Rady před výběrem zahradního domku nebo pergoly

Zahradní domek, altán nebo pergola patří do zahrady, stejně jako stromy, keře nebo záhony. Tyto drobné stavby využíváme  k rekreaci a odpočinku nebo nám také slouží prakticky, k uložení a skladování zahradního nářadí a strojů.

Na trhu je mnoho druhů a typů zahradních domků, altánů a pergol. Tyto stavby působí v zahradě dominantním dojmem. Je třeba je správně vybrat, aby do zahrady dobře zapadly a nenarušily její celkový vzhled. Nikdy nesmíme zapomenou, že zahrada je celek a vše by mělo do sebe zapadat a celkové vyznění zahrady doplňovat.

Při výběru drobné zahradní stavby si také pečlivě zodpovězte otázku: K čemu je budeme využívat? Pouze jako doplněk a pro okrasu nebo je využije prakticky. Dále je důležité se zamyslet z jakého materiálu bude a jaký bude její celkový vzhled.

Zahradní stavby: domky, pergoly, altány nebo jsem také můžeme zařadit garážové stání lze rozdělit na užitkové a dekorativní. Například: zahradní domek můžeme využít k příležitostnému bydlení nebo k ukládání nářadí a strojů. Pergola může být dekorativní součástí zahrady, kdy je necháme porůst rostlinami a vytvoří tak zajímavý prvek v okrasné zahradě, nebo pod pergolou můžeme trávit volný čas, odpočívat a grilovat. Projděme si nějaké konkrétní příklady a doporučení:

Praktické využití zahradních staveb

Většinou slouží k uskladnění různých věcí ze zahrady, bedýnek, nářadí a zahradní techniky. Mohou také sloužit k uskladnění palivového dřeva. U těchto staveb klademe důraz na nižší náklady na pořízení. Vybíráme zahradní domky, které budou mít dobrý přístup dovnitř. Věnujeme velkou pozornost zabezpečení proti krádeži, volíme kvalitní zámky a zabezpečení dveří, vhodné jsou také pevné okenice na okna. Na zahradě je umísťujeme tak, aby byly co nejméně nápadný a byly v zahradě ne jako dominanta, ale jako doplněk. Materiál těchto domků je nejčastěji dřevo, malé domky na uskladnění zahradního nářadí jsou také z pozinkovaného plechu ošetřeného ochranným nátěrem.

Pergoly a altány z praktického hlediska slouží nejčastěji k odpočinku a pro volný čas. U altánů se nejčastěji komponuje jejich praktické využití pro odpočinek a jejich krásných vzhled pro dominantu velké zahrady. Pergoly využíváme u domů jako místo pro posezení, odpočinek nebo grilování.

Dekorativní stavby

Jak již bylo uvedeno výše, altány se využívají nejčastěji ve velkých zahradách jako velký dominantní prvek, který svým vzhledem doplňuje celkovou kompozici zahrady a zároveň mohou sloužit jako místo pro klidný odpočinek a rozjímání.

Pergoly pro dekorativní využití se vetšinou nechávají popnout rostlinami. Díky nim se tvoří různé průchody, na větších zahradách jako “rostlinné tunely” a podobně.

house-184006_640
zahradní altán – foto: lorraine1

Při výběru těchto staveb je třeba zvážit místo v zahradě, tedy její umístění, dále její vzhled a použitý materiál. Ne vše se hodí do každé zahrady. Pergoly a altány mají různé tvary a jsou pro ně použity různé materiály od klasického dřeva po různé kovy. Připomínám, vše by mělo na zahradě ladit a vzájemně se doplňovat.

Moderní pergola určitě nepůjde ke staré vilce a nenecháte ji popnout růžemi. Dřevěný altán klasické vzhledu se nebude dobře vyjímat vedle plastového bazénu.

Zahradní domky pro bydlení

Zahradní domky pro bydlení jsou samostatnou kapitolou v zahradních stavbách. A tak jen krátce základ podle čeho volit a vybírat. Jsou důležité asi dvě otázky:

  • Jak často budeme v domku přebývat?
  • Jak velký domek potřebujeme?

Odpověď na tyto otázky nám velmi pomůže ve výběru. Dále třeba se zaměřit na tvar domku, aby ladit z koncepcí zahrady. Můžeme vybrat domek z klasickou sedlovou střechou nebo domek s šikmou střechou.

Pro bydlení jsou stěny domků silnější, tloušťka prken ( palubek) je od 28 mm a výše. Zde platí čím větší domek, tím je větší tloušťka stěny. U těchto domků věnujte také velmi velkou pozornost připravenosti místa pro domek. Vhodné je k nim také dovést vodu a elektřinu.

Údržba zahradních staveb

Na údržbu nesmíme zapomenout při výběru místa pro zahradní domek a další drobné zahradní stavby. Měly by být přístupné, aby šlo provádět jejich údržbu a například ochranný nátěr okolo celého domku nebo stavby.

Při údržbě je nejdůležitější

  • prevence proti vlhkosti a před vodou
  • ochrana proti dřevokazným houbám a škůdcům

Více o údržbě zahradních staveb je popsáno v samosatném článku: Údržba zahradního domku a zahradních staveb
728x90-pergola.jpg

Dodávka zahradních staveb

Zahradní domky, altány a pergoly jsou nejčastěji dodávány v rozloženém nebo částečně předsloženém stavu. Jde o stavebnice, které jsou již připravené na složení. Tyto stavby si můžete na zahradě sestavit sami. Složení zahradního domku není složité a za den, maximálně za víkend, máte hotovo. Většinou není potřeba ani žádné speciální nářadí, vystačíte se základním nářadím a aku-vrtačkou. Samozřejmě máte možnost si objednat zahradní domek, pergolu nebo altán i s montáží od specializovaných firem.

Tak je hotovo. Máte zahradní domek nebo pergolu vybranou, objednanou. Složíte je, nyní stačí je koupit pěkný zahradní nábytek a gril a je možné zahájit odpočinek na zahradě. Vychutnejte si krásné chvíle na Vaší zahradě.

úvodní foto: deemur

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář