Jaká bude letos zima? Bude hodně sněhu nebo jen párkrát za zimu nějaký poprašek? To si říkáme mi v nížinách. Na horách řeší: bude 30, 50 centimetrů nebo napadne metr. Ať již napadne méně nebo více sněhu je nutné ho odklidit a k tomu nám pomůže vhodně zvolená technika.

Můžeme volit mezi ručním úklidem sněhu za pomocí hrabel a shrnovačů. Ručního nářadí na úklid sněhu je na trhu velké množství – typů i značek. Tipy pro výběr ručního nářadí na úklid sněhu naleznete v samostatném článku …

Jako druhá možnost pro úklid sněhu se nabízí sněhové frézy. Jejichž vývoj se za poslední roky velmi posunul vpřed a udělal z nich výborné pomocníky pro úklid sněhu.

Sněhové frézy vybíráme s ohledem na velikost plochy, kterou budeme uklízet, na předpokládané množství sněhu a přihlížíme také k typu sněhu ( prašan, mokrý, zmrzlý ). Základní rozdělení fréz, rady a tipy pro výběr, na co si dát při výběru sněžné frézy pozor? Vše si přečtěte v článku: Jak vybrat sněhovou frézu.

3-stupňová Sněžná fréza Cub Cadet 530 HD SWE - foto Cub Cadet

3-stupňová Sněžná fréza Cub Cadet 530 HD SWE – Cub Cadet

Typy sněžných fréz

Podle principu odklízení sněhu a práce frézy rozlišujeme:

  • jednostupňové sněžné frézy
  • 2 stupňové sněžné frézy
  • 3 stupňové sněžné frézy

Jednostupňové sněžné frézy

Menší sněžné frézy pro menší plochy, vhodné pro úklid čerstvě napadaného sněhu na pevných plochách. Práci a pohon zajišťuje robustní šnek s kordem vyztuženého kaučuku. Šetrná k dlažbě.

2 stupňové sněžné frézy

Sněžné frézy pro střední a větší plochy. Vhodné pro úklid prašanu i mokrého sněhu. Ideální pro úklid chodníků, parkovišť a menších prostranství u domů. Pohyb je zajišťován kolečky. Úklid sněhu zajišťuje dvoustupňový systém, kdy ozubený šnek se zakusuje do sněhu a posunuje ho dále k vyhazovacímu šneku ( turbíně), který komínem vyhazuje sníh mimo odklízenou plochu.

3 stupňové sněžné frézy

Nová třístupňová technologie, která ke dvou stupňům přidala třetí stupeň, který dále urychluje a usnadňuje práci. Pojďme si těchto strojích na úklid sněhu povědět více…

Fréza sněhová Cub Cadet 526 HD SWEFréza sněhová Cub Cadet 730 HD TDE

Fréza sněhová Cub Cadet 526 HD SWE

Fréza sněhová Cub Cadet 730 HD TDE

3 – stupňová technologie na úklid sněhu

S novou tří stupňovou technologií pro úklid sněhu s pomocí sněhových fréz přichází firma MTD. A použila ji u svých prémiových značek Cub Cadet a Wolf-Garten.

Tří stupňová technologie přináší inovaci v úklidu sněhu a hlavně práce je efektivnější a rychlejší. Je možné zpracovat i zmrzlý sníh.

První stupeň – v pracovní prostoru jsou vpravo a vlevo umístěny pracovní šneky ve tvaru X. Tyto šneky posouvají sníh do středu pro druhý stupeň,

Druhý stupeň – tvoří dva ozubené šneky, které hrnou sníh do zadní části k výhozu.

Třetí stupeň – rychle se točí turbínové kolo, které vyhazuje sníh vysokým obloukem pryč od odklízené plochy. Výrobci udávají vzdálenost až 18 m.3 stupne

Ozubené šneky prvního a druhého stupně pracují velmi efektivně a účinně a snadno si poradí i se zmrzlým sněhem. Práce s 3 stupňovou frézou je až 0 30% rychlejší a má o 25 % větší výkon než běžné dvoustupňové sněžné frézy.

Pracovní šířka tří stupňových sněžných fréz je 66-76 cm a jsou určeny pro nasazení do nejtěžších podmínek s velkým množstvím sněhu.

Efektivitu a práci se sněžnou frézou usnadňuje celá její konstrukce a různé doplňkové vybavení:

  • spolehlivé zimní motory
  • elektrické startování
  • intuitivní ovládací panel
  • nastavení směru vyhazování a nastavení vzdálenosti vyhazování
  • vyhřívané rukojeti.

úvodní foto: Wolf-Garten, Club Cadet