Dětské hřiště rozvíjí u dětí kretivitu, odvahu a pohybové schopnosti. Postavte dětem dětské hřiště. Jak postavit dětské hřiště jsme rozebrali již v článku: Jak postavit dětské hřiště. Nyní si projděme devět doplňujících otázek, které nám pomohou vybrat si to správné dětské hřiště. Aby bylo pro děti bezpečné, inspirující a pro dospělé, aby šlo dobře a jednoduše sestavit. A aby nám pomohli s jeho sestavením a údržbou.

Jde o návod na co si dát pozor a co zohlednit, když objednáváme dětské hřiště, které budeme sami sestavovat.

 

Jak je sestavení hřiště náročné?

Sestavení dětského hřiště by nemělo být náročné. Pokud je vše správně připraveno, zvládne sestavení každý standardně zručný tatínek.  Ke každé sestavě dětského hřiště by měl být dodán podrobný a přehledný návod, podle které sestavíme jednotlivé díly a ty následně ve výsledný komplet.

Dobře připravené dětské hřiště sestavíte cca za 4-6 hod.

Co je potřeba ke stavbě dětského hřiště?

Základní nářadí. Sestavení hřiště by nemělo být náročné ani z hlediska vybavení. Při objednání zjistíme zda jsou spolu s hrací sestavou dodávány všechny doplňky, zemní kotvy a ostatní komponenty. K sestavení správně dodaných komponentů je pak potřeba pouze základní nářadí: Aku vrtačka, pilka, metr, kladivo a pilník. A ty má doma každý.

Před objednáním si ověřte co budete pro sestavení potřebovat a jak jsou jednotlivé komponenty připraveny ke smontování.

Na jaký povrch dětské hřiště postavit?

Při stavbě dětského hřiště myslíme v prvé řadě vždy na bezpečnost. A proto věnujeme velkou pozornost dopadovým plochám. Dětské hřiště  je ideální postavit na povrch co tlumí náraz:

  • písek
  • trávník
  • mulčovací kůra nebo štěpky

Jako podklad lze například použít dopadové pryžové dlaždice Granuflex.

dopadové dlaždice

 

Dětské hřiště nikdy nestavíme na beton, asfalt nebo udusaný štěrk z důvodu bezpečnosti dětí.

Jaké dřevo a jak upravené je dodáváno s dětským hřištěm?

Kvalitě dřeva věnujte velká pozornost.

Pokud objednáváte dětské hřiště jako stavebnici typu Do-It-Yourself ( udělej to sám, nakrácený materiál sestavíte sami dle návodu, podobně jako nábytek z Ikea ) je třeba zkontrolovat a věnovat pozornost následujícímu:

Ke každé sestavě takto objednaného dětského hřiště obdržíte nakrácený materiál, který podle návodu sestavíte do finální podoby. Prkna a trámky z tlakově impregnovaného dřeva nejsou předvrtané. Důvodem proč to výrobci nepředvrtávají je, že vlhkost dřeva po impregnaci, které vysychá, a předem vyvrtané otvory by  pak nebyly přesné. Používá se hladce opracované jehličnaté dřevo, se sraženými hranami, bez vypadaných suků.

Toto je ideál, proto je důležitá kontrola dřeva při dodání.

Pokud jsou v zásilce některé díly již předmontovány,  zkontrolujeme kvalitu spojů a spojovacího materiálu. Měly by být použity kvalitní vruty, ne hřebíky nebo spony.

Šířka základních nosných hranolů určuje celkovou stabilitu, pevnost a bezpečnost sestavy

Je hřiště připevněno k zemi?

Součástí dodávky dětského hřiště by měly být kovové ukotvovací prvky.

Samotná celková konstrukce hřiště je velmi stabilní, vzhledem k jeho hmotnosti. Ale nikdy nevíte, co všechno děti vymyslí.  Použitím těchto kotevních prvků je můžete ještě více zabezpečit. Kotevní prvky lze zabetonovat do země.

ukotvení

ukázka ukotvení – Jungle Gym

Splňuje objednané hřiště bezpečnostní normy?

Bezpečnost především, dětské hřiště je upraveno v normě EN 71.1 a  8 pro privátní použití. Splňuje objednané hřiště normy, má nějaké bezpečnostní certifikáty a zkoušky?
Dětská hřiště Jungle-gym.cz

Je součástí hřiště také pískoviště?

Správné dětské hřiště je  konstruováno tak, že dětské pískoviště lze umístit pod základní věž.

Ať už budete mít pískoviště pod věží nebo ho umístěte a sami postavíte mimo, je vhodné dokoupit ochrannou síť proti kočkám. Některé firmy ji dodávají jako součást dodávky. Výběr písku a jeho kvalita je na Vás, písek nikdy není součástí dodávky.

Jungle Home a Bridge modul

Jungle Home a Bridge modul

Kolik dětí si může najednou hrát na hřišti Jungle Gym?

A zase bezpečnost. Většina dětských hřišť je konstruována na to, že si na něm bude najednou hrát 3-5 dětí. A dětské  skluzavky mají maximální nostnost většinou do 50-100 kg.

Nosnost skluzavky, její odolnost povětrnostním vlivům by měl výrobce vždy uvádět.  Stejně tak maximální možné zatížení celé sestavy.

Jak je složitá údržba dětského hřiště?

Pokud je použito kvalitní řezivo a sestava je správně smontována, není následná údržba složitá. Na začátku sezony a následně v průběhu roku 2x měsíčně provedeme kontrolu hřiště. Zkontrolujeme celkový stav dřeva a všech spojů. Další podrobnosti jsou  většinou uvedeny v návodu, který je součástí balení.

Životnost hřiště zvýšíme nátěrem kvalitní lazurou.

A je to, jsme u konce. Nyní již víte na co si dát pozor, když vybíráte dětské hřiště. nevybírejte jen podle obrázků, zaměřte se na detaily a myslete na bezpečnost dětí a celkovou kvalitu provedení.

použité foto: Herold, Jungle Gym