Pěstování a údržba okrasných rostlin 4 – vodní a mokřadní rostliny
Je všeobecně známé, že vodní rostliny vysazené do jezírka v odpovídajícím množství, jeho vodě velmi prospívají. Ve své podstatě jsou to přírodní čističky vody, které průběžně zabraňují výskytu řas v jezírku a pomáhají v něm s výměnou látek.
Předcházející díly minisérie o okrasných rostlinách:
- Pěstování a údržba okrasných rostlin 1 – zajímavé keře
- Pěstování a údržba okrasných rostlin 2 – přenosné letničky
- Pěstování a údržba okrasných rostlin 3 – okrasné trávy a bambusy
Vodní rostliny vybírejte podle hloubky jezírka
Pro výsadbu do zahradních jezírek rozlišujeme 3 základní skupiny rostlin:
- podvodní
- plovoucí
- mokřadní, to je rostoucí v mělkých vodách a na březích jezírek.
Pravděpodobně nejčastěji, a to hlavně u větších jezírek, se setkáváme s výsadbou orobince (Typha angustifolia), takzvaných doutníků. Na celé čáře ovšem v kráse i oblibě vyhrávají lekníny.
Není ale potřeba omezovat se výhradně na lekníny. Existuje nepřeberné množství vodních rostlin a některé jsou tak málo rozšířené, že díky jejich výsadbě v jezírku, bude mít vaše vodní plocha v zahradě opravdu jedinečný vzhled.
Lekníny vyhrávají v soutěži krásy
Většina majitelů jezírek touží po leknínech (Nymphaea), vytrvalých vodních bylinách. Lekníny dobře prosperují ve stojatých anebo alespoň velmi klidných vodách.
Při výsadbě leknínů je nutné dávat pozor na to, jaká hloubka jim vyhovuje, u každého druhu je to trochu jinak. Ovšem i té krásy je třeba do jezírka umístit jen s mírou. Větší množství leknínů již může ohrožovat život pod hladinou jezírka. Jestliže i vás uchvátila krása leknínů, nezapomeňte je vybírat podle hloubky jezírka.
Větší druhy leknínů, které rády bujně rostou, potřebují hloubku jezírka 80 i více centimetrů. Máte-li na své zahradě jezírko s hloubkou mezi 30 – 50 cm, budou ideální volbou pro vás drobně rostoucí lekníny. Lekníny mají velkou výhodu v tom, že je nenapadají obvykle žádné choroby ani škůdci. Jejich jediným nepřítelem se může stát mráz. Proto lekníny raději nevysazujeme ve vyšších nadmořských výškách. A pokud přesto jejich kráse neodoláme, je vhodnější umístit je do pěstebních košíků, díky nimž je před zimou můžeme snadno vyndat a umístit je v bezmrazém prostředí.
Modráska srdčitá pro okraje jezírek
Modráska srdčitá (Pontederia cordata) patří k těm méně známým mokřadním rostlinám, které ovšem okouzlí každého svým květem modrofialové barvy. Vysazuje se na okraje jezírek. Je nutné ji ovšem vysadit tak, aby v zimě její kořeny byly pod hladinou vody v hloubce mezi 20 až 40 cm, díky tomu nevymrzne.
Žebratka bahenní do všech hloubek
Jednou z mála rostlin, které se dají pěstovat ve všech hloubkách, je žebratka bahenní (Hottonia palustris). Hodí se jak do mělkých okrajových vod, rovněž do hlubších mělčin, ale také do vody s hloubkou nad 30 cm. Žebratka má půvabné kvítky, které září růžovou a bílou barvou nad vodou, zatímco její lístky se částečně skrývají pod hladinou.