Skladování a uchovávání vína

Rádi si posedíte s přáteli se skleničkou dobrého vína? Většina z nás víno nakoupí a při první příležitosti vypije. Chcete-li si víno vychutnat, stalo se pro Vás víno vášní, potřebuje víno delší dobu skladovat nebo si založit archív vín, je potřeba víno dobře a správně skladovat. Podívejme se na několik tipů pro skladování vína.

Jak nejlépe skladovat víno?

V základu je to stejné jako u jiných potravin, v chladnějších podmínkách vydrží déle, rychleji stárne při vyšších teplotách. Pro víno je nejdůležitější stálá teplota. Proto je nutné pro víno vytvořit podmínky a prostředí pro skladování se stálou teplotou v rozmezí 10 -18 stupňů ( bílé chladnější místo, červené víno může mít více ) a místo by mělo být spíše temnější.

Víno můžeme skladovat ve

wine blok
wine blok
 • běžném sklepě
 • ve speciální vinném sklepě
 • chladící skříni

Vždy, znovu připomínám, dbáme na stálou teplotu. Vinotéku ve vlastním sklepě zřídíme pomocí různých regálů, které si můžeme zakoupit, nechat na míru zhotovit nebo si ve sklepě nechat postavit stěnu na skladování vína ze speciálních tvárnic, jde o tzv. wine bloky.

Movitější milovníci vína si mohou pronajmout místo ve speciální skladech a sklepích, kde jsou pro víno vytvořeny dokonalé podmínky. Skladování vína také nabízí řada vinařů ve svých sklepích.

Pro menší množství vína se nabízejí domácí vinotéky a chladící skříně. Na trhu je velký výběr, co se velikosti a cen týče. Dá se říci, že si vybere každý.

Vinotéky a chladící skříně

Víno ve vinotéce je uchováváno v ideálních podmínkách, které téměř stoprocentně odpovídají klimatu klasických vinařských sklepů.

Při výběru vinotéky si rozmyslete následující:

 1. kolik vína chcete skladovat
 2. budete skladovat bílé i červené víno

Odpověď na otázku č.1 jedna je jednoduchá. Podle množství vína, lahví, si vyberte velikost vinotéky. Na trhu jsou vinotéky již pro 6 lahví, ale také pro 120 nebo 166 lahví.

Budete-li skladovat dohromady bílé a červené víno je nutné vybrat vinotéku, která má dvě teplotní části. Víno tak můžete do sklenic podávat ideálně vychlazené a nemusíte se obávat poškození z důvodu nesprávného skladování. Teplota je v jednotlivých částech vinotéky rozdílná, můžete tak přesně určit, v jaké teplotě bude skladována konkrétní odrůda hroznů. Vaše domácnost se může s čistým svědomím proměnit v plnohodnotnou vinárnu. Jak jsme již uvedli, bílé víno skladujeme v chladnější části a červené při vyšší teplotě.

Vinotéky jsou nejčastěji volně stojící s pěkný designem. Při návrhu kuchyně můžete pamatovat na místo pro vinotéku a pořídit si také vinotéku vestavěnou.

Tip na vinotéku

Vinotéka Guzzanti GZ 29 černáVinotéka Guzzanti GZ 29 černá

 • Duální zóna chlazení
 • kapacita celkem 18 láhví, 55l netto
 • kapacita horní prostor pro červené víno 6 lahví
 • kapacita spodní prostor pro bílé víno 12 láhví
 • chladicí rozsah 7-18°C při okolní teplotě 25°C
 • spotřeba 0,85 kWh/24

 

tuto vinotéku můžete zakoupit v obchodě Kasa.cz

aktuální cena ( 8.10.14 ) je 5 457 Kč + dárek 6 lahví vína ze Zaječí

 

Jak víno otevřít

To jistě každý z Vás umí

 1. sejmeme plastovou nebo kovovou kapsli
 2. vpíchneme spirálu vývrtky do korkové zátky a pomalu s ní otáčíme
 3. zapřeme páčku o obrubu hrdla
 4. pozvolně zátku vytáhneme

Stačí mít pouze správnou a praktickou vývrtku. Ostatní ošetřování vína, jeho konzumace, výběr správných sklenic je již na další samostatné články. K vínu se určitě vrátím…

Dva tipy na pěkné a praktické vývrtky

Klasický číšnický otvírák – Tescoma Uno vino

uno vino

Vynikající pro snadné otevírání všech typů vinných lahví, s profesionálním dvoustupňovým systémem a spirálou s antiadhezním povlakem pro pohodlné otevírání všech běžných, luxusních i archivních vín

Otvírák pákový UNO VINO

uno vino pákový

Luxusní pákový otvírák s lehkostí otevře všechny typy vinných lahví včetně kalifornských se širokým okrajem.

Pro nákup pomůcek pro vinaře a pro správné podávání vína pro stolování doporučujeme:

Značkový obchod Tescoma – eshop.tescoma.cz

 

Napsat komentář