Zahradní krb nebo zahradní gril ? Co zvolit ?

Zahradním nebo venkovním krbem většinou myslíme těžší a rozměrnější grilovací zařízení z betonu, cihel , oceli či jiných materiálů s možností grilování na dřevěném uhlí či použití otevřeného ohně. Běžné venkovní krby jsou určené pro příležitostné grilování pro menší společnost nebo opékání na otevřeném ohni na roštu ev. na rožni apod. . Některé kombinace navíc umožňují uzení, pečení atd.

Zahradním grilem nejčastěji rozumíme mobilní kovová zařízení, která jsou určena výhradně pro úpravu potravin grilováním, či pečením na zahradě, na terase, ve volné přírodě. Palivem nemusí být výhradně dřevěné uhlí , ale často i bropan-butan. Hlavním účelem zahradního plechového grilu však nebývá použití otevřených pohledových plamenů. Existují rovněž i zahradní přenosné grily elektrické.

Termíny zahradní gril a zahradní krb se však často v běžném životě kryjí a jsou zaměňovány.

Čím se při výběru řídit?

1/ Jaký máme prostor ?

Jedním z důležitých kriterií, zda si pořídit venkovní zahradní krb nebo přenosný zahradní gril je veliko prostoru který jsme ochotni a schopni pro zahradní grilování „obětovat“. Těžko bychom v panelovém či jiném bytovém domě prosadili na balkoně či terase zahradní krb ( ani by to neodpovídalo bezpečnostním předpisům). Ale běžný menší přenosný gril s nízkou hmotností náš účel v tomto případě splní a volba je tím pádem jasná.

Nezanedbatelným důsledkem grilování je také neodmyslitelná vůně a trochu kouře. Proto musíme brát ohled na sousedy, kterých je v bytovém domě hodně a blízko. Chceme-li ale grilovat na zahradě, chalupě , chatě , u menšího penzionu, můžeme náš zájem bez obav rozšířit i na zahradní krby, které vyžadují větší prostor. Za to se vám odmění svojí víceúčelovostí a estetickou hodnotou.

Rohová sestava Atlas bílý
Rohová sestava Atlas bílý

2/ Jak budeme gril či zahradní krb využívat ?

Důvod , proč si nějaké grilovací zařízení pořizujeme rovněž naše rozhodování může velmi podstatně ovlivnit. Kovový zahradní gril jistě splní požadavky těm , kteří chtějí občas grilovat pro sebe či menší společnost na terase nebo menší zahrádce. Typů je opravdu široká nabídka a je tedy v tomto segmentu zboží z čeho vybírat. Na místo nijak zvlášť náročný gril je možno po každém použití vyčištěný uklidit do sklípku či garáže . Uložený gril vyndáte zase až pro konkrétní příležitost.

Chcete-li však na Vaší zahradě prostor, kde můžete opéct buřtíky či klobásy jen tak na kovovém prutu a nad otevřenými plameny nebo grilovat na roštu na dřevěném uhlí a současně prostor, kde po společném grilování může následovat příjemné posezení s otevřenými plameny v pozadí? Rádi byste měli na zahradě něco, co je kromě praktického grilovacího pomocníka také solidním doplňkem zahrady? Zahradní krb tento Váš požadavek může splnit beze zbytku. A záleží na Vašem rozhodnutí zda zvolíte mezi zahradními krby stavebnicovými, které mají menší nároky na finance a prostor či se pustíte do stavby krbu na zakázku.

3/ A kolik za to?

Neopominutelným faktem při rozhodování o typu grilovacího zařízení jsou také finanční nároky na jednotlivá řešení. Běžné kovové přenosné grily je možno pořídit již od pár stokorun. Jejich kvalita a trvanlivost však odpovídá ceně a je nutno počítat, že nevydrží navždy. U kvalitnějších grilů s rozsáhlým příslušenstvím a mnoha možnostmi použití se však cena může vyšplhat a na desítky tisíc.

I zahradní krby se prodávají již v cenách od několika tisíc korun. Takto výrazně levné, většinou dovozové zahradní krby mohou však být vhodné pro jižní podnebí a trvanlivost není velká. Na sedmi tisících korunách již začínají kvalitnější výrobky a kolem osmi až deseti tisíc korun se pohybují ceny běžných, kvalitních zahradních krbů se základním příslušenstvím. Kolem patnácti tisíc korun je možno pořídit již komfortnější zahradní krb s vybavením ( rohové sestavy, douzovací střecha, komfortnější povrchy) .

Jen v případě , že jste rozhodnuti za grilovací zařízení obětovat sto tisíc korun nebo více, můžete přemýšlet, zda si nechat vyprojektovat a postavit zcela jedinečný a komfortní zahradní krb stavěný na zakázku či zahradní kuchyni zcela dle vašich představ.

úvodní foto – rohová sestava Avanta Exclusive, Norman

Napsat komentář