Ochrana stromů proti okusu

 

Zvěř v zimě hledá různé možnosti, jak sehnat potravu. A tak se často setkáme s poškozením stromů okusem. Jak se chránit proti okusu?

Pro ochranu stromů proti okusu zvěří je možné volit ze dvou variant ochrany:

  • mechanická
  • chemická

Mechanická ochrana proti okusu

Pro ochranu stromů proti okusu zvěří se používají různé typy chráničů z různých materiálů. Většinou se jedná o plastové chrániče, které se upnou okolo kmínku stromu. Plastové chrániče se také velmi často využívají při výsadbách révy vinné.

Většina chráničů je vyráběna z materiálu HDPE , který je stabilizován proti UV záření. Jsou různých tvarů, zde je několik příkladů:

chranic vivaplastOLYMPUS DIGITAL CAMERAchranic milmar3
chranic milmar2OLYMPUS DIGITAL CAMERAtkanina_band

Velmi oblíbená je ochrana kmenů pomocí jutové tkaniny, která se obalí okolo kmenu. Juta zároveň chrání stromek proti mrazu a nepříznivým vlivům. Ve městech je juta ideální pro ochranu kmene proti mechanickému poškození.

Mechanická ochrana má své využití po celý rok.

Chemická ochrana proti okusu – nátěr

Pro nátěry sazenic se používají speciální přípravky – repelenty. Tyto přípravky obsahují látky, které zvěř odpuzují, a tím zabraňují okusu. Tyto prostředky se nejvíce používají v lesnictví při nových výsadbách, v lesních školkách a ve školkách na pěstování vánočních stromků.

Nátěr proti okusu
Nátěr proti okusu

Přípravků s repeletním účinkem je na trhu celá řada, nejpoužívanější jsou:

  • Aversol
  • Morsuvin
  • Cervacol extra
  • Nivus
  • Recervin

První dva, Aversol a Morsuvin, se prodávají i v malospotřebitelském balení. A jejich použtií je možné i na zahradě. Seženete je v zahradních centrech nebo v specializovaných internetových obchodech.

morsuvinaversol

Aplikace se provádí nátěrem nebo postřikem. Sazenice se natírají speciálními kartáči, širokými plochými štětci nebo gumovou rukavicí. Přípravek  se  aplikuje  ručně  nátěrem  kmínků  a  silnějších  větévek  (u  listnáčů),  posledního  přeslenu s terminálním výhonem (u jehličnanů). Jehličnany se ošetřují po úplném zdřevnatění výhonů, listnáče se ošetřují po zežloutnutí nebo opadu listů. Ošetření se neprovádí za deště a teplot pod +2 °C.

foto: výrobci ( VivaPlast, Milmar, Tora)

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

Napsat komentář