Jak správně aplikovat hnojivo

Proč bych ten trávník měl hnojit, vždyť roste? Určitě jste již slyšeli tento povzdech řady zahrádkářů. Ano roste, ale živiny v půdě nejsou nekonečné a trávník jich spotřebuje za rok docela dost. Pokud chcete mít krásný hustý a sytě zelený trávník je nutné mu dopřát správnou výživu a to několikrát za rok. Jinak trávník při nedostatku výživy začne žloutnout, listy budou slabší, v trávníku se rozšíří plevele a mech.

 

Jak správně aplikovat hnojivo na okrasný trávník

Při aplikaci hnojiv je nutné dodržet dvě základní pravidla + vše provést ve správný čas:

  1. rovnoměrnost aplikace
  2. dodržet doporučené dávkování

Rovnoměrnost aplikace hnojiv

Hnojiva rozhazujeme po celé ploše trávníku a to rovnoměrně. Pro aplikaci je nejlépe použít rozmetadlo hnojiv nebo posypový vozík. Použitím této drobné techniky nám usnadní, zrychlí a zpřesní aplikaci. Více o výběru a typech rozmetadel se dočtete v samostatném článku: Zahradní technika pro aplikaci hnojiv.

Rozmetadlem nejezdíme po pozemku jen jak nás napadne, ale abychom dodrželi rovnoměrný rozhoz a dávkování, musíme dát svému pohybu po trávníku řád.

Bez názvu Bez názvu1Nejdříve objedeme pozemek kolem dokola a následně jezdíme sem a tam, jak je znázorněno na obrázcích od firmy Scotts, jedno z největší výrobců hnojiv pro trávníky na světě. Hlídáme si překryv, aby nedocházelo k velkému překrytí řádků nebo naopak, aby nevznikly mezery.

Chyby se následně po aplikaci ukáží, vynechané pruhy budou růst pomaleji a budou míst světlejší barvu. Naopak přehnojené místo poroste výrazně rychleji. U klasických průmyslových hnojiv s rychlým uvolňováním živin navíc při předávkování hrozí popálení trávníku.

Pokud budete rozhazovat hnojivo ručně, je třeba si celkovou plochu trávníku rozdělit na menší plochy a tam co nejrovnoměrněji rozhodit hnojiv v určené dávce a následně se přesunou na další menší část. Neaplikujte rozhozem jako když se dříve zasévalo obilí. Hnojivo se naskládá do trávníku v pruzích. Následně se to projeví v růstu trávníku je na některých místech a trávník bude působit jak rozbouřené moře …

Dávkování hnojiv

Každé hnojivo má danou dávku. Dávku naleznete na etiketě hnojiva, která je na obalu hnojiva nebo uvnitř balení. Dávku hnojiva dodržujte. Zejména se vyvarujte překročení dávky, to pak hrozí popálení trávníku a jeho retardace. A samozřejmě zvýšené finanční náklady.

Nadměrné dávky hnojiv také zatěžují životní prostředí. Rostlina vše z půdy nevyužije, všechny zbylé živiny se neuloží, ale většinou dojde k jejich vyplavení.

Čas aplikace hnojiv

Dopřejte trávníku minimálně tři dávky trávníkového hnojiva za rok. Na jaře, pro nastartování trávníku po zimě, před létem pro podporu proti nepřízni počasí ( teplo, sucho ) a na podzim pro dobré přezimování.Vždy vyberte trávníkové hnojivo s upravených složením dle konkrétní potřeby a ročního období.

Do tohoto sledu aplikace můžete ještě zařadit aplikaci hnojiv proti mechu nebo hnojiv proti plevelům ( Travin ). Tyto hnojiva obsahují menší množství živin a je k nim přidán prvek ( většinou železo a síra ) potlačují částečně mech nebo účinné látky na potlačení plevelů.

Hnojiva aplikujeme na suchý posečený trávník bez většího množství plsti. Granule hnojiva tak dobře propadnou mezi listy travin a nebudou ulpívat na listech. Po aplikaci trávník zavlažte. Voda v kombinaci s teplotou aktivuje uvolňování živin. Hnojiva neaplikuje za vysokých teplot ( nad 25 stupňů ) a za intenzivního slunečního svitu.

Před aplikací si vždy přečtěte etiketu hnojiva, kde naleznete přesné dávkování a přesný postup aplikace toho konkrétního hnojiva a další podrobnosti k aplikaci a k bezpečnosti práci.

úvodní foto: Eurogreen – rozmetadlo Rotary

 

06travniky_bannery160x570

Napsat komentář