Jak a čím prořezat ovocné stromy

Přestože je teprve přelom ledna a února, už nyní bychom měli přemýšlet o základních úpravách našich ovocných stromů. Myslíme tím především prořezávání. Taktéž bychom se měli zamyslet, zda máme připravené kvalitní vybavení a náčiní. Až v době samotného řezu by bylo nemilé zjistit, že doma nemáme žádnou pořádnou pilu či prořezávací sadu.

 Jabloně a hrušně začínáme zastřihovat ještě před rašením. Pokud stříháme mladé stromky, měli bychom si dát pozor, aby měly základní, tzv. terminální výhon a čtyři kosterní výhony. Všechny přebytečné výhony pak odstraňujeme. Onu čtveřici prutů zkracujeme na šest pupenů od hlavního kmene. Terminál by měl boční větve převyšovat asi o deset centimetrů. Vše, co přesahuje výš, seřízneme.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found


 Prořezávání je věda, kterou se lze snadno naučit

 V dalších letech zkracujeme mladé výhony ramen asi o třetinu. Přičemž opět platí, že terminální kmen by měl zůstat asi o patnáct až dvacet centimetrů vyšší. Nové, obrostové větve ale necháváme delší. Kdybychom je zkracovali, oddálili bychom nástup plodnosti stromu.

V období růstu jabloní a hrušní, tedy mezi čtvrtým a šestým rokem, začínáme přecházet do fáze udržovacího řezu. Mimo to myslíme i na zakládání dalšího patra ovocného stromu. Díky udržovacímu řezu bychom měli docílit dokonalého poměru mezi růstem a plodností. Cílem by též mělo být dosažení stále vysoké a kvalitní sklizně. Samotný udržovací řez provádíme tak, že nejprve proklestíme dlouhé a konkurenční výhony druhého patra, načež zkracujeme všechny větve, které rostou do koruny stromu.

 V době, kdy ovocnému stromu začne klesat plodnost, musíme myslet na tzv. zmlazovací řez. Ten se ještě rozděluje na čtyři fáze:

  • jemný řez
  • středně hluboký zmlazovací řez
  • hluboký řez
  • detailní zmlazovací řez.

Při zkracování jemným řezem zastřiháváme a řežeme větve do dvouletého dřeva, přičemž plodný obrost zkrátíme až o čtvrtinu. Značně náročný je naopak detailní zmlazovací řez, u něhož provádíme zkracování každé větve jednotlivě. U takto omlazených stromů se odrazí tento postup na kvalitě nového ovoce.

 Ergonomické náčiní zjednoduší vaší práci

 A čím vlastně zmlazování a úpravu jabloní a třešní provádět? Pro běžné postupy jsou doporučovány zahradnické nůžky, nejrůznější druhy zahradnických pil, například pilky s otočným listem, pilka ocaska, nebo i motorové pily a nože.

 Přečtěte si na co si dát pozor při výběru zahradních nůžek, jaké mají mít parametry a další vychytávky. V článku Vybíráme zahradní nůžky.

Na těžko dostupné větve, nacházející se v korunách stromů a ve velkých výškách, můžeme použít speciální prořezávací sadu se zahnutou čepelí. Tyto sady, obsahující teleskopickou násadu a zahnutou prořezávací pilu, jsou vyráběny z lehkých a odolných materiálů s bezpečnostními západkami a ve variantách s velkým výběrem variabilních doplňků.

 Nezbývá tedy nic jiného, než vám popřát dobrý řez.

Ukázky nářadí na řez a prostřihání stromů.

 úvodní foto a foto výrobků: wolf-garten.cz,

Napsat komentář