Údržba zahradního domku a zahradních staveb

Zahradní domek nebo zahradní chatka je stále častějším doplňkem v našich zahradách. Slouží k odpočinku nebo jako místo místo pro skladování zahradního nářadí a vybavení. Jak správně vybrat zahrdní domek a chutku jsme popsali v článku: 3 kroky pro výběr zahradního domku.

Zahradní domek vyžaduje dobrou údržbu, která prodlužuje životnost. Dřevěné zahradní stavby – chatky, domky, pergoly, altány nebo dětská hřiště – musíme ochránit před vnějšími vlivy, jako je UV-záření, vlhkost a déšť.

Prevence před vlhkostí a vodou

Základ je již na začátku při stavbě a při výběru zahradního domku. Domek vybíráme z kvalitního dřeva a již při objednání myslíme na střešní krytinu a okapy.

Použitím dobré střešní krytiny a systému okapů pro odvod vody udělámě první a důležitý krok pro boj s vodou a vlhkostí, které jsou velkými nepříteli dřeva.

Dále musíme chránit chatky a domky před pronikáním půdní vlhkosti, a to použitím vhodné trvanlivé hydroizolační vrstvy oddělující základ od vlastní dřevostavby.

Bez nátěru to nepůjde

Dřevěné zahradní domky se dodávají většinou neošetřené a bez nátěru. Proto je důležité všechny dřevěné části ošetřit barvou na dřevo nebo ochrannou lazurou.

První nátěr provedeme ještě před smontování, zajistíme tak kompletní natření všech částí a míst, která budou následně schovaná ve spojích. Tato první vrstva musí dobře regulovat vodu, odolná UV, průdušná a elastická. Natíráme díly ze všech stran, z vnější i vnitřní strany.

Po smontování provedeme druhý nátěr.

Pro nátěr volíme kvalitní barvy na dřevo nebo ochranné lazurovací laky. Osvěčené jsou například Xyladecor, Sadolin nebo Remmers

Důležité je povrch nátěru pravidelně kontrolovat a podle potřeby obnovovat.  Nejvíce jsou ohroženy  ostré hrany a plochy s přímým celodenním osluněním a s přímým působením povětrnostních vlivů. Vnitřní plochy doporučujeme ošetřit např. transparentním lakem na vodní bázi nebo voskem. Nezapomeňte také na  podlahu z palubek. Podlahu je vhodné natřít “tvrdším” lakem na dřevěné podlahy nebo napustit voskem.

Při nátěru můžete zvolit buď bezbarvou lazuru nebo vybrat nějaký zajímavý odstín nebo barvu. Speciální a zajímavý efekt docílíte kombinací dvou barev. jednou použít na okenní a dveřní rány a druhou na zbytek. Nebo lze natřít jednou barvou je některé profilové desky a druhou zbytek.

Ochrana proti dřevokazným škůdcům a houbám

Důležitá je také ochrana proti dřevokazným škůdcům a houbám. Pokud nevyberme lazuru, která má obsahuje složku na ochranu proti dřevokazným škůdcům a houbám je třeba provést speciální nátěr nebo napuštění.

Lze využít specializované výrobky Lignofix nebo Bochemit nebo využít některý výrobek od výrobce lazur a barev. Ty mají ve své nabídce celé spektrum těchto výrobků, které proto použití doporučují.

Výběr barvy nebo mořidla nikdy nepodceňujte a věnujte nátěru zvýšenou pozornost. Dobrý výběr barvy a lazury a kvalitní provedení nátěru výrazně prodlužuje životnost zahradního domku a chaty a zároveň výběrem správného odstínu můžeme zatraktivnit celou zahradu.

foto: drevene-chatky.cz

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář