Půvab zahrad v japonském stylu

Zahrada v japonském stylu přinese potěchu po celý rok a k jejímu vybudování stačí docela maličký prostor. Převzetím některých prvků tradičních japonských zahrad lze i v našich podmínkách vybudovat malebné místo, které okrášlí každý pozemek a poslouží k relaxaci.

Historie japonských zahrad

Japonské zahrady se budovaly již před tisíci lety nejen v Japonsku, ale také v Číně a Koreji. 

Zahrady jsou si na první pohled dost podobné, ale použití jednotlivých prvků je rozdílné. V Evropě začaly být japonské zahrady populární až na konci 19. století, neboť Země vycházejícího slunce byla dlouho před okolním světem uzavřená.

Japonské zahrady jsou spojeny s mystickými náboženstvími – šintoismem a budhismem.

Existuje několik základních typů. Některé slouží jen pro relaxaci, v jiných se podává čaj, další mají pouze okrasnou funkci, ostatní slouží k přemýšlení a meditaci.

Dokonalosti se dosahuje těžko

Ve svých domovinách se zahrady budují desetiletí, některé dokonce staletí. V takové zahradě má každá rostlina, keř či kámen svůj význam a navrhují je na slovo vzatí odborníci, kteří se jimi zabývají třeba několik desetiletí.

Dosáhnout japonské dokonalosti se majiteli v našich podmínkách zpravidla nepodaří, ale i tak může zakomponováním určitých prvků vytvořit zajímavé zákoutí v exotickém stylu.

Spíše keříky než květiny

V japonských zahradách se nevyskytuje mnoho květin. Nahrazují je okrasné jehličnany a barevné keříky, například zimostrázy, rododendrony, jedlovce, nizoučké borovice, různobarevné javory, bambus, azalky nebo sakury.

Oblíbené jsou i živé ploty, například ze zeravů nebo zakrslých habrů. Preferují se stálozelené rostliny, aby zahrada byla krásná i v zimě.

Všechny dřeviny nebo i okrasné trávy se vysazují většinou jako solitéry. Prostor mezi nimi se mulčuje drobnými kaménky, štěrkem nebo kačírkem. Když už se uvažuje o výsadbě nějakých květin, doporučují se třeba pivoňky nebo kosatce. Nezastupitelné místo mají půdopokryvné mechy.

Kámen jako dominantní prvek

Japonská zahrada zpravidla obsahuje spoustu vyvýšenin a dalších terénních nerovností. Jednotlivá zákoutí spojují chodníčky a pěšinky.

Oblíbené bývají solitérní kameny, k nimž mají Japonci vřelý vztah, dokonce některé kameny přímo uctívají. Z kamene bývají i zídky nebo klenuté mostky nad vodními plochami. Mostky, stejně jako chodníčky, mohou být i dřevěné.

Voda – nezbytný element

Potůček, pramen nebo zahradní jezírko je nezbytným doplňkem zahrady v japonském stylu. V rybníčku lze chovat kapry a hladinu mohou krášlit lekníny. Na jezírku se může nacházet ostrůvek.

Okrasné prvky

Lucerny, sošky, kamenné kašny a jiné doplňky dodají zahradě konečný vzhled. Mnohé miniaturní formy rostlin, zejména bonsaje, bývají vysazovány v okrasných kamenných nádobách.

S dekoracemi se to nedoporučuje přehánět, aby zahrada nepůsobila kýčovitým dojmem. Postačí pár ozdobných kousků. Oblíbené jsou i různé dřevěné samorosty, které se pokládají na plochu pokrytou kaménky.

Pokud toužíte po opravdu dokonalé zahradě, obraťte se raději na specializovanou firmu. I u nás lze najít zahradní studia, která se na tvorbu exotických zahrad specializují a spolupracují se zahraničními odborníky.

Chcete-li se pokusit zbudovat onen malebný kout zahrady sami, zkuste zapátrat v odborné literatuře a na internetu. Naleznete mnoho inspirativních fotografií i dobrých rad.

Komplet Japonské zahrady: Inspirace pro tvorbu japonské zahrady – Obrázky z více než 250 japonských zahrad

Pavel Číhal, Romana Číhalová
Nakladatel:  Ginkgo 2015
 
 
V této zcela ojedinělé knižní publikaci dvou knih v dárkovém šubru na křídovém papíře se můžete inspirovat úchvatnými fotografiemi z více než 250 zahrad z celého Japonska!
 
Na více než 1000 stranách najdete jak fotografie suchých, čajových, vodních, parkových či atriových zahrad, tak i prvků a detailů japonských zahrad jako jsou lampy, pítka, cesty, ploty, zástěny, vstupy, potoky, vodopády či dřeviny a jejich tvary. Jedná se o nejucelenější pohled na japonské zahrady, který byl dosud vydán.
 
 

Bonsaje: Techniky – styly – aranžmá

Peter Warren
Nakladatel:  Knižní klub 2015
 
 
Výpravná publikace o pěstování a prezentaci bonsají shrnuje základní zásady péče o rostliny, obsahuje podrobné obrazové návody k jednotlivým technikám a věnuje se výběru nejvhodnějších dřevin. V závěru knihy je praktický přehled všech využitelných druhů a u každého jsou uvedeny jeho základní nároky na umístění, zálivku, hnojení, prořezávání i množení.