Stavíme dětská hřiště

Asi každý rodič by chtěl svému malému uličníkovi dopřát zábavu, radost ze hry a pohyb na čerstvém vzduchu. Mnozí tak přemýšlejí o pořízení dětského hřiště, třeba se skluzavkou, malou horolezeckou stěnou a nezbytným pískovištěm. Ovšem, jak něco takového postavit? Jaké existují možnosti?

Před tím, než začneme dětské hřiště stavět, bychom si měli rozmyslet, na jaké místo jej umístíme a jaké všechny funkce by mělo splňovat. Samotný výběr místa je nesmírně důležitý. Musíme dbát na bezpečnost dětí, na funkčnost, ale i estetičnost. V okolí budoucích dětských hřišť by neměla být frekventovaná silnice, ale ani například bazén, jezírko nebo nebezpečné stroje.

Ukotvení dětského hřiště

Mimořádně důležitým prvkem se stává ukotvení dětského hřiště. Můžeme použít například tradiční betonové patky, jenže jejich příprava vyžaduje poměrně hodně úsilí. V dnešní době ale existují i tzv. zemní vruty, což je systém hluboko vrtaných děr, dosahující mimořádné odolnosti a pevnosti.

Možnosti rozšíření dětského hřiště

Neměli bychom zapomenout ani na variabilitu hřiště, protože si na něj jistě přijdou hrát děti různých věkových skupin. Pro nejmenší volíme pískoviště v kombinaci s malými pružinovými houpačkami. Předškoláci zase ocení nejrůznější houpačky, prolézačky i dnes tak moderní horolezeckou stěnu. Nezbytná skluzavka by měla být samozřejmostí.

Jak postavit dětské hřiště

V podstatě bychom mohli říci, že existují čtyři možnosti, jak vašim dětem postavit vysněné hřiště:

Prvním způsobem jsou zruční a šikovní tatínkové, kteří zvládnou celé hřiště postavit sami. Pro to je třeba představa, návrh, materiál, realizace a funkčnost. Ne každý si ale na takovou stavbu troufne, zvláště uvědomíme-li si, že se jedná především o bezpečnost našich ratolestí.

Další možností jsou kompletní sestavy dětských hřišť „na míru“. Takové dětské hřiště standardně obsahuje všechny pevné herní prvky, včetně skluzavky či horolezecké stěny. V balení dostanete i impregnované řezivo, montážní sadu a další doplňky. Celou sestavu smontujete během několika málo hodin či dnů. Výhodou těchto sad je jistě jejich variabilita, což znamená, že v průběhu růstu vašich potomků můžete dětská hřiště upravovat a doplňovat. Drtivá většina montovaných hřišť splňuje vysoké nároky na bezpečnost, což značí třeba otisk certifikátu TUV.

Doporučujeme dětské hřiště Herold a dětské hřiště Jungle Gym, kteří vše v jedné dodávce: nařezané dřevo, spojovací materiál, skluzavku a je možné objednat různé doplňkové moduly a příslušenství.

Pokud si na stavbu svépomocí netroufáte, nezoufejte. Existuje mnoho odborných firem, které se na stavby dětských hřišť specializují. Vaši zakázku zrealizují včetně potřebného ukotvení, montáže, impregnace a zapuštění prvků.

Poté můžete využít i služeb kvalitní truhlářské dílny. Nezřídka kdy se setkáte s řemeslníky, kteří se na stavbu hřišť specializují a na svých internetových stránkách prezentují své realizace. Truhláře tedy využijete například v případech, kdy máte vlastní představu, kterou vzorově vyráběné sestavy nemohou splnit.

foto: dětské hřiště Herold

Napsat komentář