Podzimní výživa okrasných rostlin a dřevin

Od konce zimy jsme pečovali o okrasné rostliny a dřeviny, aby nám rostly a my se mohli radovat z jejich krásy. Na podzim nám svou krásu ukáží listnaté dřeviny, když rozehrají své představení v podzimních barvách.

My ale již musíme myslet na zimu, ne že bych ji chtěl přivolávat, ale až se zima zeptá … .

V průběhu roku jsme okrasným dřevinám dodávali různé živiny prostřednictvím granulovaných a kapalných hnojiv. Na podzim v tom musíme pokračovat, ale změníme hnojiva.

Zejména na jaře se využívají hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst a vitalitu rostlin. Růst musíme na podzim omezit. Potřebujeme aby nové přírůstky, nové větvičky dozrály a mráz je nepoškodil. K tomu nám pomůže draslík. Proto na podzim využíváme hnojiva s zvýšeným obsahem draslíku.

Jak draslík pomáhá

Draslík nejen zpevňuje buněčnou strukturu, ale také přispívá ke krásnému podzimnímu vybarvení listnatých dřevin. Posilněná rostliny lépe odolává stresu se změny teplot a jsou odolnější proti případným chorobám. Podobně pomáhají podzimní hnojiva i v trávníku, tam také na podzim aplikujeme speciální podzimní trávníková hnojiva. Potřebujeme, aby pletiva rostlin maximálně vyzrála, zpevnily se dřevní části a vnitřní procesy v rostlině se utlumovaly a postupně ji připravovaly na zimu.

Hořčík je také důležitý

Horčík působí preventivně proti reznutí a opadávání jehlic. Zejména jehličnaté dřeviny, jako jsou thuje, cypřiše nebo jalovce ocení aplikaci hořečnatým hnojivem. Vyvážený poměr mikroprvků zlepšuje celkovou vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem.

Jaká hnojiva použít pro podzimní výživu okrasných rostlin

K okrasným rostlinám a dřevinám aplikujeme hnojiva se zvýšeným obsahem draslíku. Hnojiva mohou být granulovaná, kapalná nebo krystalická vodorozpustná.

Z granulovaných hnojiv můžeme doporučit:

 

tyto dvě hnojiva jsou od firmy Forestina.

 

jsou od firmy Agro CS.

Granulovaná hnojiva aplikujeme rozhozem okolo rostlin, pokud k rostlinám dobrý přístup, sypeme hnojivo přímo ke kmeni rostlin a keřů.

Kapalná a krystalická vodorospustná hnojiva se aplikují zálivkou k rostlině nebo postřikem na list. Při aplikaci na list použijeme postřikovač, výhodou této aplikace je rychlé přijmutí živin rostlinou.

Aplikaci zálivkou nebo postřikem využijeme také v případě, kdy máme okolo rostlin nebo pod živým plotem nataženou netkanou textilii.

Z této skupiny hnojiv je nejznámější a nejpoužívanější krystalické vodorozpustné hnojiv Kristalon podzim.

Ze skupiny hnojiv s vyšším obsahem hořčíku proti hnědnutí jehličí se nejčastěji využívá Hořká sůl. Jde také o krystalické hnojivo, které se velmi dobře rozpouští ve vodě. Můžeme tak aplikovat rozhozem k rostlině, zálivkou nebo postřikem přímo na rostlinu.

 

S aplikací podzimních hnojiv můžeme začít již na konci srpna a dle vývoje počasí pokračovat až do počátku listopadu. Před zimou také nezapomeňte na přikrytí rostlin a řádnou ochranu před mrazem. Více o této ochraně si přečtěte v článku: Zakrytí rostlin před zimou. Pokud Vás trápí zvěř, která okusuje v zimě dřeviny, můžete před zimou aplikovat repelent proti okusu, více se použití repelentů dočtete v článku: Ochrana stromů proti okusu.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found