Exotika na zahradě – juka vláknitá

Juka vláknitá (Yucca filamentosa), též nazývaná palmová lilie, na první pohled upoutá přízemní růžicí špičatých, modrozeleně zbarvených listů, které jí dávají exotický vzhled.

Do klasické české zahrádky zapadne také, ale lépe jí to bude slušet v zahradách prériového charakteru. 

Může být pěstovaná solitérně, vynikne však i jako součást trvalkových záhonů.

Její původní domovinou je Severní Amerika, zejména její teplejší oblasti, kde juky rostou v mnoha druzích. Juky patří do čeledi agávovitých. Jedná se o keře a nikoliv byliny, přestože je absencí kmínku mohou připomínat.

Pěstování

V našich podmínkách juka vyžaduje dobře propustnou půdu a osluněné stanoviště. Většinou se obejde bez zalévání.

Juka je půdopokryvná, stálezelená a v červnu a červenci na vysokém stvolu vyraší nápadné, bílé, vonné asi pěticentimetrové květy. Celý stvol s květenstvím může dosahovat výšky až téměř dvou metrů. Rostlina je to tedy úctyhodně statná.

Listy juky jsou kožovité, tuhé a na okrajích se z nich odlupují vlákna. V Americe se kvůli vláknům pěstuje.

Juka se rychle se rozrůstá, kolem raší dceřiné rostlinky a není-li řádně opečovávaná, může v některých zahradách tvořit nevzhledné porosty. Rozhodně je lepší, roste-li jedna rostlina izolovaně než několik souvislých polštářů. Proto je lepší růst juky usměrňovat. Někdy to může být docela problematické, protože juka má mohutné oddenky, které sahají do značné hloubky. I právě proto se juka velmi dobře množí vegetativně.

Listy mohou být dlouhé až 80 cm. Okrajové listy mají tendenci poléhat na zem, zatímco listy rostoucí ve vnitřní části růžice jsou vzpřímené.

Odkvetlé květy je dobré odstraňovat, prodlouží se tím doba kvetení. Když odkvete celý stvol, je také lepší jej zcela odstřihnout. Vhodné je též odříznutí vnějších polehlých listů, juka tak bude vypadat úhledněji.

“yucca” by MeganEHansen is licensed under CC BY-SA 2.0

Výběr kultivarů

Vybírat lze z několika odrůd a kultivarů. Kultivar „Variegata“ vynikne žíhanými listy na kterých se střídá žlutá, béžová a modrozelená barva. Takto zabarvené listy se označují jako „panašované“.

Varieta „Color Guard“ má rovněž pestrobarevné listy. Je na nich zastoupená světle zelená, tmavě zelená a žlutá barva. Žlutá barva někdy u starších listů přechází v oranžovou, takže tento kultivar potěší nejen květy, ale také listy. I když i květenství této variety je rovněž velmi bohaté. 

Všechny juky jsou plně mrazuvzdorné, zvládají teploty až do -30 °C. Ozdobí tak zahradu i v době, kdy je ostatní květena v útlumu.