Stavíme dětská hřiště

Asi každý rodič by chtěl svému malému uličníkovi dopřát zábavu, radost ze hry a pohyb na čerstvém vzduchu. Mnozí tak přemýšlejí o pořízení dětského hřiště, třeba se skluzavkou, malou horolezeckou stěnou a nezbytným pískovištěm. Ovšem, jak něco takového postavit? Jaké existují možnosti?

Před tím, než začneme dětské hřiště stavět, bychom si měli rozmyslet, na jaké místo jej umístíme a jaké všechny funkce by mělo splňovat. Samotný výběr místa je nesmírně důležitý. Musíme dbát na bezpečnost dětí, na funkčnost, ale i estetičnost. V okolí budoucích dětských hřišť by neměla být frekventovaná silnice, ale ani například bazén, jezírko nebo nebezpečné stroje.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Ukotvení dětského hřiště

Mimořádně důležitým prvkem se stává ukotvení dětského hřiště. Můžeme použít například tradiční betonové patky, jenže jejich příprava vyžaduje poměrně hodně úsilí. V dnešní době ale existují i tzv. zemní vruty, což je systém hluboko vrtaných děr, dosahující mimořádné odolnosti a pevnosti.

Možnosti rozšíření dětského hřiště

Neměli bychom zapomenout ani na variabilitu hřiště, protože si na něj jistě přijdou hrát děti různých věkových skupin. Pro nejmenší volíme pískoviště v kombinaci s malými pružinovými houpačkami. Předškoláci zase ocení nejrůznější houpačky, prolézačky i dnes tak moderní horolezeckou stěnu. Nezbytná skluzavka by měla být samozřejmostí.

Jak postavit dětské hřiště

V podstatě bychom mohli říci, že existují čtyři možnosti, jak vašim dětem postavit vysněné hřiště:

Prvním způsobem jsou zruční a šikovní tatínkové, kteří zvládnou celé hřiště postavit sami. Pro to je třeba představa, návrh, materiál, realizace a funkčnost. Ne každý si ale na takovou stavbu troufne, zvláště uvědomíme-li si, že se jedná především o bezpečnost našich ratolestí.

Další možností jsou kompletní sestavy dětských hřišť „na míru“. Takové dětské hřiště standardně obsahuje všechny pevné herní prvky, včetně skluzavky či horolezecké stěny. V balení dostanete i impregnované řezivo, montážní sadu a další doplňky. Celou sestavu smontujete během několika málo hodin či dnů. Výhodou těchto sad je jistě jejich variabilita, což znamená, že v průběhu růstu vašich potomků můžete dětská hřiště upravovat a doplňovat. Drtivá většina montovaných hřišť splňuje vysoké nároky na bezpečnost, což značí třeba otisk certifikátu TUV.

Doporučujeme dětské hřiště Herold a dětské hřiště Jungle Gym, kteří vše v jedné dodávce: nařezané dřevo, spojovací materiál, skluzavku a je možné objednat různé doplňkové moduly a příslušenství.

Pokud si na stavbu svépomocí netroufáte, nezoufejte. Existuje mnoho odborných firem, které se na stavby dětských hřišť specializují. Vaši zakázku zrealizují včetně potřebného ukotvení, montáže, impregnace a zapuštění prvků.

Poté můžete využít i služeb kvalitní truhlářské dílny. Nezřídka kdy se setkáte s řemeslníky, kteří se na stavbu hřišť specializují a na svých internetových stránkách prezentují své realizace. Truhláře tedy využijete například v případech, kdy máte vlastní představu, kterou vzorově vyráběné sestavy nemohou splnit.

foto: dětské hřiště Herold

Napsat komentář