Jak na vzorované trávníky

Sledujete v televizi fotbalový zápas a vidíte krásný trávník, který je pruhovaný. Jeden pruh světlejší a jeden tmavší. Chcete si takové pruhy udělat na zahradě? Je to jednoduché.

Pásové vzory na trávníku

Nejlépe se pásové vzory uplatní na ploše 100 m2  a více. Pruhy vznikají při sekání. Je potřeba použít vřetenovou sekačku s válcem. Větší vřetenové sekačky mají za nožovým vřetenem válec, který trávu sklání ve směru jízdy. Podle úhlu pohledu vypadá pak pás trávníku světlejší nebo tmavší.

Pokud nemáte k dispozici vřetenovou sekačku s válcem je možné mřížové brány, široké koště nebo lehký válec. Na čerstvě posekaném trávníku stáhněte každý druhý pruh.

Vytváření vzorů do trávníku

Na trávníku lze vytvořit i složitější obrazce než jednoduché pruhy.

Požadovaný vzor si v trávníku naznačte, například obrysy vysypte proužkem písku. Jeďte sekačkou podle naznačeného obrysu a nakonec vysekejte celý vnitřek vzoru. Pokud chcete udržet vzor v trávníku delší dobu, je třeba jeho plochu sekat s noži nastavenými na jinou výšku než okolní trávník.

Nebo co třeba si udělat na zahradě v trávníku pěknou spirálu? Doprostřed trávníku postavte těžší vědro nebo sud a připevněte k němu provaz. Druhý konec připevněte k sekačce. Jak budete jezdit okolo vědra, tak se na něj bude provaz navíjet a budete se stále k vědru přibližovat … . Efekt je zase umocněn rozdílem výšky trávníku posekaného a okolí, které zůstane vyšší nebo neposekané.

úvodní foto: AdamKR

Napsat komentář