Ohniště na zahradě: krásný doplněk a nádech dětství a dobrodružství

Zahrada u rodinného domu nebo chaty skýtá nekonečné možnosti k rozletu. Kromě prostoru pro pěstování domácích plodin slouží zejména k relaxaci. Aby byl odpočinek co nejlepší, pořiďte si na zahradu otevřené ohniště.

Možná namítnete, že přece máte gril, tak na co ohniště. Ale věřte, že žádný gril nenahradí posezení kolem plamenů.

Poradíme vám, jak zbudovat ohniště, aby bylo nejen krásné, ale i bezpečné.

Výběr místa

Základní pravidlo je umístit ohniště co nejdále od všeho, co by mohlo hořet. Není tedy vhodné budovat ohniště u dřevěné kůlny nebo v blízkosti dřevěné terasy.

Dalším faktorem je tvar zahrady a sousedé. Ohniště by při provozu nemělo sousedy nepřiměřeně obtěžovat, nestavíme je tedy např. přímo pod okny sousedovy ložnice. Přílišná vzdálenost od domu zase snižuje komfort při nošení pomůcek a potravin z domu.

Pevné nebo přenosné

V prvé řadě je potřeba se rozhodnout, jestli bude ohniště na jednom místě a nebo ho chcete přemisťovat, případně převážet na cesty.

Pokud se rozhodnete pro ohniště přenosné, můžete využít kovové konstrukce nabízené v hobby marketech. Přenosné ohniště je cenově dostupná, pohodlná a bezpečná varianta otevřeného ohně.

Ohniště kulaté, průměr 60 cm

Přenosné ohniště pro všechny, kteří mají rádi posezení u otevřeného ohně a chtějí si jej dopřát třeba i v pohodlí na své terase, či si přejí rozdělat oheň na zahradě bez velkého poničení trávníku. – Můžete koupit na 4home.cz

Budování pevného ohniště

Pokud se rozhodnete pro pevné ohniště, připravte se na trošku práce, která ale ve výsledku jistě bude stát za to.

Pečlivě si vyberte místo, kde ohniště zbudujete.

Ujistěte se, že  v místě plánovaného ohniště je dostupná voda nebo terén umožňuje její rychlé přinesení pro případ nutnosti hasit. Zvolte si, jak bude vaše budoucí ohniště vypadat.

Přírodní klasika

Nejjednodušší a nejlevnější variantou, která potěší romantické duše, je ohniště po vzoru táborových ohňů. Základ tvoří vykopaná díra požadovaných rozměrů až na hlínu, hliněná plocha je pro bezpečnost obložena kameny.

V případě stálého ohniště se nemusíte omezovat ve velikosti plochy ani kamenů. Balvany tak kromě bezpečnosti plní i funkci dekorační.

Vybetonovaná plocha

Tuto variantu zvolí spíše příznivci minimalismu a industriálního stylu. Vybetonovaná plocha pro ohniště skýtá bezpečný podklad, harmonie zapáleného ohně pak není ničím narušována. I v tomto případě se jedná o levnější variantu.

Přenosné ohniště FZG 1010 Ohniště FIELDMANN je pro všechny, kteří milují posezení u otevřeného ohně a chtějí si jej dopřát na terase, ale i na zahradě, aniž by oheň poničil trávník. Odolný nátěr zajistí ochranu vůči vysokým teplotám. Stabilní podstavec zabrání převrhnutí ohniště. Jako součást ohniště dodáváme i poklop. Více info na 4home.cz

Vydlážděný prostor

Pokud na někoho betonové ohniště působí příliš stroze, je možné prostor vydláždit. Pro tyto účely je však třeba zvolit takové dlaždice, které provoz ohniště vydrží.

Nakupujte nejen podle ceny, ale i podle schopnosti prodejce poradit vám vhodný materiál.

Ohniště z cihel

Klasické cihly budou na zahradě působit neutrálně, zároveň však dokáží vyvolat pocit kvality a poctivého zpracování.

Cihla bude vhodnou volbou pro lidi, kteří nemají rádi extrémy, zároveň však touží zahradu nenápadně a decentně ozvláštnit.

Kovová ohniště

Ze stejných materiálů, jako ohniště přenosná, můžou být i ohniště pevná. Tvar, velikost a zpracování závisí pouze na fantazii, prostoru a finančních možnostech zadavatele. Tak šťastnou ruku při výběru a ať vám ohniště dělá jen samou radost.

Cattara ohniště VESUV s poklopem

Přenosné ohniště na dřevo VESUV, vhodné na terasy a zahrady.

Konstrukce ohniště je vyrobena z kvalitní oceli s vysokoteplotním černým nátěrem. Pro grilování je ohniště opatřeno ocelovým roštem průměru 48 cm. Na popel je ohniště opatřeno ocelovou mřížkou se smaltovanou povrchovou úpravou. Kompletní info na alza.cz