Jak vybrat hrablo na sníh

Zima, to je sníh a mráz. A bohužel sníh na chodníku nebo na cestách. V zimě je třeba odklízet sníh. Ano, namítnete, že chodníky uklízí městská správa. Ale kdo by na ně čekal. často prohrabují, až když je ze sněhu břečka a to si nikdo domů nechce nanést.

Většina zodpovědnějších majitelů rodinných domů okolo svého domu uklízí sama. Zároveň když čistí od sněhu cestu ke garáži nebo jiné cestičky na zahradě a okolo domu, uklidí zároveň chodník u domu.

Pro ty z vás, kdo se sněhem v zimě “pracují”, je zde menší přehled ručního nářadí na úklid sněhu. Při vetší přívalech sněhu, a zejména v horských oblastech se hodí sněžná fréza. O tom jakou frézu na úklid sněhu zvolit? A na co dát pozor při jejich výběru si můžete přečíst v článcích:

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Ruční nářadí pro úklid sněhu

Pro zimní úklid cest a chodníku se nejčastěji používají hrabla na sníh a větší shrnovače sněhu. Pro odházení sněhu zvolíme lopatu, pro konečné dočištění kvalitní a pevný smeták.

V minulé větě jsem již zmínil kvalitu. Je velmi důležitá, nikdo nechce, aby mu po prvním druhém hrabání a odklízení praskla násada. Volíme taková hrabla na sníh, která mají pevnou a lehkou násadu.

  • Násada z pevného, ale lehkého materiálu – velmi často se používají hliníkové násady

Je třeba také myslet na svá záda. Lehká násada vám je šetří. Dále při výběru sledujeme pevnost spodní pracovní část hrabla a shrnovače na sníh. Ta je většinou z plastu. Zde záleží na kvalitě plastu.

  • Kvalita plastu pracovní části hrabla
  • Způsob spojení pracovní části s násadou
  • Zkontrolujte si také, jak drží lišta na spodní hraně

Pro větší plochy jsou vhodné široké shrnovače sněhu ( šíře okolo 70 -80 cm ) s pevným držadlem.

Zde jsou zástupci dvou základních typů hrabel a shrnovačů na sníh, ruční hrablo na sníh s násadou a velký shrnovač sněhu:

shrnovac-na-snih-fiskars-143001fiskars-shrnovac-snehu

Hrablo na sníh Fiskars 143001

Shrnovač sněhu Fiskars, se záběrem 74 cm

Ruční hrablo na sníh má šíři záběru většinou v rozmezí 40 – 55 cm. Shrnovače jsou širší, pracovní záběr je od 60 do 80 cm. Nářadí na sníh vybírejte podle plochy, kterou budete uklízet.

Při prohazování cestiček, například na horské chatě se výborně osvědčí lopata na sníh. Opět je ideální zvolit lopatu na sníh z lehkého, ale pevného materiálu, kde nehrozí zlomení násady nebo poškození pracovní části.

fiskars-lopata-na-snih-snowxpert-1fiskars-lopata-na-snih-snowxpert

Fiskars Lopata na sníh SnowXpert

Nejoblíbenější a doporučovaní shrnovače sněhu jsou výrobky pro úklid sněhu od Fiskars, velkou oblibu u spotřebitelů se získávají také výrobky pod značkou Hecht.

Lopata do auta

Cestujete často automobilem? Jezdí v zimě do hor? Bude se vám hodit praktická lopata do auta. Bude se hodit v létě i zimě.

fiskars-solid-lopata-do-autafiskars-lopata-lehka-do-auta fieldmann-fpl-4002-skladaci-lopata

Fiskars SOLID Lopata do auta

Fiskars Lopata lehká do auta

Fieldmann FPL 4002 skládací lopata

K dalšímu ručnímu nářadí na úklid sněhu patří kvalitní smeták, škrabka na led s násadou nebo škrabka na led do auta.