Vybíráme tlakovou myčku neboli vysokotlaký čistič

Je to jeden ze skvělých pomocníků při úklidu v okolí domů a na zahradě. Zvládne vyčistit chodník od prachu a bláta, pomůže umýt auto, vyčistí kolo po projížďce, zbaví plot nečistot a usazenin, pomůže při čištění bazénu. A vystačí si je s vodou, vysokým tlakem a bohatým příslušenstvím.

Ano, je to tlaková myčky, někdy také vysokotlaký čistič, lidově pak Wapka nebo Vapka ( podle jedné ze značek výrobců této čistící techniky WAP ).

Tlaková myčka

Při výběru je nutné se zaměřit na tlak a průtok, kvalitu čerpadla a celkové zpracování myčky a na dodávané příslušenství. Protože právě množství speciálního příslušenství, se kterým můžete snadno a účinně umývat dlažbu, zahradní nábytek, čistit střešní krytinu, fasádu, okapy, bazény dělá z tlakové myčky nepostradatelného pomocníka. A pak Vám budou vysokotlaké čističe pomáhat i při umývání aut, motocyklů, zahradního nářadí, nebo jízdních kol.

Vysokotlaký čistič Bosch AQT 40-13
Vysokotlaký čistič Bosch AQT 40-13 s příkonem 1900W, tlak 130bar, průtok 400l/hod.

Čerpadlo tlakové myčky

Při výběru tlakového čističe je nejdůležitější kvalitní čerpadlo, jeho výkon a materiál

Pro určení parametrů čerpadla platí jednoduchá pravidla a vztahy:

  • Čím je vyšší tlak čerpadla tím, bude mytí efektivnější a účinnější.
  • Čím bude mít čerpadlo vyšší průtok, tím bude práce rychlejší.

Materiál čerpadla

Ano i materiál čerpadla je důležitý, protože nejlevnější a nejméně výkonné tlakové čističe používají čerpadla s díly z odolných plastů. Životnost tohoto materiálu tak odpovídá malé frekvenci použití těchto hobby strojů. Pokud tedy plánujete používat tlakovou myčku pouze několikrát za rok, nemusíte kupovat dražší modely.

Čerpadla u modelů vyšších řad hobby čističů jsou už vyrobena převážně z odolných slitin hliníku nebo mosazi, kde samozřejmě vyšší kvalita a delší životnost. tyto stroje snesou častější a delší zatížení.

Vysokotlaký čistič Kärcher K 4 Full Control
Vysokotlaký čistič Kärcher K 4 Full Control – příkon 1800W, tlak 130bar, průtok 420l/hod.

Příslušenství pro tlakové čističe

Tlakový čistič není jen hadice, čerpadlo a tryska, ale celá řada příslušenství, které zásadně rozšiřuje možnosti jeho využití, jak jsem již uvedl výše.

S čističem jsou tak dodávány různé druhy koncových trysek, nástavce pro mytí aut, kartáče na dlažbu a rotační kartáče, nádoby na saponáty a další vychytávky.

Značky

Ke špičce mezi vysokotlakými čističi patří výrobky od Nilfisk-Alto, což je tradiční dánský výrobce profesionální čisticí a úklidové techniky s celosvětovou působností.

  • Tlakové myčky Nilfisk jsou plnohodnotným nástupcem německého výrobce Wap, který vyráběl profesionální vysokotlaké mycí stroje –legendární „wapky“.  Wap®, která je registrovanou obchodní známkou nadnárodního koncernu Nilfisk-Advance.
Vysokotlaký čistič Nilfisk E 140.3-9 PAD X-TRA
Vysokotlaký čistič Nilfisk E 140.3-9 PAD X-TRA s kovovým čerpadlem, 230V, přkon 2100W, tlak čerpadla 140bar, průtok vody 500l/h

Velmi velký výběr různých modelů a bohaté příslušenství je k dispozici u výrobků od Kärcher. Aktuálně v podstatě každá větší značka, vyrábějící zahradní stroje, má svou tlakovou myčku. Můžete tak volit z přístrojů od oblíbených značek Bosch, Fieldman, Riwall, Michelin nebo Hecht.

Na závěr malé shrnutí. Tlakovou myčku neboli tlakový čistič vybírejte podle toho, co vše chcete čistit a podle ceny, za kterou chcete myčku koupit. Následně ve své cenové kategorii se podívejte na příslušenství u tlakové myčky, její parametry a pečlivě prozkoumejte čerpadlo. Vyberte pro sebe tu nejlepší tlakovou myčku resp. “wapku”

úvodní obr.: Bosch