Válcování trávníku

Válcování neboli válení trávníku je přínosné, ale v některých případech může trávníku škodit. Projděme si klady a zápory této činnosti v údržbě trávníku a její vliv na růst trávníku.

Válcování pomáhá – klady válcování trávníku

Kladným cílem válcování je:

  • přiměřeně zhutnit překypřený povrch půdy
  • přitisknout povytažené rostliny trav po seči
  • obnovení kapilární vzlínavosti

Překypřený povrch půdy je většinou po zimě, kdy dochází vlivem mrazů k nadzvednutí povrchu. Trávník válcujeme po rozmrznutí. Válení z důvodu přitisknutí rostlin po seči se provádí zejména u nových trávníků po první seči. Rostliny nemusí být ještě dostatečně prokořeněné a při sečení jsou vtahovány do sekačky. A tím je rostlina povytažena. Při špatném kontaktu s půdou nepřijímá živiny, vláhu a je ohroženo vzcházení.

Kapilární vzlínavost je nutné obnovit po výsevu nového trávníku nebo po položení trávního koberce.

Válcování lehkým válcem se také provádí po výsevu nového trávníku. Válcováním u nových výsevů dosáhneme vazby mezi semenem trav a vegetační vrstvou ( substrátem ). Semeno si vytvoří “lůžko”. Zajistíme tím dobrou kapilární vzlínavost vody. To zlepšuje příjem vody semenem a následně urychluje klíčení a vzcházení.

Co je kapilární vzlínavost? Schopnost látek vést kapalinu vzhůru působením kapilárních sil, proti směru sil gravitačních.

Četnost válcování a váhu válce je třeba pečlivě zvážit. Vše závisí na vlhkosti půdy, její složení a zrnitosti. Při příliš častém válcování nebo při použití těžkého válce může dojít k poškození trávníku.

Pro válcování trávníku se používají ruční tlačené válce. Pokud máte zahradní traktůrek je vhodné si válec dokoupit jako příslušenství.

Zahradní válec
Zahradní válec, příslušenství k traktoru – foto: Wolf-Garten

Válcování škodí – zápory válcování trávníku

Válcováním může docházet k přílišnému utužení ( zhutnění ) vegetační vrstvy. Utužením dochází k omezení přístupu:

  • vody
  • vzduchu
  • živin

ke kořenům trav. A to samozřejmě velmi snižuje výslednou kvalitu trávníku.

Válcování trávníku, jak jsem výše uvedl, má své nesporné klady, ale i zápory. Je třeba tuto operaci v údržbě trávníku pečlivě zvážit. Ale rozhodně bychom na válcování neměli zapomínat.

Zahradní válec Vám také pomůže vytvořit krásný vzorovaný trávník. Vykouzlete na Vašem trávníku ty nejkrásnější vzory, pruhy jako na fotbalovém hřišti nebo šachovnici. Buďte vtipní a kreativní. Jak toho dosáhnout? Přečtěte si článek: Jak na vzorované trávníky

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

Napsat komentář