Často kladené otázky – FAQ – Okrasná zahrada na podzim

Nejčastěji kladené otázky o podzimní údržbě zahrady. Na co se na podzim zaměřit a co lze na podzim stihnout na zahradě.

Podzim je na zahradě ve znamení sklizně a přípravy zahrady na zimu. Zároveň podzimní měsíce září a říjen jsou ideální pro výsadbu okrasných dřevin a tím k založení okrasné zahrady. Na podzim lze také připravit pozemek pro nový trávník.

Kdy mohu na podzim vysévat trávník?

Nový trávník na podzim vyséváme v září a v říjnu, dle vývoje počasí. Trávník vzchází min. 3 týdny, další 2-3 týdny potřebuje aby dostatečně zakořenil a bezpečně přečkal zimu. Září je tedy ideální podzimní měsícem pro výsev trávníku, do zimy je ještě dost času, teploty jsou příznivé a je dostatečná vlhkost. Výsev říjnu řídíme dle vývoje počasí. Trávník potřebuje k úspěšnému vzejití nejen vláhu, které je na podzim dostatek, ale také teploty a čas na dostatečné zakořenění, aby zdárně přečkal zimu. Počasí nepodceňujte, jinak budete výsev trávníku na podzim opakovat.

tip: Navážíte na pozemek větší množství nové hlíny, nevysévejte trávník na podzim. Pouze pozemek před zimou upravte, vymodelujte a srovnejte. Hlína se přes zimu sedne a jaře propadliny dorovnáte. V zasetém trávníku by se díry hůře opravovali.

Do kdy mohu likvidovat plevele v trávníku?

Postřiky dobře účinkují při teplotách nad 12-15 stupňů a v období, kdy jsou rostliny v růstu, aby v nich mohla účinná látka proudit. Klesnout-li teploty na více dní pod 15 stupňů nebo se již objevují ranní mrazíky nemá smysl aplikovat přípravky proti plevelům, postřik by byl neúčinný. Necháme postřik až na jaro.

Kdy provádíme vertikutaci trávníku?

Ideálním podzimním termínem pro vertikutaci trávníku je září. Při delším teplejším počasí lze vertikutovat trávník také počátkem října. Mysleme na to, že se trávník po vertikutaci musí “vzpamatovat”. Vertikutace trávníku na podzim je důležitá. Zbaví trávník nahromaděné plsti z celé sezony, což je důležitý preventivní počin proti rozvoji plísni sněžné v průběhu zimy.

Čím hnojíme trávník na podzim?

Pro podzimní výživu trávníku použijte hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Na podzim již tolik nepotřebujeme aby trávník rostl do výšky, ale potřebujeme rostlinu posílit a v tom nám právě pomůže draslík.

Podzimní trávníková hnojiva s vyšším obsahem draslíku pomáhají trávníku přu zdárném přezimování, ke zvládání stresových situací z nízkých teplot a jsou prevencí proti chorobám trávníku. Aplikují se v průběhu podzimu od půlky září do počátku listopadu, zase s ohledem na počasí.

Vyzkoušejte: Garden Boom Autumn, hnojiho High-K P56 od Eurogreenu nebo LK-MU250 od Wolf-Garten.

Aplikuje se na podzim do trávníku vápno?

Vápno se používá pro úpravu pH půdy a tím jako prevence proti mechu. Ale vápno se příliš nevyužívá, ani nedoporučuje. Pro podzimní aplikaci a tím pro úpravu pH půdy se používají mletý vápenec nebo dolomitický vápenec. Práškové nebo granulované hnojivo s vysokým obsahem vápníku, které zároveň obsahuje i potřebný a užitečný hořčík.

Dolomitický vápenec se aplikuje těsně před zimou nebo ho lze rozhodit i na první sníh. Rozkládá se pozvolně a proto se aplikuje již před zimou a ne na jaře.

Do kdy můžu použít Roundup?

Roundup a ostatní totální neselektivní přípravky na likvidaci plevelů a nežádoucích dřevin jsou přípravky, které se aplikují na zelené části rostlin a potřebují ke svému dobrému účinku, aby byly rozvedeny po celé rostlině až ke kořenům. K tomu je zapotřebí aby rostlina ( plevel ) rostl. Aplikujeme pokud jsou teploty nad 12 stupňů, klesnou-li níže bude postřik neúčinný.

Do kdy sekáme trávník?

Závisí na vývoji počasí a teplot. Pokud trávník poroste, je možné ho sekat. Sečení se většinou ukončuje na počátku listopadu. V průběhu podzimu se také prodlužuje interval mezi sečením. Přes zimu by měl mít trávník  cca 4-5 cm. Vyšší trávník bude náchylnější k chorobám a velmi nízko posekaný trávník bude vymrzat.

Důležité je, aby byl trávník před zimou vyčištěn a nebylo na žádné listí a jiné vegetační zbytky a nepořádek.

Kdy na podzim provádíme výsadbu okrasných rostlin?

Září, říjen a počátek listopadu je ideální období pro výsadbu okrasných dřevin, stromů a trvalek. Trvalky sázíme spíše ze začátku podzimu, aby dobře zakořenili a zatáhli se. Okrasné dřeviny sázíme po celý podzim, po výsadbě je nutné rostliny dostatečně zavlažit. Termín výsadby se řídí vývojem počasí a teplotami. Mysleme na to, že dřeviny potřebují zakořenit.

Čím hnojiv dřeviny na podzim?

Podobně jako u trávníku, volíme pro výživu okrasných dřevin hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který zajistí, že nové přírůstky dostatečně vyzrají a přečkají zimu bez poškození. Na počátku podzimu také aplikujeme hořkou sůl, což je hořečnaté hnojivo, které působí proti hnědnutí jehličí, nejčastěji se aplikuje na thůje.

Napadli Vás další otázky? Napište mi a já je zpracuji do některého z dalších článků.

úvodní foto:  Ramón Peco (flickr CC)

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář