Stroje pro podzimní úklid zahrady

Podzim je krásný svými rozmanitými barvami. Ranní mlhy nad polem a rybníky zase ocení fotografové. pro zahradníky lze podzim rozdělit na dvě části. V počátku podzimu ještě budujeme, je to ideální čas na nový trávník a výsadbu okrasných dřevin a trvalek. A také se těšíme ze sklizně. Druhá část podzimu je zaměřena na úklid a přípravu zahrady na zimu.

Podzimní úklid zahrady

Kdo má trávník, nesmí zapomenout na jeho vyčistění, nejlépe pomocí vertikutace a přihnojení speciálním trávníkovým hnojivem.

Kde vybrat Podzimní trávníkové hnojivo? Vyberte si zde >> svet-travniku.cz/podzimni-hnojiva

Trávník je potřeba na zimu dokonale vyčistit od listí a spadaných větviček. Stejně tak ostatní části zahrady. Tlející listí trávníku škodí. Ze stromů a keřů odstraníme suché větve. Z ovocných dřevin sundáme shnilé plody, které zůstaly viset na větvích.

Od listí a nečisto je také nutné vyčistit okapy, aby se při deštích nebo tání sněhu neucpávaly. K tomu všemu se dají využít moderní dokonalý pomocníci.

  • Foukače a vysavače listí
  • Čističe okapů
  • Drtiče větví

Velkým pomocníkem pro úklid zahrady a okolí domu jsou také tlakové myčky ( vysokotlaké čističe ), jim je věnován článek: Vybíráme tlakovou myčku neboli vysokotlaký čistič. 

Foukače a vysavače listí

Zahradní foukače a vysavače jsou výborné řešení pro úklid zahrady. Díky nim můžete  efektivně odstranit spadané listí, aniž byste si poničili trávník.

Pro výběr vysavače listí jsou důležité tyto tři parametry:

  • Výkon: U kvalitních vysavačů listí začíná na hranici 2 500 W, volte dle velikosti plochy zahrady
  • Sací výkon: Většinou se pohybuje okolo 800 m3 za hodinu, větší výkon znamená kratší dobu vysávání listí.
  • Hmotnost:ideální je do 5 kg, při těžším přístroji je práce namáhavější, myslete na to, že práce na zahradě je v prvé řadě zábava … ( větší vysavače mají pomocná kolečka ).

Čeho si všímat dále: Kapacita sběrného vaku, víceúčelovost toho zahradního pomocníka – kombinace foukání nebo drcení listí,  celková ergonomie stroje – čím lepší, tím lépe se vám bude pracovat.

fieldmann-fzf-4010-ehecht-3001-elektricky-fukar-vysavacvysavac-listi-mtd-bv-3000-g

Fieldmann FZF 4010-E

HECHT 3001

 MTD BV 3000 G

příkon: 2600 W

sběrný vak: 40 l

hmotnost: 3,7 kg

příkon: 3000 W

sběrný vak: 50 l

hmotnost: 4,7 kg

výkon: 750 W

druh pohonu: MTD, 2-takt, 25 cm3

sběrný vak: 40 l

hmotnost: 7 kg

Samozřejmě vše je později potřebovat dočistit. Z trávníku se dost “podzimního nepořádku” sebere pomocí sekačky. Při úklidu chodníku pomůže koště nebo zametací stroj. Se zametacím strojem Kärcher S 650 lze zametat chodníky, dvory, příjezdy několikanásobně rychleji než s běžným koštětem.

zametac-karcher-s-650
Zametač Kärcher S 650

 

Ruční nářadí pro úklid zahrady

Někdy je rychlejší sáhnout po koštěti nebo jiném ručním pomocníkovi, než vytahovat stroj. Při výběru ručního nářadí je vhodné se zaměřit na kvalitu, ergonomii nářadí a jeho výdrž. Nic nenaštve více, než prasklá násada po dvou zametání.

Mezi oblíbené a kvalitní značky nářadí patří Fiskars a Gardena. Například Fiskars má řadu nářadí pod označením QuikFit. Toto nářadí se spojuje s násadou pomocí mechanismu ( zámku ) QuikFit, můžeme tak jednu násadu jednoduše přehazovat mezi různé druhy pracovních nástavců, od hrábí, přes motyčky až po smetáky, které můžeme použít pro úklid okolí domu nebo na terase.

fiskars-koste-quikfit-1001416
Fiskars Koště QuikFit™ 1001416

Pro práci ve výškách lze využít praktickou teleskopickou násadu. Dodávána ve dvou variantách – Teleskopický mechanismus 140–240 cm nebo o délce 228-400 cm. K těmto násadám můžete připojit různé pilky, česáček na ovoce a nebo Fiskars Čistič okapů QuikFit™

fiskars-cistic-okapu-quikfit-1fiskars-cistic-okapu-quikfit

Drtič větví a zahradního odpadu

Větve z ostříhaných stromů, větvičky, zbytky po zastřihnutém živém plotě, jednoduše zpracuje pomocí drtiče větví, někdy také nazývanému drtič odpadu.

Větve se rozmělní na malé částečky, které můžete dát do kompostu případně použít k mulčování. Z některých drtičů lze větší štepky použít k topení. Na výběr jsou druhy způsobu drcení:

Nožový drtič – drobné štěpky ideální pro kompostování. Nožový drtič funguje na principu „hoblování“. Materiál je zpracováván pomocí dvou rotujících ostrých nožů upevněných v kulatém skeletu na jemné štěpky. Tento materiál se v kompostu velice rychle rozkládá.

Válcový drtič – vysoký výkon, málo hluku. Odpad je dopraven a drcen pomocí válce s noži. Stačí jen přiložit a o ostatní je už postaráno. Drtící válec se otáčí podstatně pomaleji a vydává méně hluku. Štěpky z tohoto drtiče jsou hrubší a hodí se spíše jako náhrada mulčovací kůry.

drtic-vetvi-hecht-6224drtic-zahradniho-odpadu-fieldmann-fzd-5010-estiga-bio-silent-2500

Hecht 6224

Fieldmann FZD 5010-E

Stiga Bio Silent 2500

Představili jsme Vám několik tipů na stroje a pomocníky pro podzimní úklid zahrady a okolí domu. Všechny samozřejmě využijete i jaře nebo v létě. Zahradě má raději pokud se ji věnuje pravidelná péče v průběhu celého roku 🙂 A čím uklízíte zahradu Vy?