Letní péče o okrasný trávník

Jak v létě pečovat o trávník

Každý z nás si přeje mít na zahradě krásný a hustý trávník. V létě, kdy je často suché a horké počasí, bez dostatku srážek, potřebuje mnohem větší péči pro dobrý růst. Zdravě vypadající trávník vypadá vyrovnaně, jednolitě, bez mnohých prázdných míst a přítomnosti plevelů, se sytě zelenou barvou, hustým pažitem, se zdravým a hustým kořenovým systémem. K tomu trávník potřebuje zejména dostatek vody, živin a pravidelné sečení.

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

 

Sekání trávníku

Sekání trávníku je základní údržbou při pěstování. Docílíme pěkný vzhled a dojem jednolitosti. Sečení podporuje odnožování trav a hustotu trávníku. Nesmíte ale zkracovat při jednom sečení trávník více než o 1/3 výšky, jinak je trávník řídký a ještě rychleji roste. Výška sečení se odvíjí podle typu trávníku a pohybuje se mezi 2 až 5 cm.

V horkém počasí jej sečte raději méně. Důležité je mít ostrý nůž u sekačky, jinak často dochází k třepení konců trávy a ty pak žloutnou a hnědnou. Nejšetrnější k trávníku jsou vřetenové sekačky. V posečené trávě odebíráme z půdy i biomasu, proto je pro vytvoření nových přírůstků třeba dodat nové živiny formou hnojiv.

Jak vybrat sekačku?

Projděte si celý postup výběru sekačky na trávník >> Více naleznete na speciální stránce: Jak vybrat sekačku.

Hnojení trávníku

Pro trávník je nutné dodat živiny pomocí minerálních hnojiv jako je třeba AGRO Trávníkové hnojivo. Obsahuje všechny potřebné mikroprvky, hořčík zajišťující sytě zelenou barvu a síru podporující zdravý vzhled.

Na menší ploše stačí hnojivo ručně rozhodit, na větších plochách můžete použít posypový vozík, anebo ruční rozmetadlo pro rovnoměrnou a pohodlnou aplikaci. Aplikujeme 1x měsíčně na suchý trávník za ne moc vysokých teplot. Hnojit je možné nejdříve 2 až 3 dny po sečení. Po aplikaci je nutné trávník zavlažit. Ideální je rozhodit hnojivo před deštěm, voda pak uvolní živiny do půdy.

To je jeden ze způsobu a přístupu k hnojení trávníku. Dalším je využití tekutých hnojiv a nebo využití sice dražších, ale k trávníku šetrnějších tzv. dlouhodobých hnojiv s postupným uvolňováním živin.

Granulovaná hnojiva se stále častěji doplňují o aplikaci kapalných a tekutých hnojiv. U nich je výhoda rychlého přijmu živin. Aplikaci kapalných hnojiv vkládáme mezi aplikace granulovaných hnojiv.

Co jsou dlouhodobá hnojiva

Živiny se u těchto hnojiv uvolňují postupně, trávník si bere jen to co potřebuje, využití živin z těchto hnojiv je vyšší. Kdežto u „normálních“ hnojiv dojde k okamžitému uvolnění živin, trávník nestihne všechny živiny využít, část ji uteče to půdního profilu, kde na ně trávník již “ nedosáhne“.

O trávníkových hnojivech si přečtěte více v článku: Tipy pro výběr trávníkového hnojiva

likvidace plevelů

Hubení plevele

Pokud se začnou v trávníku více objevovat plevele, použijte selektivní herbicid. Přípravek neuškodí trávě a plevele likviduje. Přípravek Plevel STOP v trávníku má ve svém složení 3 účinné látky a spolehlivě zlikviduje veškeré širokolisté plevele v trávníku.

Aplikuje se postřikem nejdříve 2 až 3 dny po sečení. Plevele musí mít vytvořenu dostatečnou listovou plochu, přes kterou se přípravek do plevele dostane. Další sečení lze provést nejdříve 3 až 7 dní po aplikaci. Přípravek musí mít dostatek času prostoupit úplně celou rostlinou až do jejích kořenů. Herbicid aplikujeme za teplot do 25 ° a na přímém slunci. Alespoň 2 hodiny po aplikaci by nemělo pršet, aby se účinná látka nesmyla.

Stejně se postupu i při aplikaci dalších selektivních přípravků pro hubení plevelů v trávníku: Banvel, Bofix, Dicotex.

Kompletní postup jak likvidovat plevele v trávníku a jak správné postupovat při aplikaci naleznete v článku Jak vyčistit trávník od plevele

Hnojení i hubení plevele současně – Travin

Použít můžeme i speciální trávníkové hnojivo s názvem Floria TRAVIN. Jde o vysoce komplexní prostředek, který obsahuje kromě hnojiva také účinné selektivní herbicidy a zeolit. Pomocí jedné aplikace dodáme našemu trávníku veškeré potřebné živiny, ale současně působením přípravku po dobu 2 měsíců postupně likvidujeme všechny drobné a postupně vzcházející plevele v našem trávníku.

Jde o takové inteligentní hnojivo, které dokáže samo rozlišit plevel od trávy. Díky třetí složce s názvem zeolit, kterou přípravek obsahuje, tento přípravek preventivně působí proti mechu v trávníku a současně také celkově zlepšuje jeho strukturu a vodní režim v půdě. Trávník viditelně změní svůj vzhled k lepšímu.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Kam dále?

O údržbě okrasného trávníku si také přečtěte:

Jak často sekat trávník

Proč provádět vertikutaci trávníku

Pískování trávníku