?
A dále musíme vzít v potaz konstrukci štípačky. Špípače na dřevo dělíme podle konstrukce na:
- horizontální
- vertikální
A nyní dáme dohromady odpověď na výše uvedené otázky a s konstrukcí štípačky:
Horizontální štípačka na dřevo
Skladnější, menší a kompaktnější typ štípaček. Na trhu je celá řada modelů.
Horizontální štípačka je vybavena kolečky pro snadnější manipulaci. Velmi vhodné je horizontální štípačku zakoupit společně se stojanem ( podstavcem ), který umožňuje práci i v pohodlnější vzpřímené poloze.
- Váha celého stroje je 40 -60 kg
- Horizontální štípačky využívají většinou elektromotor na střídavý proud 220 V.
- Mají příkon 1500 – 2200 W.
- Tlačná síla je 4 – 6 tun
Doporučená velikost zpracovávaného dřeva:
- průměr polena do 25 cm
- délka polena do 50 cm
Horizontální štípačky jsou vhodné pro dělení menších polen z měkčího dřeva, pro občasné použití. Jejich výhodou je
- nižší hmotnost
- menší velikost
- jsou skladné
- zapojují se do obyčejné zásuvky
což zajišťuje snadnou manipulaci a jednoduchou obsluhu.
Štípač dříví Scheppach HL 650
Horizontální štípač dříví Scheppach HL 650 je oblíbený pro svou jednoduchou konstrukci a snadnou manipulaci. Se štípacím tlakem 6,5 tun je vhodný pro štípání polen s maximální délkou 52 cm a průměrem 25 cm.
Práce s ním vám půjde rychle od ruky díky nepřekonatelné rychlosti až 100 polen za hodinu a jedinečnému štípacímu tlaku 6,5 t.
Přístroj je také dodáván s praktickým podstavcem s kolečky, díky kterému budete moci pracovat v přijatelné vzpřímené pozici a zamezíte tak namáhavému hrbení.
Pro kompletní představení stroje a aktuální cenu klikněte zde ⇒ štípač dříví HL 650 od firmy Scheppach.
Firma Scheppach nabízí velkou řadu štípačů a proto pokud hlavně rádi používáte krb, zde je další varianta od Scheppach pro Vás:
Horizontální štípač dříví Scheppach se štípacím tlakem 4 tun. Vhodný pro štípání polen s maximální délkou 37 cm a průměrem 25 cm. | |
Scheppach HL 450 |
Vertikální štípačky na dřevo
Větší stroje s velkým výkonem. Vertikální konstrukce umožňuje zpracovávat delší polena o větším průměru. Jsou vhodné pro častější použití a zpracování většího množství dřeva.
Vertikální štípačky mají většinou nastavitelnou pracovní výšku podkladové plošiny. Mají silný motor a velkou tlačnou sílu.
- Váha celého stroje je většinou přes 100 kg
- Vertikální štípačky využívají většinou třífázové motory o příkonu okolo 3000 W.
- Tlačná síla je 7-12 tun
Doporučená velikost zpracovávaného dřeva:
- průměr polena nad 25 cm
- délka polena až 1 metr
Vertikální štípačky jsou vhodné pro dělení větších polen z měkkého a tvrdého dřeva , snesou častější a větší zátěž. Větší stroje lze využít pro služby. Jsou vybaveny kolečky pro snadnější manipulaci.
Štípač dříví Woodster Lv 80
Vertikální štípač dříví Woodster se štípacím tlakem 7,5 tun. Vhodný pro štípání polen s maximální délkou 104 cm a průměrem 32 cm.
Vertikální štípač Woodster přebírá množství prvků od svých profesionálních bratrů z rodiny Scheppach. To ho staví na samý vrchol ve své cenové kategorii.Vysoká rychlost a tlak pístu zajišťují vysokou produktivitu práce. Pracovní stůl je nastavitelný do třech poloh a umožní tak pracovat vždy co nejefektivněji. Robustní konstrukce a vysoce kvalitní štípací klín zaručují dlouhou životnost stroje a bezporuchový provoz. Samozřejmostí je bezpečnostní obouruční ovládání a kola pro snadnou manipulaci se strojem.
Parametry:
- Motor: 400 V
- Příkon: 3 500 W
- Počet otáček: 1 420 ot/min.
- Štípací tlak: 7,5 t
- Délka polena: 58 / 78 / 104 cm
- Průměr polena max: 320 mm
Pro kompletní představení štípače dříví Woodster a aktuální cenu klikněte zde ⇒ vertikální štípač dříví Woodster LV 80
Další podobné štípačky dřeva:
Štípač Hecht 6100 | Štípač Scheppach HL 1500 |
|
|
Jak funguje štípačka na dřevo
Elektrický motor pohání hydraulický okruh, který stlačuje pracovní část stroje – klín proti polenu, které je umístěno do štípačky. Spodní stolice u vertikální štípačky slouží jako pevný protipól.
U horizontální štípačky je napevno uchycen klín a proti němu se pohybuje kovový blok, který tlačí poleno na klín.
Štípací část tvoří většinou klín. Jde vyměnit za štípací kříž nebo čtyř-ramenný klín, který poleno rozčtvrtí.
Bezpečnost práce při použití štípačky na dříví
Samozřejmě musíme při práci se štípačem dříví myslet nejen na teplo, které nám bude v zimě u kamen, ale také na vlastní bezpečnost. Jak správně postupovat při štípání dřeva:
Stroj pouštíme, až když máme obě ruce mimo štípací zónu. Většinou je konstrukce stroje již tak upravená a ke spuštění štípačky je třeba obou rukou a tím nás výrobce chrání před zraněním. Další bezpečnostní prvek zajišťuje okamžité vyjetí klínu do základní polohy, pokud při štípání pustíme jeden z daných spínačů.
Při práci používejte osobní ochranné bezpečnostní pomůcky – rukavice, ochranné brýle. Při štípání dávejte pozor na elektrický kabel, aby se nedostal do štípacího prostoru.