Pěstování a údržba okrasných rostlin 4 – vodní a mokřadní rostliny

04travniky_bannery160x570

Je všeobecně známé, že vodní rostliny vysazené do jezírka v odpovídajícím množství, jeho vodě velmi prospívají. Ve své podstatě jsou to přírodní čističky vody, které průběžně zabraňují výskytu řas v jezírku a pomáhají v něm s výměnou látek.

Předcházející díly minisérie o okrasných rostlinách:

Vodní rostliny vybírejte podle hloubky jezírka

Pro výsadbu do zahradních jezírek rozlišujeme 3 základní skupiny rostlin:

  • podvodní
  • plovoucí
  • mokřadní, to je rostoucí v mělkých vodách a na březích jezírek.

Pravděpodobně nejčastěji, a to hlavně u větších jezírek, se setkáváme s výsadbou orobince (Typha angustifolia), takzvaných doutníků. Na celé čáře ovšem v kráse i oblibě vyhrávají lekníny.

Není ale potřeba omezovat se výhradně na lekníny. Existuje nepřeberné množství vodních rostlin a některé jsou tak málo rozšířené, že díky jejich výsadbě v jezírku, bude mít vaše vodní plocha v zahradě opravdu jedinečný vzhled.

Lekníny vyhrávají v soutěži krásy

Většina majitelů jezírek touží po leknínech (Nymphaea), vytrvalých vodních bylinách. Lekníny dobře prosperují ve stojatých anebo alespoň velmi klidných vodách.

water-lily-454716_640

Při výsadbě leknínů je nutné dávat pozor na to, jaká hloubka jim vyhovuje, u každého druhu je to trochu jinak. Ovšem i té krásy je třeba do jezírka umístit jen s mírou. Větší množství leknínů již může ohrožovat život pod hladinou jezírka. Jestliže i vás uchvátila krása leknínů, nezapomeňte je vybírat podle hloubky jezírka.

Větší druhy leknínů, které rády bujně rostou, potřebují hloubku jezírka 80 i více centimetrů. Máte-li na své zahradě jezírko s hloubkou mezi 30 – 50 cm, budou ideální volbou pro vás drobně rostoucí lekníny. Lekníny mají velkou výhodu v tom, že je nenapadají obvykle žádné choroby ani škůdci. Jejich jediným nepřítelem se může stát mráz. Proto lekníny raději nevysazujeme ve vyšších nadmořských výškách. A pokud přesto jejich kráse neodoláme, je vhodnější umístit je do pěstebních košíků, díky nimž je před zimou můžeme snadno vyndat a umístit je v bezmrazém prostředí.

Modráska srdčitá pro okraje jezírek

Pontederia cordata
Pontederia cordata

Modráska srdčitá (Pontederia cordata) patří k těm méně známým mokřadním rostlinám, které ovšem okouzlí každého svým květem modrofialové barvy. Vysazuje se na okraje jezírek. Je nutné ji ovšem vysadit tak, aby v zimě její kořeny byly pod hladinou vody v hloubce mezi 20 až 40 cm, díky tomu nevymrzne.

Žebratka bahenní do všech hloubek

Jednou z mála rostlin, které se dají pěstovat ve všech hloubkách, je žebratka bahenní (Hottonia palustris). Hodí se jak do mělkých okrajových vod, rovněž do hlubších mělčin, ale také do vody s hloubkou nad 30 cm. Žebratka má půvabné kvítky, které září růžovou a bílou barvou nad vodou, zatímco její lístky se částečně skrývají pod hladinou.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář