Připravte růže na zimu

Růže jsou krásnou ozdobou našich zahrad. Dopřejte jim před zimou tu nejlepší péči, potřebují ochránit před mrazem a nepřízni počasí.

Základním opatřením je ochrana kořenového krčku a zakrytí chvojím:

  1. K jednotlivým rostlinám či keřům přihrňte lehčí zeminou obohacenou kompostem až do výšky 20 cm.
  2. Svrchu je ještě můžete opatrně pokrýt chvojím nebo slámou.

Vzniklé kupky chrání kořenový krček a svrchní kořeny růží. Chojí a sláma ochrání před mrazem a poškození sněhem.

Stromkové růže

Příprava stromkových růží na zimu je náročnější.  Na mráz je totiž citlivé místo roubování, které se nachází těsně pod korunkou.

  • Stromkové růže se  na zimu šikmo či téměř naležato zahrabávají do záhonů, celá korunka i s místem roubování se zahrne zeminou.
  • Svrchu ještě celou korunku izoluje chvojím, stejně jako kmínek a bázi rostliny.

Stromkové růže pěstované v nádobách se naležato ukládají snadno, ty volně rostoucí je nutné opatrně ohnout a korunku u země zajistit proti navrácení. Starší stromky růží, které bezpečně ohnout nelze, je možné nechat stát a důkladně je celé obalit izolačním materiálem (jutou ) a netkanou textilií či fólií navrch. Pozor, ale nikdy nepoužíváme nepropustnou fólii nebo impregnovaný papír.

Velmi dobrou ochranou je vytvořená jehlanová konstrukce nad stromkovou růží. V prvé řadě konstrukci obalíme, máme tak perfektní ochranu před mrazem a sněhem. Zároveň můžeme korunku růže přichytit ke konstrukci a tím máme zaručenou ochranu před zlomením a vyvrácením. Kmínek samozřejmě také obalíme pytlovinou.

Zimní kryt odstraňujeme postupně od začátku dubna. Samozřejmě vše závisí na vývoji počasí.

úvodní foto: Rick

Napsat komentář